Tammikuu

Uusi vuosi alkoi ryhmässämme lasten haastatteluilla. Pienissä porinaryhmissä kysyimme lasten toiveista tulevaa kevätkautta ajatellen, ja samalla lapset pohtivat hieman myös omaa oppimistaan. ☁️☁️ Lasten toiveet kokosimme oman ryhmän seinälle toiveiden pilviksi.

Tammikuussa ovat lumiukot vilahdelleet vähän väliä milloin missäkin tekemisissämme. ⛄️ Niistä on laulettu, loruteltu ja niitä on laulupiirretty. Tottakai myös rakennettu päiväkodin pihalle ja lähipellolle!

Ryhdyimme myös jatkotyöstämään jo viime vuoden puolella aloitettuja sokerimaalaustöitä, tässäkin lasten toiveita kuunnellen. Niiden valmistuttua jokainen kertoi omin sanoin työstään -toiset pidemmän tarinan ja toiset lyhyemmän. Tarinat kirjattiin paperille ja työt tarinoineen laitettiin näyttelyksi Kettujen ryhmän eteisen seinälle.

Hiihtämään emme säiden vuoksi päässeetkään. Sen sijaan jumppavuorot koululla ovat jo käynnistyneet, ja olemme mm. käyneet Inno Norsun mukana merirosvoseikkailulla koulun salissa.

Lisäksi:
❄️ Olemme päässeet viettämään vuoden ensimmäisiä syntymäpäiviä.
❄️ Viskarilaisten kanssa olemme aloittaneet lautapeleihin tutustumisen, tavoitteenamme on pelata ainakin kerran viikossa lautapelejä viskariporukan kesken.
❄️ Ryhmämme pienemmät ovat ryhtyneet harjoittelemaan saksilla leikkaamista.

Tammikuun loppupuolella käynnistyi myös erääseen tärkeään aiheeseen tutustuminen: 👨‍🔬Olemme tutkineet kokeellisin menetelmin pöpöjen käyttäytymistä niiden kohdatessa vettä ja saippuaa... ja todenneet, että käsiä kannattaa pestä! 🫧🧤🫧 Eritoten saippuaa käyttäen.