1 Johtaminen

Koulun johtamisen periaatteet

Koulun johdon keskeisenä tehtävänä on edistää opetuksen arvopohjan ja koulun perustehtävän toteutumista. Johtamisessa on tärkeää tunnistaa kouluyhteisön vahvuudet ja kehittämishaasteet, vahvistaa itsearviointia sekä kehittää pedagogista johtamista. Koulun rehtorin velvollisuutena on kehittää myös itseään johtajana.

Johtamisessa tulee noudattaa hyvän hallinnon mukaisia toimintatapoja. Koulun johtaminen on vuorovaikutteista ja osallistavaa. Kouluissa on johto- tai suunnitteluryhmät (-tiimit), joiden tehtävänä on rehtorin tukena suunnitella ja kehittää toimintaa. Tiimien kokoonpanosta ja tehtävistä päättää koulun rehtori. Johtamista arvioidaan säännöllisesti.

Kouluissa käydään vuosittain kehityskeskustelut kaupungin linjausten mukaisesti. Johtamista kehitetään ja tuetaan pitkäjänteisellä johtamisosaamiskoulutuksella.

Koulun lukuvuosisuunnitelmassa kuvataan, miten johtaminen on organisoitu (joryt, kehittämistiimit, henkilöstön työnjako, vastuut). Koulutyön suunnittelussa ja toteuttamisessa keskeistä on opettajien, ohjaajien ja muun henkilökunnan yhteistyö.

Ys-ajan käytöstä sovitaan ja sen toteutumista seurataan. Ys-ajan käyttö sekä suunnittelu- ja kokouskäytännöt kirjataan lukuvuosisuunnitelmaan.

Sisäisen ja ulkoisen viestinnän suunnitelma päivitetään ja henkilöstö perehdytetään siihen.

Lisätietoja:
opetusjohtaja Leena Auvinen 044 718 4003
perusopetuspäällikkö Sari Ihalainen 044 718 4018

Koulun johtamisen toimenpiteet

Yleinen toimintamalli:

Koulussa toimii rehtorin ja apulaisjohtajan malli, joka täydentyy koulun suunnitteluryhmällä sekä opettajatiimeillä.

Suunnitteluryhmään kuuluvat rehtorin ja apulaisjohtajan lisäksi kaksi opettajajäsentä alakoulun puolelta sekä kaksi opettajajäsentä yläkoulun puolelta. Suunnitteluryhmän jäsenet toimivat samalla tiiminvetäjinä omissa tiimeissään. Koulussa toimii kolme vuosiluokkajakoon pohjautuvaa tiimiä.

Yhteiset kokoukset ja YS- ajan käyttö:

Henkilökunnan yhteiselle kokoukselle on varattu aika tiistaisin klo 8 - 9.
Suunnitteluryhmälle on varattu aika viikottaiselle kokoontumiselle.
Tiimit sopivat itse kokoontumisajan ja osittain tiimityötä tehdään sähköisten alustojen (peda.net ja O365) kautta. Sähköisten alustojen käyttö koulun normaalissa suunnittelutyössä tukee niiden käyttöä opetuksessa. Näiden lisäksi YS-aikaa käytetään muuhun yhteissuunnitteluun, kodin ja koulun yhteistyöhön sekä Oppiva yhteisö-hankkeen koulutuksiin.

Yhteisesti sovitut keskeisimmät kehittämisalueet Puijonsarven koulussa:

Asiaa on käsitelty yhteisesti opettajainkokouksessa keväällä 2017 ja 2017 - 2018 lukuvuoden kehittämiskohteet ovat 1) pedagoginen keskustelu ja osaamisen jakaminen ja 2) tukiportaiden käytön tehostaminen

Työnjako:

REHTORI

  1. Vastaa koulun toiminnasta ja turvallisuudesta noudattaen voimassa olevaa lainsäädäntöä sekä kunnan toimielinten antamia toimintaohjeita ja resursseja
  2. Vastaa koulun opetus- ja kasvatustyön laillisuudesta ja pedagogisista ratkaisuista turvaten oppilaan oikeusturvan
  3. Vastaa koulun esimiestehtävistä (asia- ja henkilöstöjohtaminen, laadun seuranta)
  4. Vastaa koulun talousarvion valmistelusta, toteutuksesta ja seurannasta
  5. Vastaa koulun yleis-, henkilöstö- ja taloushallinnosta
  6. Vastaa koulun työjärjestysten laadinnasta ja oppilasarvioinnista
  7. Vastaa kodin ja koulun välisestä yhteistyöstä
  8. Vastaa koulun oppilashuoltoryhmän työskentelystä
  9. Päättää oppilaaksi otosta toimintasäännön mukaisesti
  10. Valmistelee koulua koskevat päätettävät asiat
  11. Myöntää virkavapaudet
  12. Laatii asialistan tiistain kokoukseen; poikkeuksena erilliset kokoukset
  13. Koulunkäynninohjaajien työnkuvien organisointi
  14. Oppilaiden loma-anomukset

APULAISJOHTAJA
Rehtorin sijainen

  1. Suunnitteluryhmän jäsen
  2. Suojelujohtaja
  3. Seurakunnan yhdyshenkilö
  4. Koulutilojen käyttö (muutokset)
  5. Valvonnat: välituntivalvonnat, ruokailuvalvonnat, jälki-istunnot
  6. Päivänavausvuorot
  7. Ip-kerhotoiminta
  8. Perehdyttäminen
  9. Lyhytaikaiset sijaisuudet


SUUNNITTELURYHMÄN JÄSEN (4)

  1. suunnitteluryhmän jäsen ja tiiminvetäjä
  2. oman tiimin vuosiluokkatason tapahtumien suunnittelu ja organisointi, myös poikkeusjärjestelyt
  3. OPS-työ ja sen käytännön toteuttamisen suunnittelu
  4. vuosittaisen toimintasuunnitelman päivittäminen, myös kotisivut

Johtamisjärjestelmän tavoitteet:
  • Osallistumisen ja tiimijohtamisen lisääntyminen
  • Henkilökunnan vaikutusmahdollisuuksien lisääminen
  • Henkilökunnan oman vastuunoton lisääminen
  • Tiedonkulun paraneminen