3. tunti

Ti 21.9

  1. Ti 21.9 klo 9.50

Tavoitteet: (T1-T2, T4, S1, S3-S4) 

  • Rohkaistaan lapsia yhteismusisointiin vielä vahvemmin sekä tällä tunnilla erityisesti laulamaan kannustaen. Kuunnellaan John Lennonin Imagine kappale, josta oppilaat saavat tehdä omia havaintojaan suullisesti. Käydään läpi soittotekniikoita. Integroidaan äidinkieleen niin, että oppilaat saavat itse käyttää mielikuvitustaan ja keksi sanoituksia. 

Eriyttäminen: Opettaja huomioi oppilaat taitojen mukaisesti joko eriyttäen ylöspäin tai vastaavasti helpotetummin


Soittimet/materiaalit: Basso, laatat, rummut, koskettimet, mikit, dia-show


Arviointi: Opettaja arvioi työrauhan säilymistä tällä tunnilla sekä pitkäjänteistä työskentelyä. Huomio myös soitinten käsittelyyn.


Tunnin kulku: 


  • Tunti alkaa täsmällisesti kuuntelutoiveella kello 9.50. Tämä siksi, jotta ehdimme tehdä 75 min kaikki mitä on suunniteltu. Pääpaino soitossa. Tämän kertainen kuuntelutoive on John Lennonin Imagine kappale. Kappaleen jälkeen opettaja kysyy oliko kappale kuinka monelle ennestään tuttu ja fiiliksiä.
  • Opettaja käy läpi tunnin tavoitteet. Opettaja muistuttaa, että työrauha on kaiken a ja o tänään, jotta kappale saadaan ensi viikolla pakettiin. Opettaja ei vielä alkutunnista paljasta tulevaa äänitystä. Lisäksi opettaja muistuttaa oppilaita siihen, miten soittimia käsitellään varoen ja arvokkaasti
  • Aloitetaan tunti kuitenkin integroinnilla. Opettaja on tehnyt valmiiksi esimerkkilauseita, joita oppilaiden olisi tarkoitus jatkaa. Tarkoituksena on keksiä muutamia uusia sanoja kappaleen sanojen tilalle.
  • Esimerkkilauseita, joita voi jatkaa: “Kuka, ketkä ratsastaa?”, “Mitä ei voi saada mielestään?”
  • Opettaja kirjaa ehdotukset ylös dian sanoihin
  • Tämän jälkeen alkaa “armoton” harjoittelu. Uutena mukaan tulee laulajat mikkeihin. Tällä tunnilla oppilaat saavat itse valita soittimensa. Pyritään kolmeen soittokiertoon, jotta jokainen pääsisi haluamaansa soittimeen. 
  • Kappale esitetään tietenkin oppilaiden keksimillä uusilla sanoilla. Viimeinen säkeistö voidaan mennä viheltäen. 
  • Lopputunnista opettaja paljastaa, että ensi viikolla olisi tarkoitus joko äänittää tai videoida kappale. Lukitaan soittajat. 
  • Oppilaat äänestävät kumman tavan haluavat: joko videointi tai pelkkä äänitys.
  • Tunti lopetellaan niin, että käymme läpi tunnin tavoitteet. Saavutimmeko tavoitteet? Mikä onnistui? Mikä tarvitsee vielä harjoitusta?
  • Jos ehditään, opettaja lukee tarinan loppurentoutukseksi