Pihkoon koulu

Pihkoon koulu

Pihkoo
Pihkoon koulu on lukuvuoden 2019 - 2020 väistössä Karhuvuoren koululla, Tarinatie 1, 48350 Kotka. Uuden koulun rakentamista Pihkooseen suunnitellaan ja siitä on saatu myönteinen päätös valtuustolta. Rakentamisen aikataulu selviää myöhemmin.

2019-2020 LUKUVUOSITIEDOTE

2019-2020 LUKUVUOSITIEDOTE

Pihkoon koulu
Aartapolku 41
48410 KOTKA

Puhelin rehtori 040 720 0238

opettajainhuone 040 688 3714
opettajat, vararehtori 040 641 8331
Iltapäivätoiminta 040 661 8591

Koulun kotisivut: https://peda.net/kotka/perusopetus/pihkoonkoulu

Työ- ja loma-ajat

Lukuvuosi 2019-2020
Syyslukukausi
8.8.2019 - 20.12.2019
syysloma 21.10. - 25.10.2019
joululoma 21.12.2019 - 6.1.2020

Kevätlukukausi
7.1.2020 - 30.5.2020
talviloma 24.2. - 28.2.2020

Yhteensä 187 työpäivää

POIKKEAMAT KOULUN TYÖJÄRJESTYKSEEN
Syyslukukausi 2019
25.9. #Be Active Day
27.9. Kodin ja koulun päivä, avoimet ovet klo 9-12
19.12 Jouluinen toimintapäivä klo 9-12
20.12. Joulujuhla
Tämän lisäksi vanhempainilta 4.9. klo 18.00

Kevätlukukausi 2020
21.2. pulkkamäkiretki Kumparepuistoon klo 10-13
9.4. pääsiäisaiheinen toimintapäivä klo 9-12
30.4. vappurieha klo 9-12
27.5. luokkien kevätretket
29.5. keväinen toimintapäivä klo 9-12
30.5. kevätjuhla klo 8

OPETTAJAT
Seija Voutilainen 1. lk
Päivi Huovila 2. lk
Tommi Nikka 3. lk
Tiina päivärinta 4.a lk.
Raisa Reihe 4.b lk.
Merja Tiitinen 5. lk

Sirpa Marttinen erityisopettaja (ma-ti)
Jarko Häkkinen ortodoksiuskonto

Koulunkäynnin ohjaajat ja iltapäivätoiminta:
Katja Englund
Sanna Harju

Opettajat tavoittaa parhaiten välituntien aikana numerosta 040 688 3714

MUU HENKILÖKUNTA
koulusihteeri Sari onnela (ke)
RUOKAILU
Koko koulu ruokailee klo 10.30

VÄLITUNNIT
8.45 - 9.00
9.15 -10.00
11.45 - 12.15
13.00 - 13.15

3-PORRASTUKI

Oppilaalla on oikeus saada tukea koulunkäyntiin ja opiskeluun. Tukea voidaan antaa koulupäivän alussa ja lopussa tai samanaikaisopetuksena pienryhmissä. Tukea voivat antaa luokanopettaja, erityisopettaja ja resurssiopettaja. Asiasta tarkemmin kotisivuillamme kohdassa koulunkäynnin tuki.


POISSAOLOT

Peruskoululain mukaan huoltaja on velvollinen ilmoittamaan oppilaan opettajalle poissaolon syyn viimeistään kolmantena päivänä joko kirjallisesti tai puhelimitse. Luvan 1-3 päivän poissaoloon (loma tms.) koulusta antaa luokan opettaja, pidemmän rehtori.


OPPILASHUOLTO

Koulukuraattori Jaana Tolonen-Lindberg
Puhelin

Terveydenhoitaja Paula Nissinen
Puhelin

Sähköpostit: Etunimi.sukunimi@kotka.fi

Kalenteri

Uuden tapahtuman luominen

Sulje

Olet luomassa tapahtumaa menneisyyteen.

Täytä vaaditut kentät.

Varoitus

Menetät kaikki syöttämäsi tiedot, jos suljet ikkunan

Viikko44

28 October 2019 Thursday
29 October 2019 Thursday
30 October 2019 Thursday
31 October 2019 Thursday
1 November 2019 Thursday
2 November 2019 Thursday
3 November 2019 Thursday

Viikko45

4 November 2019 Thursday
5 November 2019 Thursday
6 November 2019 Thursday
7 November 2019 Thursday
8 November 2019 Thursday
9 November 2019 Thursday
10 November 2019 Thursday

Viikko46

11 November 2019 Thursday
12 November 2019 Thursday
13 November 2019 Thursday
14 November 2019 Thursday
15 November 2019 Thursday
16 November 2019 Thursday
17 November 2019 Thursday

Viikko47

18 November 2019 Thursday
19 November 2019 Thursday
20 November 2019 Thursday
21 November 2019 Thursday
22 November 2019 Thursday
23 November 2019 Thursday
24 November 2019 Thursday

Viikko48

25 November 2019 Thursday
26 November 2019 Thursday
27 November 2019 Thursday
28 November 2019 Thursday
29 November 2019 Thursday
30 November 2019 Thursday
1 December 2019 Thursday
Ilmoittautuminen