Nurmeksen lukio

Lukuvuosi 2021 - 2022

Uuden opetussuunnitelman mukainen opinto-opas ja opintosuunnitelmakortti löytyvät nyt kohdasta Opiskelu lukiossa!

Opinto-opas

Opintosuunnitelma


Ensi vuoden jaksotus, eli missä jaksossa kutakin opintojaksoa tai kurssia opiskellaan, löytyy myös saman otsikon alta.

Jaksotus 2021 - 2022

Kirjalista onkin sitten vain kakkosia ja abeja varten

Oppikirjat


#nurmeksenlukio #LOPS2021

Tervetuloa opiskelemaan Nurmeksen lukioon!

Nurmeksen lukio on yksi ensimmäisistä maaseutualueelle perustetuista lukioista Suomessa, sen juuret ulottuvat yli 120 vuoden taakse. Nurmeksen lukio tarjoaa lukio-opetusta sekä nuorille että aikuisille. Lukio sijaitsee viihtyisissä tiloissa, Nurmesjärven kauniissa rantamaisemissa. Lukiossa voi suorittaa myös avoimia korkeakouluopintoja

Lukio ja ammattiopisto yhdessä muodostavat alueellisen opetuksen resurssikeskuksen, joka palvelee ajanmukaisinta opetusteknologiaa hyödyntäen seutukunnan lisäksi laajemmankin alueen opiskelijoita. Lukio on yleissivistävä oppilaitos ja yhteisö, jonka ihanteita ovat totuus, inhimillisyys ja oikeudenmukaisuus. Lukio antaa opiskelijoilleen hyvät valmiudet opintojen jatkamiseen korkea-asteella.

Kalenteri

Uuden tapahtuman luominen

Sulje

Olet luomassa tapahtumaa menneisyyteen.

Täytä vaaditut kentät.

Varoitus

Menetät kaikki syöttämäsi tiedot, jos suljet ikkunan

Viikko39

1 October 2021 Thursday
2 October 2021 Thursday
3 October 2021 Thursday

Viikko40

4 October 2021 Thursday
5 October 2021 Thursday
6 October 2021 Thursday
7 October 2021 Thursday
8 October 2021 Thursday
9 October 2021 Thursday
10 October 2021 Thursday

Viikko41

11 October 2021 Thursday
12 October 2021 Thursday
13 October 2021 Thursday
14 October 2021 Thursday
15 October 2021 Thursday
16 October 2021 Thursday
17 October 2021 Thursday

Viikko42

18 October 2021 Thursday
19 October 2021 Thursday
20 October 2021 Thursday
21 October 2021 Thursday
22 October 2021 Thursday
23 October 2021 Thursday
24 October 2021 Thursday

Viikko43

25 October 2021 Thursday
26 October 2021 Thursday
27 October 2021 Thursday
28 October 2021 Thursday
29 October 2021 Thursday
30 October 2021 Thursday
31 October 2021 Thursday
Ilmoittautuminen

Peda.net käyttää vain välttämättömiä evästeitä istunnon ylläpitämiseen ja anonyymiin tekniseen tilastointiin. Peda.net ei koskaan käytä evästeitä markkinointiin tai kerää yksilöityjä tilastoja. Lisää tietoa evästeistä