Kouvolan iltalukio

Lukuvuosi alkaa

Kouvolan iltalukio toivottaa ahkeraa uutta lukuvuotta! 

Infoa alla.






Lukuvuoden 2021-22 ilmoitusasioita

OPISKELIJAVALINTA

Kouvolan iltalukioon haetaan suoraan. Ilmoittaudu sähköisesti ilmoittautumislinkki Opiskelun voi aloittaa jokaisen jakson alussa (5 kertaa vuodessa). 

ILMOITTAUTUMINEN

Ilmoittautumispäivä on tiistai 17.8.2021 klo 15 – 18. Koululle tulee toimittaa todistus aikaisemmista opinnoista. Pääsyvaatimuksena on yleensä 18 vuoden ikä ja peruskoulun oppimäärän suorittaminen.

Kouluun voi ilmoittautua myös suoraan koulun kansliaan, mutta opiskeluoikeuden saamiseksi on samalla varattava aika apulaisrehtorilta tai opinto-ohjaajalta henkilökohtaista tapaamista varten.

VERKKOLUKIO

Kursseja on mahdollista suorittaa myös verkko-opintoina missä tahansa jaksossa (ks. opinto-opas ja ilmoittautuminen). Lisätietoja Peda.netissa https://peda.net/kouvola/kl/verkko-opetus

SYYSLUKUKAUSI

Elokuun abikurssit yo-kirjoituksiin osallistuville järjestetään 10.8. - 2.9.2021.
Yhdistelmäopinnot alkavat seuraavasti:

Y1O21 ja Y2O21 aloittavien ryhmien lukio-opintojen info 11.8. ja 18.8. klo 13 – 14.30 HUOM. uudessa osoitteessa Salpausselänkatu 57 (punainen auditorio). Yhdistelmäopintojen lukio-opetus 23.8.2021 alkaen kurssitarjottimen mukaan.

Aikuisten perusopetus, päättövaihe alkaa 17.8.2021, HUOM. Uusi osoite Salpausselänkatu 57. 

Aikuisten perusopetus, alkuvaihe alkaa 13.12.2021 tai aiemmin jos ryhmä tulee täyteen. 

Uusille iltalukio-opiskelijoille tarkoitetut perehdyttämisillat pidetään 23. – 24.8.2021, Palomäenkatu 33, uusi puoli 1. krs, media-auditorio (huom. eri ohjelma eri iltoina eli osallistu molempiin).

Muu iltalukion opetus alkaa ma 30.8.2021 kurssitarjottimen mukaan, Palomäenkatu 33. Sisäänkäynti avaintagilla, tilaa omasi kansliasta (uusi puoli, 2. krs). 

VUOSIKERTOMUS lukuvuodelta 2020-21 - tällaisia olemme:

https://indd.adobe.com/view/6ba9f592-7067-4f11-9ff8-99d70d8c1f07

Tervetuloa aikuislukioon!

Liitteet:

Luokat ja opettajat jakso 1
Perehdyttämisillat 23.-24.8.2021
Yhdistelmäopintojen opintotarjotin lv. 2021-22
AIPE iltatarjotin
Iltalukion verkkokurssitarjotin
Iltalukion kurssitarjotin

Opinto-opas 2021-2022

Kouvolan iltalukion opinto-opas on sähköisessä muodossa. Pääset selaamaan opasta klikkaamalla haluttua kohtaa vasemmalla olevasta navigointipalkista. 

Kysymykset opintojen ohjaajalle, Antti Sinisalo, antti.sinisalo@kouvola.fi, p. 02061 54490 tai apulaisrehtorille, Anna-Leena Ollikainen, anna-leena.ollikainen@kouvola.fi, p. 02061 58419.

Kanslian palvelut

Kanslia-asioissa ota yhteys ensisijaisesti Wilma-viestillä tai sähköpostitse: paula.rasimus@kouvola.fi p. 020615 6309.
Lukiosihteeri paikalla maanantaisin klo 16-19.40. Voit myös sopia tapaamisajan Wilman kautta.
  • todistukset
  • opiskelijakortit
  • Wilma-tunnukset
  • opiskelijatietojen muutokset
  • avaintagit
  • muut opiskeluun liittyvät ohjeistukset

Iltalukiossa tapahtuu

Uuden tapahtuman luominen

Sulje

Olet luomassa tapahtumaa menneisyyteen.

Täytä vaaditut kentät.

Varoitus

Menetät kaikki syöttämäsi tiedot, jos suljet ikkunan

Viikko35

30 August 2021 Thursday
31 August 2021 Thursday
1 September 2021 Thursday
2 September 2021 Thursday
3 September 2021 Thursday
4 September 2021 Thursday
5 September 2021 Thursday

Viikko36

6 September 2021 Thursday
7 September 2021 Thursday
8 September 2021 Thursday
9 September 2021 Thursday
10 September 2021 Thursday
11 September 2021 Thursday
12 September 2021 Thursday

Viikko37

14 September 2021 Thursday
15 September 2021 Thursday
16 September 2021 Thursday
17 September 2021 Thursday
18 September 2021 Thursday
19 September 2021 Thursday

Viikko38

21 September 2021 Thursday
22 September 2021 Thursday
23 September 2021 Thursday
24 September 2021 Thursday
25 September 2021 Thursday
26 September 2021 Thursday

Viikko39

27 September 2021 Thursday
28 September 2021 Thursday
29 September 2021 Thursday
30 September 2021 Thursday
1 October 2021 Thursday
2 October 2021 Thursday
3 October 2021 Thursday
Ilmoittautuminen

Peda.net käyttää vain välttämättömiä evästeitä istunnon ylläpitämiseen ja anonyymiin tekniseen tilastointiin. Peda.net ei koskaan käytä evästeitä markkinointiin tai kerää yksilöityjä tilastoja. Lisää tietoa evästeistä