Huhtikuussa 2021
To 29.4. paistoimme tikkupullaa
Ke 28.4. käsittelimme ruoka-aihetta
Jokainen sai piirtää lempiruokansa, pitäen mielessään lautasmallin. Kävimme läpi terveellisen aterian osia ruokapyramidin mukaan. Teimme Kierrätyskaveritehtävistä ruokaan liittyviä tehtäviä.
Ti 27.4. lapset askartelivat onnenlehdet
Onnenpuussa olevat lehdet kertovat asioista joista lapset luonnossa iloitsevat.
23.4.2021 Unelmien eskaripäivän piirtämistä
22.4.2021 Teltan pystytys ja haavanhoitoa
Ke 21.4. meillä oli kierrätysaiheinen eskaripäivä
Teimme aluksi salissa kierrätystehtäviä ja leikimme kahta vauhdikasta kierrätysleikkiä. Luokassa jatkoimme Kierrätyskavereiden parissa roskarallia ja lajittelutehtäviä.
Ti 20.4. pidimme pienet partiotaitokilpailut
Kolmessa joukkueessa (Sudenpennut 1, Sudenpennut 2 ja Sydänryhmä) lapset kiersivät karttojen kanssa kolme rastia. Rastitehtävissä piti pohtia mitä luonnossa saa tehdä ja mitä ei, piti yhdistää oikeat vastakohdat toisiinsa ja kuljettaa yhteistyöllä käpyjä täynnä oleva ämpäri paikasta toiseen. Voittajajoukkueelle huudettiin onnitteluhuuto "Tuo oli jo aika hyvä, kunnioituksemme syvä!"
Aloitimme esikoululaisten partioviikon ma 19.4.
Eskarit saivat vanhoja partioleirihuiveja lainaksi. Teimme metsässä tauluja luonnonmateriaaleista. Teimme myös pienen taidenäyttelykierroksen, jossa jokainen taiteilija sai kertoa työnsä nimen, niin halutessaan.
Pe 16.4. harjoittelimme oman nimen kirjoittamista pienaakkosin
15.4.2021 Vuoden ensimmäinen ruokailu ulkona ja leppäkerttujen maalaamista.
14.4.2021 Jumppa oli tänään ulkona, jossa leikimme jäämiestä, töpselihippaa ja kellarin vartijaa. Eskarituokiolla jatkoimme Kierrätys kaverit-tehtävävihon parissa:Tutustuimme sähkön säästämiseen, kuinka sitä voimme kotona ja koulussa säästää. Staattinen sähkö kävi myös tutuksi, kun saimme servettikäärmeet nousemaan viivoittimella.
Ma 12.4. kävimme metsäretkellä eväät mukana
Kävimme läpi myös lasten havaitsemia kevään merkkejä: leppäkerttuja ja muurahaisia sekä sinivuokkoja oli jo havaittu. Hyttynenkin kävi meitä tervehtimässä retkellä.












