OPO 24 ABCD

Laadi ristikko!

Laadi Crossword Labs -ristikkogeneraattorilla sanaristikko. Ohje generaattorin käyttöön täällä.

Ristikkoon tulevia sanoja täytyy olla 14 kpl: 7 kpl yliopistoon ja 7 kpl ammattikorkeakouluun liittyen. 

Sanojen tulee olla joko tutkintonimikkeitä (esim. tradenomi) tai koulutusten nimiä (esim. biotekniikka) perusmuodossa. Käytä vain yksisanaisia nimiä ja nimikkeitä. 

Jaa oma ristikkosi linkkinä alla olevaan laatikkoon muiden täytettäväksi. Kirjoita linkkitekstiksi oman etu- ja sukunimesi kaksi ensimmäistä kirjainta, esim. SiRe.

Kun olet saanut oman ristikkosi tehtyä, mene linkkien kautta täyttämään muiden tekemiä ristikoita. Kun ristikko on valmis, ota siitä kuvakaappaus ja liitä se omaan portfolioosi OPO1-kurssin alle. Tallenna kuvakaappaus ensin työpöydälle ja siirrä siitä alla olevan painikkeen kautta portfolioosi. 

Ristikot

  • Palauta linkki

Sinulla ei ole tarvittavia oikeuksia lähettää mitään.

HOPS-ohjeet




Esivalintaan merkitään KAIKKI 2. vuoden kurssit! 

Tarjotin löytyy Wilman sinisestä ylävalikosta > Kurssitarjotin > Esivalinnat. Laita rasti ruutuun Pikavalinta. 
Tee tämä ke 13.3. mennessä. Tarvittaessa tule pe 14.3. ensimmäisen tunnin aikana luokkaan 314.



Opettele valintojen tekemistä harjoitustarjottimella siten, että sijoitat sinne KAIKKI 2. vuoden kurssit!
Joudut varmasti siirtelemään kursseja periodista toiseen saadaksesi kaikki mahtumaan, mutta ÄLÄ tee muutoksia HOPSiisi, tee muutokset ainostaan harjoitustarjottimelle. Huom. Demoversiossa vanhojen tanssit on koodilla LI4, nykyisin se on LI9. Tee tämä su 16.3. mennessä.

Mitä tällä kurssilla piti olla tehtynä?

  1. Oma pohdinta Esa Liljan kolumnista (vähintään 150 sanaa).
  2. Miksi itsetuntemus on tärkeää? (vähintään 50 sanaa)
  3. Millainen minä olen? (vähintään 100 sanaa)
  4. Elämäni Bucket List (10 tavoitetta)
  5. a) AVO-testi ja b) Mikä olisi ammattini -kysymyksiin vastaaminen
  6. Kiinnostavimmat tutkinnot jatko-opinnoissa 

  • Kaikista tehtävistä on ohjeet alla (siellä tehtävien numerointi erilainen kuin tässä, etsi oikea tehtävä).
  • Lisäksi, jos olit poissa joltain tunnilta, teet edellä mainittujen tehtävien lisäksi poissaoloa korvaavan tehtävän, jos sellainen on erikseen tunnin kohdalla mainittu.

OPO1-tuntien ohjelma syksyllä 2024

1. Opinto-ohjauksen aikataulut lukiossa
Omien valintojen tarkistus
2. Lukion tavoitteet 
Lukio-opintojen rakenne
Opintojen arviointi
Osaamisen tunnustaminen
Wilma, Pedanet, kotisivut
Portfolion perustaminen 
3. Ylioppilastutkinto
Alustava HOPS
4. Suomen koulutusjärjestelmä
5. Itsetuntemus
6. Ammattiesitys 

Tunti 6: Lue edes tämä!

Lue Esa Liljan kolumni "Laiska abi, lue edes tämä!" (HS 3.6.2014) Kirjautumisohjeet Hesarin sivuille löydät Pedanetista.

Kerro, mitä ajatuksia teksti sinussa herätti. Kirjoita vähintään 150 sanan pohdinta. Käytä kokonaisia virkkeitä ja kappalejakoja. Kirjoita tekstisi portfolioon: luo OPO1-sivulle uusi tehtävä ja kirjoita teksti siihen. Otsikoksi voit kirjoittaa esim. Esa Liljan kolumni. Huom.

Tekstissä tulee olla omia ajatuksia ja pohdintaa, ei kolumnin referointia!

