Koulun toimenpiteet


Ennakoivan henkilöstösuunnittelun tulisi olla henkilöstölle läpinäkyvää. Dokumentoitu henkilöstösuunnittelu, palvelutarve - ja toimintatapamuutos tulee saattaa henkilöstön luettavaksi avoimesti.

Kouluun rekrytoidaan mahdollisimman päteviä opettajia. Opettajien valinnassa kiinnitetään huomiota hakijan soveltuvuuteen koulun ja koko kaupungin näkökulmasta. Sisäinen liikkuvuus on aina ensisijainen tapa täyttää avoimeksi tulevat tehtävät.
Henkilöstön kuuleminen ja toiveet sisäisistä siirroista olisi hyvä huomioida. 

Sijaisiksi pyritään saamaan päteviä opettajia. Lyhytaikaisten sairauspoissaolojen järjestelyissä pyritään siihen, että oman aineryhmän opettajat hoitavat oto-tunnit. Oto-tuntien (oto=oman työn ohessa sijaisena) sisältö ja ohjeistus tulee olla tarpeeksi selkeä oto-tunnin pitäjälle ja sellainen, että oppilaat voivat opiskella itsenäisesti ja turvallisesti. Laaja-alaiset erityisopettajat toimivat sijaisina, jos on kyseessä samanaikaisopetuksena toteutettu tunti.

Uuden henkilöstön perehdyttäminen kuuluu hallinnollisilta osin rehtorille ja apulaisjohtajalle. Turvallisuusasioissa perehdyttävät turvallisuuspäällikkö, rehtori sekä apulaisjohtaja. Aineryhmä perehdyttää uudet opettajat oppiaineiden osalta ja luokanohjaajat heidän työkuvaan kuuluvien asioiden osalta.

Rehtori käy kehityskeskustelut uusien henkilöstön jäsenten kanssa. Lisäksi rehtori järjestää kehityskeskustelun niiden opettajien kanssa, jotka sitä haluavat. Kehityskeskusteluissa käytetään KuntaHR -ohjelmaa. Apulaisjohtaja vastaa ohjaajien kehityskeskusteluista. Kevätlukukaudella rehtori keskustelee aineryhmien kanssa tulevan lukuvuoden suunnittelusta. 

Koululla pitäisi olla henkilöstön ( opettajat ja koulunkäynninohjaajat) osaamisen kehittämisen suunnitelma, jota päivitetään säännöllisesti. Lukuvuoden aikana opettajat ja koulukäynninohjaajat täydentävät tai päivittävät KuntaHR:ssa osaamiseen ja oman työn kehittämiseen liittyvän osion. Täydennyskoulutuksen suunnittelussa otetaan huomioon henkilöstön osaamiskartoituksissa esille tulleet tarpeet.

Koulutuksen painopistealueena on yhteis- ja tiimiopettajuus sekä digitaalisuuden lisääminen opetuksessa ja oppimisessa (tutoropettaja). Molemmissa pyritään käyttämään vertaisohjaamista oppimisen tukena. Tavoitteena on, että aineryhmät sopivat mahdollisuuksien mukaan keskenään, ketkä lähtevät koulutuksiin ja miten tieto siirretään muille opettajille. Koulutuksiin lähtöön kannustetaan ja sijaisvastuuta pyritään kierrättämään.

Koululta on valittu työhyvinvointipari, Jenny Turunen ja Helena Nevalainen, jotka yhdessä rehtorin kanssa tekevät työhyvinvointisuunnitelman. Työhyvinvointipari edistää henkilöstön hyvinvointia ja tukee työssäjaksamista koulun arjessa. Työhyvinvointiparilla on vastuu toimivien henkilöstösuhteiden edistämisessä. Työhyvinvointipari kokoontuu säännöllisesti yhdessä rehtorin kanssa. Työhyvinvointisuunnitelma lv 2018 - 2019 on tekeillä ( 15.9.2018). Lukuvuoden aikana selvitetään henkilökunnan hyvinvointiin liittyviä asioita kyselyllä .