1. tunti Ti 7.9
- Ti 7.9 klo 9.50
Tavoitteet: (T1, T3-4, T7, S2) Alkututustumisen tarkoituksena on rakentaa myönteinen ilmapiiri luokkaa, jotta jokaisen on turvallinen osallistua tunneilla. Tarinan avulla orientoidutaan tulevaan kappaleeseen liikkuen ja lopuksi musiikkia kuunnellen. Musiikin ilmaisulliset keinot korostuvat. Tutkiskelemme nuottikuvaa yhdessä, jotta oppilas ymmärtää musiikilliset käsitteet ja merkintätavat. Tämä tulee esiin myös opettajan esittelyssä.
Eriyttäminen: Jokainen osallistuu tuokioon omalla fiiliksellä ja omaa kehoaan kuunnellen. Opettaja lempeästi rohkaisee oppilaita osallistumaan.
Soittimet/materiaalit: Saa laulaa! 4 oppikirja, diat, esineitä, taulu
Arviointi: Opettaja havainnoi aktiivisesti oppilaiden osallistumista tunnilla
Tunnin kulku:
- Oppilaat tulevat luokkaan ja pesevät kätensä
- Opettaja tervehtii oppilaita ja pyytää oppilaita istumaan rinkiin lattialle
- Kuuntelutoive: Reino Helismaa Meksikon pikajuna
- Jokainen oppilas saa valita mieluisan esineen itselleen, minkä avulla hän kertoo itsestään muille. Opettaja auttaa tarvittaessa kysymällä lisäkysymyksiä ja rohkaisee
- Tämän jälkeen opettaja kertoo hieman itsestään musiikkitermistöllä. Taululla sanat
- Ope esittäytyy: Moi mun nimi on sarabande eikun pelkkä Sara ja te kyllä tunnistatte mut presto (hyvin nopeasti), koska mun ääni on sehr (hyvin) forte fortissimo. Mulla on kaksi lasta ja ne aina valittaa miten äidin ääni on yhtäkkiä on crescendo jos ne ei siivoo sillon ku äiti pyytää. Sen vuoksi mun tunneilla kannattaa jutella piano pianissimo, jos opetan tai ohjeistan teitä. Poco a poco (vähitellen) me tutustutaan toisiimme. Mutta jottei tää esittely venyisi alboradaksi (espanjalainen aamuserenadi) nyt aletaan appassionato (intohimoisesti) soittamaan musiikkia yhdessä.
sarabande = barokkiajan espanjalainen
presto = hyvin nopeasti
sehr = hyvin
forte fortissimo, ff = hyvin voimakkaasti
crescendo = suurentuvalla äänenvoimalla
piano pianissimo, pp = äärimmäisen hiljaisella äänenvoimakkuudella
poco a poco = vähitellen
alborada = espanjalainen aamuserenadi
appassionato = intohimoisesti
- Seuraavaksi orientoidutaan teemaan: Cowboykävelyä. Tavoitteena on keskittyä kokeilemaan, miltä kävely kehossa tuntuu ja miten eri tavoin voi kävellä. Kehitetään myös luovuutta, kehollista ilmaisua, mielikuvitusta ja keskittymiskykyä sekä kehonhallintaa. Harjoitellaan kuuntelemaan oman kehon tilaa. Musiikkia taustalle. https://www.youtube.com/watch?v=hUXf1TDEuFM
- Opettaja kertoo koko ajan toimintaohjeita harjoitteen aikana
- Lopuksi kuunnellaan tuleva kappale jota harjoitellaan. https://www.youtube.com/watch?v=8C5eXN8DWEs
- Tutkimme nuottikuvaa: tahtilaji, A- ja B-osa, soinnut. Ope kyselee oppilailta. Lopuksi laulamme laulun, jos jää aikaa
- Palaute/itsearviointia
- Toivelauluja/kuuntelutoive