Tässä apukysymyksiä pohdintaan:

  • Mitä asioita Lilja pitää tärkeimpinä koulussa opittavina asioina? Mitä mieltä itse olet, mikä on tärkeää?
  • Miten Liljan koulu-ura sujui? Millainen koulu-ura sinulla itselläsi oli peruskoulussa, missä määrin se muistutti / ei-muistuttanut kertojan koulu-uraa?
  • Miten oma lukiourasi on käynnistynyt? Oletko samanlainen kuin peruskoulussa? Mitkä asiat sinulla itselläsi kilpailevat koulun kanssa?
  • Uskotko olevasi jossain vaiheessa samassa tilanteessa kuin kirjoittaja? Perustele. 
  • Milloin Lilja sai ”herätyksen” opiskelun suhteen? Mitä Lilja ajattelee opiskelun merkityksestä tulevaisuuden kannalta? Mitä itse ajattelet?
  • Pitäisikö sinun tehdä lukion alettua jotain asioita toisin kuin ennen? Millaisia vinkkejä Lilja antaa asioiden parantamiseksi? Miten itse voisit vaikuttaa positiivisesti koulu-urasi sujuvuuteen?

Tunti 6: Ammattiesittelyn ohjeistus 4. periodin OPO-tunneille

Valitse jokin itseäsi kiinnostava ammatti, jota kukaan muu ryhmästäsi ei ole valinnut. Ammatteja on tuhansia erilaisia. Ei välttämättä kannata tyytyä ensimmäisenä mieleen tulevaan. Seuraa medioita ja lue niissä julkaistuja eri ammateista kertovia juttuja. Saatat löytää jotain kiinnostavaa, josta et ole koskaan ennen kuullutkaan. Jo pelkästään Helsingin Sanomissa (kirjautumisohje täällä) ja YLEn uutisissa julkaistaan paljon eri ammattialojen ihmisistä kertovia juttuja. Ammattikuvauksia on julkaistu myös Työmarkkinatorilla. Luettelossa on lähinnä perinteisiä ammatteja. Voit etsiä ammatin myös muista tietolähteistä tai koota tietoa haastattelemalla perheenjäsentä, sukulaista, tuttavaa tms. hänen ammatistaan. 

Valmista 5 - 10 minuutin esittely ammatista. Laadi PowerPoint-esitys (tai vastaava ohjelma). Esityksessä pienin fonttikoko saa olla 24. Esityksessä saa olla vain tukisanoja, ei kokonaisia lauseita. ÄLÄ LUE ESITYSTÄ SUORAAN DIOILTA äläkä muistiinpanoista. Opettele kertomaan asiasi omin sanoin.

Merkitse kaikki käyttämäsi lähteet seuraavalla tavalla esityksesi viimeisiin dioihin (julkaisija + otsikko hyperlinkkinä):
Helsingin Sanomat 31.8.2024: Sensitiivisyyslukijoista nousi kohu, vaikka ammatista ei tiedetä juuri mitään - Nyt he itse kertovat, mistä työssä on kyse ja paljonko siitä maksetaan


Palauta ammattiesittelysi 26.1. mennessä tämän sivun oikealla palstalla olevaan palautuskansioon.

Esitykset aloitetaan heti ensimmäisellä 4. periodin tunnilla. Yhden tunnin aikana pidetään 2 - 3 esitystä. Esittäjä saa tiedon omasta vuorostaan noin viikkoa ennen. Poissaolijan esitys siirtyy seuraavaan kertaan eli poissa olemalla ei voi välttyä esityksen pitämiseltä. 


Kerro ammatista ainakin seuraavia asioita: 
  • millaisia työtehtäviä ammattiin kuuluu
  • millaisissa työpaikoissa tämän ammatin ihmiset työskentelevät
  • millaista työ on luonteeltaan, millaisia piirteitä työhön voi kuulua (missä työtä tehdään, onko päivä- vai vuorotyötä, onko fyysisesti kuormittavaa jne.)
  • mitä hyviä ja huonoja puolia ammatissa on (huom. eri asiat ovat eri ihmisille huonoja ja hyviä) 
  • millaisella koulutuksella voi työskennellä kyseisessä ammatissa
  • millaisia tietoja, taitoja, osaamista ja persoonallisia ominaisuuksia ammatissa työskentely vaatii
  • millainen on alan työllisyystilanne nyt ja millainen se on mahdollisesti tulevaisuudessa (jota kukaan meistä ei pysty varmasti ennustamaan) 
  • millainen palkkataso ammatissa on
  • seuraa ammattialaan liittyvää uutisointia ja poimi ajankohtaisia näkökulmia

Alla olevat vinkkilinkit päivittyvät 1. koeviikon aikana: 

Palkkatietoja
löydät esim. seuraavilta sivuilta (älä käytä pelkästään yhtä lähdettä):

