Perjantai 12. joulukuuta

Ensimmäisellä tunnilla oppilailla oli englantia. Toisen tunnin aluksi tutkimme päiväjärjestyksen ja avasimme joulukalenterin. Totesimme, että aikalailla vähissä alkavat olla koulupäivät tältä vuodelta. Sitten lähdimme saliin harjoittelemaan joulujuhlatervehdystämme. Olen kyllä valtavan ylpeä koko porukasta! Harjoitukset menivät hämmästyttävän hyvin, open verenpaine ei noussut yhtään ;).
Kymppivälkän jälkeen meillä oli kuvataidetta. Harjoittelimme open johdolla piirtämään erilaisia jouluaiheisia kuvia. Sitten sai valita opituista mieluisimman piirrosaiheen ja tehdä siitä joulukortin, joten korttipostia tulossa. Lopuksi katsoimme vielä ensimmäisen joulun tarinaa Abib-aasin silmin. Huomasin keskiviikon uskontotunnilla, että joulun tapahtumien kertaaminen ei olisi pahitteeksi. Kokosimme nimittäin luokan tietoja ensimmäisestä joulusta ja oppilaat olivat sitä mieltä, että Maria synnytti Joosefin/ tietäjät toivat suihketta ja hajuja/ Jeesus syntyi Jerusalemissa jne.
Tänään ei tullut läksyjä, mutta maanantaina on ruotsista kpl 3 sanari ja suosituskirje yrityskylään pitäisi olla valmiina.
Tänään ruokana oli pinaattivelliä ja riisipiirakkaa.

Mukavan jouluisaa viikonloppua!

Keksit, Saksanpähkinät, Kanelitankojen