Jokaisessa oppilaitoksessa on kriisiryhmä ja oppilaitoksella tulee olla kriisisuunnitelma, jonka laadinnasta ja päivittämisestä kriisiryhmä vastaa.
Kriisiryhmä vastaa koulun toiminnasta kriiseissä. Kriisiryhmän tulisi toimia aktiivisesti ja pitää yllä tietotaitoa ja valmiutta toimia kriisitilanteissa.
Lievissä kriiseissä koulun oma, kriisisuunnitelman mukainen työskentely riittää. Rehtori johtaa työskentelyä yhdessä kriisiryhmän kanssa.
Jos suuremman kriisin kohdatessa kriisityöhön tarvitaan lisäapua, avuksi voi pyytää alueellisen kriisitiimin. Koulun kriisiryhmä päättää kriisitiimin kutsumisesta. Kriisitiimi asettuu rehtorin johdettavaksi.
Suuronnettomuuksissa ja poikkeuksellisen vakavissa tilanteissa hälytyskeskus hälyttää sosiaali- ja kriisipäivystyksen, joka johtaa psykososiaalista työtä.