Tunne- ja vuorovaikutustaitojen opetus Hyvis-tunneilla

Tunne- ja vuorovaikutustaitojen opetus Jokivarren koulussa

Tunne- ja vuorovaikutustaitoja opetetaan ja opetellaan läpi peruskoulun. Olemme silti varanneet sille myös "korvamerkittyä" aikaa. Vuosiluokilla 1 - 6 tälle on aikaa erityisesti hyvinvointitunneille (HV-tunti) ja vuosiluokilla 7 - 8 se on merkittävä osa xMML-tunteja.
Oppilashuollon ammattihenkilöistä koulukuraattori ja koulupsykologi ovat mukana osalla tunneista ja osallistuvat suunnitteluun ja toteutukseen.
Pilotin aikana lukuvuosina 2021 - 2022 ja 2022 - 2023 SKY-hankkeen työntekijät olivat lisäksi opettajien tukena parilla vuosiluokalla (https://okm.fi/sitouttava-kouluyhteisotyo).

Materiaalivalinnoissa opettajilla on suuri vapaus ja mahdollisuuksia on runsaasti, esimerkiksi koulussamme jo usean vuoden ajan käytetyt Yhteispelillä hyvinvointia-menetelmä ja Friends-ohjelma.

Toimintaa kehittämään ja vakiinnuttamaan on Orimattilan kouluille palkattu yhteinen kehittäjäopettaja.