Pihkoon koulu

2020-2021 lukuvuositiedote

2020-2021 LUKUVUOSITIEDOTE

Pihkoon koulu
Aartapolku 41
48410 KOTKA

Puhelin

rehtori Niko Kaukovalta  040 720 0238
opettajat (ei viestejä) 040 688 3714
opettajat, vararehtori Tiina Päivärinta 040 641 8331
Iltapäivätoiminta 040 661 8591
laaja-alainen erityisopettaja Ulla Torstensson 

Koulun kotisivut:

https://peda.net/kotka/perusopetus/pihkoon-koulu

Yksityiskohtaisempi tiedote ja opetustoimenjohtajan tiedote löytyvät Wilmasta.

 

Syyslukukausi 2020

ke 12.8. - la 19.12.2020

Arviointikeskusteluviikko viikolla 49. 30.11-4.12.2020


Be active day (syyskuu 2020)

16.10 Ulkoilupäivä Jäppilän koululla
30.11-4.12 Arviointiviikko
18.12 Joulujuhlan valmistelua 8-11
19.12 Joulujuhla/ viimeinen koulupäivä ennen joululomaa klo 8-11


Kevätlukukausi 2021

to 7.1. - la 5.6.2021

Loma-ajat
syysloma (vko 43) 19. - 23.10.2020
joululoma 21.12.2020 - 6.1.2021
talviloma (vko 9) 1. - 5.3.2021

Vapaapäivä 13.5.2021.

POIKKEAMAT KOULUN TYÖJÄRJESTYKSEEN JA TOIMINTAPÄIVÄT


15.1 Luistelupäivä jäähallissa 
12.2 Ystävänpäivätalent
26.2 Pulkkamäkipäivä kumparepuistossa.
1.4 Pääsiäisen ajan toimintapäivä
30.4 Vappurieha
14.5 Unicef-kävely
3-4.6 Kevätjuhlan valmistelua
5.6 Lukukauden päätös klo 8

OPETTAJAT
Päivi Huovila 1 lk.
Seija Voutilainen 2 lk.
Niko Kaukovalta 3 lk.
Janita Tuomala vs. 4 lk. 
Tiina Päivärinta 5A lk.
Raisa Reihe 5B lk.


Koulunkäynnin ohjaajat ja iltapäivätoiminta:
Katja Engman
Pirjo Hautala

MUU HENKILÖKUNTA
koulusihteeri Sari onnela (ke)
RUOKAILU
Koko koulu ruokailee klo 10.30

VÄLITUNNIT
8.45 - 9.00
9.45 -10.00
11.45 - 12.15
13.00 - 13.15

VALINNAISUUS

Pihkoon koulussa on tarjolla 4-5 luokkalaisille lukuvuonna 20-21 seuraavat valinnaiset syventävät ja soveltavat kurssit:

Tietotekniikka
Pehmeä käsityö
Välipalakurssi

Oppilas valitsee lukuvuodessa yhden kurssin ja sen kesto on 1 vuosiviikkotunti.
Tunnit toteutetaan kaksoistunteina jaksotetusti lukuvuoden sisälle.


TUEN PORTAAT

Oppilaalla on oikeus saada tukea koulunkäyntiin ja opiskeluun. Tukea voidaan antaa koulupäivän alussa ja lopussa tai samanaikaisopetuksena pienryhmissä. Tukea voivat antaa luokanopettaja, erityisopettaja ja resurssiopettaja. Asiasta tarkemmin kotisivuillamme kohdassa koulunkäynnin tuki.


POISSAOLOT

Peruskoululain mukaan huoltaja on velvollinen ilmoittamaan oppilaan opettajalle poissaolon syyn viimeistään kolmantena päivänä joko kirjallisesti tai puhelimitse. Luvan 1-3 päivän poissaoloon (loma tms.) koulusta antaa luokan opettaja, pidemmän rehtori.


OPPILASHUOLTO JA MONIAMMATILLINEN YHTEISTYÖ

Koulukuraattori Tiija Manner  040 746 9134, tiija.manner@kotka.fi ( tiistaisin Pihkoon koululla)

Terveydenhoitaja: 040 583 9134, (perjantaisin Pihkoon koululla)
Koulupsykologi  (maanantaisin Pihkoon koululla) Ei toistaiseksi pysyvää psykologipalvelua. Ko. asioissa voi ottaa yhteyttä erityisopettajaan.


KOULUKYYDIT

Koulukyytejä hoitaa pääsääntöisesti Jyrkilä Oy.
Bussit lähtevät Jäppilän kääntöpaikalta klo 7.30, 8.30 sekä 9.30 ja Pihkoon koulun pihalta 7.45, 8.45 sekä 9.45.
Paluukyydit lähtevät Karhuvuoresta 11.55, 13.10, 14.10 ja 14.50 sekä IP:stä 15.45.

IP

Pihkoon IP Karhuvuoren koululla. Ohjaajat tavoittaa  puhelinnumerosta 040 661 8591.

Kalenteri

Uuden tapahtuman luominen

Sulje

Olet luomassa tapahtumaa menneisyyteen.

Täytä vaaditut kentät.

Varoitus

Menetät kaikki syöttämäsi tiedot, jos suljet ikkunan

Viikko17

26 April 2021 Thursday
27 April 2021 Thursday
28 April 2021 Thursday
29 April 2021 Thursday
30 April 2021 Thursday
1 May 2021 Thursday
2 May 2021 Thursday

Viikko18

3 May 2021 Thursday
4 May 2021 Thursday
5 May 2021 Thursday
6 May 2021 Thursday
7 May 2021 Thursday
8 May 2021 Thursday
9 May 2021 Thursday

Viikko19

10 May 2021 Thursday
11 May 2021 Thursday
12 May 2021 Thursday
13 May 2021 Thursday
14 May 2021 Thursday
15 May 2021 Thursday
16 May 2021 Thursday

Viikko20

17 May 2021 Thursday
18 May 2021 Thursday
19 May 2021 Thursday
20 May 2021 Thursday
21 May 2021 Thursday
22 May 2021 Thursday
23 May 2021 Thursday

Viikko21

24 May 2021 Thursday
25 May 2021 Thursday
26 May 2021 Thursday
27 May 2021 Thursday
28 May 2021 Thursday
29 May 2021 Thursday
30 May 2021 Thursday

Viikko22

31 May 2021 Thursday
1 June 2021 Thursday
2 June 2021 Thursday
3 June 2021 Thursday
4 June 2021 Thursday
5 June 2021 Thursday
6 June 2021 Thursday
Ilmoittautuminen

Peda.net käyttää vain välttämättömiä evästeitä istunnon ylläpitämiseen ja anonyymiin tekniseen tilastointiin. Peda.net ei koskaan käytä evästeitä markkinointiin tai kerää yksilöityjä tilastoja. Lisää tietoa evästeistä