Oikotien palkkavertailu
Duunitorin palkkavertailu
Helsingin Sanomien palkkavertailu
Kuinka paljon suomalaiset tienaavat? (HS)
Taloussanomat - kunta-alan palkkatiedot
Iltalehden listaus palkoista (Tilastokeskus) 
Katso suurimmat ja pienimmät palkat (IL)
Näissä ammateissa palkka on 4000 euroa tai yli (IL)
Näin eri ammateissa tienataan nyt – Vertaa palkkaasi muihin HS:n hakukoneella

Palkkatietoja löytyy myös alan ammattijärjestöjen sivuilta. Työmarkkinatorin ammattitietosivuston ammattiesittelyissä on linkkejä näille sivuille. Voit myös googlettaa palkkatietoja, mutta muista olla lähdekriittinen: katso onko julkaisija luotettava ja minkä ikäisiä tiedot ovat.

HUOM. Eri palkkakäsitteet tarkoittavat eri asioita. Pyri selvittämään mediaanipalkka. Kerro, mistä palkasta puhut!
  • alkupalkka
  • suosituspalkka 
  • peruspalkka
  • kokonaispalkka
  • keskipalkka
  • mediaanipalkka

Työllisyys

Lähitulevaisuuden työllisyysnäkymistä kertoo Työvoimabarometri.

Työllisyystietoja voi löytyä myös alan ammattijärjestöjen sivuilta. Ammattitietosivuston ammattiesittelyissä on linkkejä näille sivuille. Voit myös googlettaa työllisyystietoja, mutta muista olla lähdekriittinen: katso onko julkaisija luotettava ja minkä ikäisiä tiedot ovat.

Uratarinoita

  • Ammattijärjestöjen sivuilla
  • Töissä.fi-sivuilla > Valmistuneiden kertomukset

Tunti 5: Itsetuntemus

Tee tehtävä Pedanetin portfolioon

Lue Opopassin sivulta teksti itsetuntemuksesta.

  1. Kerro, miksi itsetuntemus on tärkeää. (vähintään 50 sanaa)
  2. Kerro itsestäsi vastaamalla tekstin alla oleviin Millainen minä olen? -kysymyksiin. (vähintään 100 sanaa)
  3. Katso video Elämäni Bucket List ja tee oman elämäsi Bucket List (10 kohtaa).

Tunti 5: Itsetuntemus

Tehtävä 1

Tee TE-palveluiden AVO-testi.
Rekisteröidy palveluun, jotta tulokset jäävät talteen.

Merkitse tähdet vihreäksi itseäsi kiinnostavien ammattien kohdalle. Kopioi sen jälkeen tulokset kuvana Pedanetiin mallin mukaisesti. Kirjoita tulosten alle pohdintasi, missä määrin testin esittämät ammatit olisivat itsellesi oikean suuntaisia.

:medium


:medium

Tehtävä 2
Tee Opopassin tehtävä Mikä olisi ammattini. Vastaa kysymyksiin kokonaisin virkkein vähintään 50 sanalla (yhteensä).

Tunti 4: Lukion jälkeisiä opiskelumahdollisuuksia



Tehtävä kaikille: 
Perehdy eri koulutusasteilla tarjolla oleviin tutkintoihin. Valitse jokaisesta tutkintotyypistä itseäsi eniten kiinnostava tutkinto ja kirjoita lista portfolioosi. Kirjoita virkkeen mittainen perustelu, miksi valitsit juuri ko. tutkinnon. Pohdi ja kirjoita lopuksi min. 30 sanalla, minkä asteen tutkinto sinua tällä hetkellä eniten kiinnostaa lukion jälkeen ja miksi. 

Yliopistotutkinnot
Ammattikorkeakoulututkinnot
Ammatilliset perustutkinnot
Ammattitutkinnot
Erikoisammattitutkinnot

Tehtävän tavoite: Oppia tiedonhakua ja tuntea olemassa olevia tutkintoja oman koulutus- ja urasuunnittelun pohjaksi.

Poissaolija:
Tee yllä oleva tehtävä.

Tee sen lisäksi seuraava tehtävä:
Lue Opintopolusta tietoa ammattikorkeakoulusta ja yliopistosta. Lue myös Opopassista tietoa ammattikorkeakoulusta ja yliopistosta.  Kerro tekstien pohjalta vähintään 100 sanalla, mitä eroa on yliopiston ja ammattikorkeakoulun opinnoilla.

