Vk 47

Aamuhetkellä syntymäpäiväjuhlat

Syntymäpäiväjuhlat
Keskiviikkopäivän alkajaisiksi vietettiin syntymäpäiviä laulusalissa. Ensin syntymäpäiväsankari sai koristella kakkunsa mieleisillä koristeilla. Posteljooni- ja onnittelulaulun jälkeen luettiin päivänsankarin kortti ja laulettiin toivelauluna "Tuiki tuiki tähtönen".

Eskarit aamuhetkellä

Eskareiden aamutuokio
Eskareiden aamutuokiolla puhuttiin siitä, miten jokainen lapsi on tärkeä ja hyvä juuri tuollaisena, kuin on. Luettiin vanhempien kirjoittamia kivoja asioita lapsistaan ja niitä oli lasten mukava kuulla. Aloitettiin lukemaan " Kaarle-karhun kirjaa" (Kaarle-autismikirjon karhu). Keskusteltiin kirjan pohjalta myös siitä, että kaikki lapset eivät toimi samalla tavoin kuin muut, mutta kaikki ovat yhtä tärkeitä ja ainutlaatuisia.

Lapsen oikeuksien viikko

Lapsen oikeuksien viikko, lelupäivä ja toivelaulut
Keskusteltiin lasten kanssa lapsen oikeuksista ja mitä ne tarkoittavat. Tällä viikolla toteutettiin lasten toiveita: vietettiin oman lelun päivää, leikittiin lasten toivomia leikkejä, lauluhetkellä lasten toivomia lauluja ja laululeikkejä ja retkellä käytiin lasten toivomassa Pikku-Akvarellin pihassa kiipeilemässä ja leikkimässä. Tietysti myös tanssittiin ja laulettiin "Lapsella on oikeus"-videon mukana.