Eurajoen lukio

Eurajoen lukion oppimisalusta

HUOM: Wilman osoite on muuttunut: https://eurajoki.inschool.fi
Olet nyt Eurajoen lukion Peda.net-sivuston etusivulla. Vasemman laidan "veräjistä" löydät tietoa koulustamme ja oppiaineiden omia veräjiä.
Huomaathan, että koululla on myös "oikeat" www-sivut.
Myös Facebookissa saa käydä tykkäämässä ; -)

HUOMAA, ETTÄ OSA VERÄJISTÄ ON PIILOTETTU JA NE NÄKYVÄT VAIN LUKION OMILLE KIRJAUTUNEILLE OPISKELIJOILLE.

Alla oleva kalenteristamme löytyvät kaikki koulutyöstä poikkeavat tapahtumat koepäivineen ja tarkkoine aikatauluineen mm. ylioppilaskirjoituksista.

Linkki YO-info on koulun virallinen ilmoituspaikka kaikille YO-kirjoituksiin liittyville asioille



KOULUTYÖN ALKAESSA 13.8.2020 HUOMIOITAVAA:

Koulutyö aloitetaan lähiopetuksessa. Korona-pandemia on kuitenkin edelleen olemassa ja siksi koulussa noudatetaan seuraavia varotoimenpiteitä, joilla pyritään ehkäisemään mahdollisia tartuntoja koulussa.

Koulun tilat jaetaan puoliksi lukion ja yhteiskoulun kesken. Lukio käyttää A-rakennuksen luokkia 4, 5, 7, 8, 9, 10, 12, 13 ja 14. Ryhmän 2020A kotiluokka on 7, ryhmän 2020B 8 ja ryhmän 2020C kotiluokka on 10. Ryhmät 2019A, 2019B ja 2019C käyttävät luokkia 4, 5 ja 9. Ryhmät 2018A, 2018B ja 2018C käyttävät luokkia 12, 13 ja 14. Kulku tiloihin tapahtuu oven 2 kautta. Musiikintunnit pidetään auditoriossa ja liikuntatunnit liikuntasalissa. B-rakennus sekä luokat 1, 2, 3 ja 6 ovat yhteiskoulun käytössä. Huom! Kulku auditorioon ulkoa ovelta 1 opettajan kanssa.

Lukiolaiset tyhjentävät viipymättä kouluun tultaessa nykyiset lokeronsa B-rakennuksessa. Lukiolaiset saavat käyttöönsä A-rakennuksen lokerot.

Ruokailua porrastetaan. Ykköset ruokailevat klo 11.15-11.45 välisenä aikana. Kakkoset ruokailevat klo 11.45-12.15 välillä ja abit klo 12.15-12.45 välillä. Tämän vuoksi ykköset aloittavat 3. tunnin klo 10.30. Kakkoset pitävät 3. tunnin klo 10.35-11.20 ja 4. tunnin klo 11.25-11.45 ja 12.15.-12.35. Abit pitävät 3. ja 4. tunnin yhteen 5 minuutin tauolla eli klo 10.35-12.10.

Kädet pestään aina ruokasaliin mentäessä. Kännykät jätetään luokkaan, niitä ei viedä ruokasaliin eikä käytetä edes ruokajonossa käsienpesun jälkeen. Jonossa tulee muistaa turvavälit. Ruokasalissa käytetään nimettyjä pöytiä. Haettaessa ruoka tai juotavaa lisää, on otettava puhdas astia.

Hygieniasta tulee huolehtia tehostetusti. Kädet pestään aina luokkahuoneen vaihtamisen yhteydessä. Käsidesiä voidaan käyttää luokkahuoneissa, joissa se on käytössä. Pintojen turhaa koskemista tulee välttää. Jokaisen tulee huolehtia lähikontaktien välttämisestä. Luokkahuoneissa kahden metrin etäisyyksiä ei pystytä toteuttamaan, mutta jokainen voi omalla käytöksellään ja toiminnallaan vaikuttaa ns. pisarakosketuksen estämiseksi. Huom! Omasta käsihygieniasta huolehtiminen ja lähikontaktien välttäminen ovat kaikkein vaikuttavimmat toimenpiteet, joilla tartuntoja voidaan ehkäistä.

Välituntien aikana lukiolaisten tulee siirtyä välitunnille ulos, jotta siivoushenkilökunta voi pyyhkiä luokkahuoneissa pöydät ennen seuraavien opiskelijoiden tuloa luokkaan. Kirjasto ei nyt ole opiskelijoiden käytössä, koska B-rakennus on peruskoulun käytössä. Ns. taukotilaa ei siis lukiolla ole nyt käytössä.

Tärkeää on, että jokainen tunnistaa oman olonsa ja terveydentilansa. Jokaisella on vastuu itsestä ja muista. Mikäli on sairas, kouluun ei saa tulla. Mahdollisesta koronatartunnasta, -epäilystä ja omasta tai perheenjäsenen matkasta ja karanteenista tulee ilmoittaa välittömästi kouluun.

Koulussa jaetaan lisää ohjeita. Pyrimme siihen, että koulutyö olisi mahdollisimman turvallista ja että pystyisimme käymään koulua lähiopetuksessa koko lukuvuoden ajan.



 

 

 

Eurajoen lukion kalenteri

Uuden tapahtuman luominen

Sulje

Olet luomassa tapahtumaa menneisyyteen.

Täytä vaaditut kentät.

Varoitus

Menetät kaikki syöttämäsi tiedot, jos suljet ikkunan

Viikko40

28 September 2020 Thursday
30 September 2020 Thursday
1 October 2020 Thursday
2 October 2020 Thursday
3 October 2020 Thursday
4 October 2020 Thursday

Viikko41

5 October 2020 Thursday
6 October 2020 Thursday
7 October 2020 Thursday
8 October 2020 Thursday
9 October 2020 Thursday
10 October 2020 Thursday
11 October 2020 Thursday

Viikko42

12 October 2020 Thursday
14 October 2020 Thursday
15 October 2020 Thursday
16 October 2020 Thursday
17 October 2020 Thursday
18 October 2020 Thursday

Viikko43

19 October 2020 Thursday
20 October 2020 Thursday
21 October 2020 Thursday
22 October 2020 Thursday
23 October 2020 Thursday
24 October 2020 Thursday
25 October 2020 Thursday

Viikko44

26 October 2020 Thursday
27 October 2020 Thursday
28 October 2020 Thursday
29 October 2020 Thursday
30 October 2020 Thursday
31 October 2020 Thursday
1 November 2020 Thursday
Ilmoittautuminen

Peda.net käyttää vain välttämättömiä evästeitä istunnon ylläpitämiseen ja anonyymiin tekniseen tilastointiin. Peda.net ei koskaan käytä evästeitä markkinointiin tai kerää yksilöityjä tilastoja. Lisää tietoa evästeistä