Tunti 3: Ylioppilastutkinto

Poissaolija

Tee neljä tehtävää:

  1. Tutustu ylioppilastutkintoon koulun kotisivuilla ja Ylioppilastutkintolautakunnan sivuilla. Kirjoita 100 sanaa siitä, mitä ajatuksia ylioppilastutkinto sinussa herättää. 
  2. Tutustu abitreenit sivustoon. 
  3. Valitse abitreeneistä jokin reaaliaine, joka sinulla on 1. tai 2. periodissa. Etsi kevään 2024 YO-kirjoitusten tehtävät ko. aineessa ja ota kuvakaappaus yhdestä tehtävästä. Liitä se kuvana (ei tiedostona) portfolioosi.
  4. Tutustu samalla sivustolla mahdollisuuteen harjoitella YO-tehtävillä. Etsi harjoituskysymykset aiemmin valitsemasI reaaliaineen ensimmäisestä opintojaksosta. Kopioi yksi kysymys kuvana (ei tiedostona) portfolioosi.

TUNTI 2

Lukion tavoite: Yleissivistys 


Testaa yleissivistyksesi seuraavilla testeillä:

Testi 1
Testi 2

Perehdy lukion opetussuunnitelman käsitykseen yleissivistyksestä lukemalla Mäntsälän lukion opetussuunnitelmaa luvun 2 alusta (Lukiokoulutuksen tehtävä ja arvoperusta) Mäntsälän lukion toiminta-ajatukseen saakka (sitä ei enää tarvitse lukea).
Miten yllä olevien testien ja OPSin käsitykset yleissivistyksestä eroavat toisistaan? 

Tässä vielä pari hieman erilaista testiä yleissivistyksen testaamiseksi, voit halutessasi tehdä kotona. 

Testi 3
YLEn testi yleissivistyksestä

Poissaolija:

1) Tee portfolio Pedanetiin alla olevan ohjeen mukaan. Portfoliota tarvitaan seuraavalla tunnilla, joten sen on oltava valmiina! 

2) Tee testit 1 ja 2 ja lue sen jälkeen OPS-teksti. Vastaa 50 sanalla kysymykseen Miten testien ja OPSin käsitykset yleissivistyksestä eroavat toisistaan. Tee tehtävä portfolioon. Anna tehtävälle otsikoksi Tunnin 2 poissaolon korvaaminen.

TUNTI 1

Poissaolija:

Hae opolta Lukion oppimäärä -lomake ja palauta se opolle ohjeen mukaan täytettynä.

Ohje portfolion tekemiseen

Portfolion perustaminen


Kirjaudu sisään Pedanetiin. Klikkaa oikeassa yläkulmassa omaa nimeäsi, pääset Omaan tilaan, joka on yksityinen tallennuspaikka omille materiaaleillesi.



Pääset sivulle, jossa ylimpänä on oma nimesi, sen alla otsikot Omat linkit ja Sivut.


Klikkaa Luo-painiketta. Kirjoita avautuvalle sivulle otsikko-kohtaan Portfolio. Tallenna.

Klikkaa Portfolio-otsikon jäljessä olevaa kolmea pistettä.

Klikkaa kohtaa Käyttöoikeudet


Klikkaa Lisää käyttäjiä


Kirjoita hakukenttään Repo Sirpa ja klikkaa Hae. Laita rasti nimen kohdalle ja paina Lisää valitut henkilöt.



Klikkaa oikeassa reunassa olevasta painikerivistä Jaa-painiketta (toiseksi viimeinen).


Kopioi portfoliosi osoite Jakaminen sivulta klikkaamalla Kopioi-painiketta.

Tämän tehtäväsivun ylimpänä on Portfolio-niminen laatikko, paina siitä Palauta linkki.


Liitä aiemmin kopioimasi linkki CTRL + V näppäimillä ylimmälle linkki-riville.
Kirjoita seuraavalle linkkiteksti-riville oma sukunimesi + etunimesi.
Tallenna.

Nyt olet luonut portfolion ja jakanut sen opolle. Seuraavaksi teet portfolioon kaksi uutta sivua.

OPO-sivujen tekeminen portfolioon

Mene portfolio-sivullesi. Klikkaa Luo-painikkeesta ja luo sivu. Anna sivulle nimeksi OPO1.




Palaa takaisin portfolion pääsivulle.
Klikkaa taas Luo-painikkeesta ja luo sivu. Anna sivulle nimeksi OPO2. Nyt portfoliossasi pitäisi näkyä kaksi allekkaista sivua.

Tehtävien tekeminen portfolioon

Mene OPO1-sivulle. Klikkaa Luo ja sen jälkeen Tehtävä.

Kirjoita tehtävän nimi. 
Tee tehtävä sisältölaatikkoon.