Kahdeksas viikko
Kahdeksas eskariviikko
Viikko alkoi perinteisesti viikonlopun kuulumisten kyselyllä ja kalenterin tarkastelulla. Kertomista, toisen kuuntelua sekä keskittymistä vaaditaan ja tietysti harjoitellaan näissä tilanteissa ihan huomaamatta. Lisäksi mietittiin mitä sanoja löytyy M niinkuin maanantain kanssa samalla kirjaimella.
Tällä kerralla leikit ja leikkikaverin sai taas valita itse.
Tiistaina työskentelimme pienemmissä ryhmissä, salissa koordinaatioharjoituksia eläinkorttien avulla ja toisessa ryhmässä tutustuttiin alkuäänteisiin ja harjoiteltiin kuva-numero vastaavuutta. Lisäksi molemmat ryhmät luokittelivat erilaisten ohjeiden mukaan. Tehtävissä harjoiteltiin ohjeitten kuuntelemista ja noudattamista sekä heräteltiin matemaattisia ja kielellisiä valmiuksia. Hienosti ja innokkaasti molemmat ryhmät keskittyivät ja innostuivat tehtäviin.



Keskiviikkona Carita kävi kertomassa syksyisen "matkalaukku tarinan"

Loppuviikolla juteltiin peloista ja jännityksistä, kuunneltiin toisia ja oli hienoa huomata miten empaattisia pinkkien lapset ovat ja miten hienosti he uskalsivat kertoa tunteistaan.
Lisäksi kävimme torin reunalla puistossa. Liikunnan iloa ja liikenteessä kulkemista saimme retken "oheistuotteena"
