Toimintakalenteri

LUKUVUOSI 2019-2020

Kevät 2020


to 2.1. kevätlukukausi alkaa

ma 6.1. loppiainen (vapaapäivä)

9.1. klo 12.20 Joensuun kaupunginorkesterin konsertti 7. luokkalaisille

vk 3-6 TET (7. lk:t)
tammikuu: 8lk tähtitiedekurssin retki Jakokoskelle

tammikuu: 7 ja 8lk robotiikkakurssien retki

ti 21.1. 7. lk. oppilaille ryhmäytystoimintaa Niittylahden opiskelijoiden kanssa

ti 21.1. 7. luokkalaisille valinnaisaine-esittelyt 6-7 tunneilla

ti 21.1. 7. lk:n vanhempainilta (valinnaisaineet 8. luokalle)

ke 22.1. Seurakunnan päivänavaus auditoriossa 7. luokkalaisille

ke 22.1. klo 15 Henkilökunnan kokous

pe 24.1. Seurakunnan päivänavaus auditoriossa 8. luokkalaisille

ke 29.1. Seurakunnan päivänavaus auditoriossa 9. luokkalaisille

pe 31.1. 9. luokkalaiset vierailevat Jaamankankaan yrityksissä

Tammi- ja helmikuun tienoo: kevään koulutusleiri tukioppilaille ja oppilaskunnan hallitukselle

to 6.2. klo 9-11 Rästikoe (auditorio)

7.2. Taidetestaajat- retki Musiikkitalo Helsinki; Luokat 8E

7.2. Lukion vanhojen tanssit klo 14. Yläkoulu yleisönä.

ma 10.2. klo 15 Henkilökunnan kokous

12.2. 9. lk. Yrittäjyspäivä

13.2. Taidetestaajat- retki Humiseva Harju Helsingin Kaupunginteatteri. Luokat 8A, 8B, 8C, 8D

pe 14.2. ystävänpäivätoimintaa

18.2. klo 13.20 Taikuriesitys, 7. luokat

18.2.-10.3. 9. luokkalaisten yhteishaku

2.-8.6. TALVILOMA

9.-13.3. TET (8ABCD)

to 19.3. Kesärekry-tapahtuma, 9. luokat

to 19.3. klo 15 Henkilökunnan kokous

viikolla 12 Rasisminvastaisen viikon tapahtuma

23.-27.3. TET (8HEFG)

30.-3.-.3.4. TET (8IKL)

to 2.4. Seurakunnan päivänavaus auditoriossa 8. luokkalaisille

pe 3.4. Seurakunnan päivänavaus auditoriossa 9. luokkalaisille

Ti 7.4. klo 9-11 Rästikoe (auditorio)

ke 8.4. klo 8 Henkilökunnan kokous

Maalis-huhtikuun vaihde; taloustaitokilpailu / 9 - luokkalaiset

Maalis-huhtikuu, Nou Hätä-kisa 8-luokka

Huhtikuu 2020 Saksaprojektin vierailu Osnabrückiin

Huhtikuu 2020 yläkoulu-lukio jääkiekko-ottelu

Huhtikuu 2020 yläkoulun tyttöjen salibandyn joukkue pelaa Koululiikuntaliiton finaalissa

To 9.4. Pääsiäishartaus kirkossa 7. luokkalaisille klo 14.15 - 14.50

pe 10.4. pitkäperjantai (vapaapäivä)

ma 13.4. 2. pääsiäispäivä (vapaapäivä)

ti 14.4 - pe 17.4 9.luokan matematiikan oppimistulosten arviointi 

ke 22.4 Matematiikan valtakunnallinen 9. luokan koe

to 23.4. 7. luokkien kevätkonsertti

Ti 28.4. klo 13-15 Rästikoe (auditorio)

vko 16 Ortodoksioppilaat Joensuussa 

vk 13-17 6. luokkalaisten tutustuminen Kontiolahden kouluun

to 30.4. hullupäivä

pe 1.5. vappu (vapaapäivä)

ke 6.5. Seurakunnan päivänavaus auditoriossa 8. luokkalaisille

to 7.5. Seurakunnan päivänavaus auditoriossa 9. luokkalaisille

pe 8.5. Seurakunnan päivänavaus auditoriossa 7. luokkalaisille

Pe 15.5. klo 9-11 Rästikoe (auditorio)

MOK8 viikko 20-21 Retki lähiseudulle
 
Toukokuu: välkkäreiden retki

vko 20 Seikkailuliikunnan kevätretki (kaksi yötä)

to 21.5. helatorstai (vapaapäivä)

vko 22 7.luokkalaisten melontaretki

vko 22 Metsäkartanon leiri 9 F

vko 21 tukioppilaiden vallanvaihto

ti 26.5. ysien gaala

ti 26.5. klo 15 Henkilökunnan kokous

27.5.-28.5. Ysien vaellus

la 30.5. Lukuvuoden päättäjäiset

--------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------


8.-9.8. Opettajien VESO-päivät

21.-23.8. Metsäkartanon leiri 9F

ma 12.8. KOULU ALKAA

ma 19.8. - pe 23.8. Koulu numero 171:stä Pekingistä 21 oppilasta ja opettaja leirikoulussa kanssamme, isäntäluokkana 8L

ti 3.9. Koulukonsertit, Lauri Schreck, klo 12.20 - 15.00 vuosiluokittain.

2.-4.9. Kouluvalokuvaus

ke 4.9. 7. lk:n vanhempainilta

to 12.9. Teknologia-alan vierailu 9. luokkalaisille

pe 13.9. Metsästyspäivä

to 19.9. 7lk:n Urheilukalastuskurssin retki Änäkäiselle Lieksaan.

to 19.9. Taidetestaajat-retki UMO HELSINKI - Jazzia elokuvissa, Lieksa Brahe-sali. Luokat 8B-8N (vain 8A on koululla.)

18.-25.9. vieraita Saksan Osnabrückistä, Ratsgymnasium, vuotuinen vierailu. Vierailuun sisältyy koulun ulkopuolista ohjelmaa, eli fatbike -retki ah-stadionille, Joensuu-päivä ja yön yli kestävä retki Ruunaalle.

to 26.9. - pe 27.9. Nälkäpäivä-keräys

26.-27.9. Seikkailuliikunnan syysretki

Syys- ja lokakuun tienoo: syksyn koulutusleiri tukioppilaille ja oppilaskunnan hallitukselle

2.10. Pienluokkien syysretki

8.10. Taitaja9-kisan oman koulun karsinnat

9.10. Matikkakisa 2.tunti 

Ke 9.10. klo 13-15 Rästikoe (auditorio)

14.-18.10. SYYSLOMA

Ma 21.10. klo 8.55 Seurakunnan päivänavaus auditoriossa 7. luokkalaisille

Ti 22.10. klo 8.55 Seurakunnan päivänavaus auditoriossa 9. luokkalaisille

MA 28.10. klo 8.55 Seurakunnan päivänavaus auditoriossa 8. luokkalaisille

29.-30.10. Toisen asteen yhteys- tapahtuma, ammattikoulu- ja lukiovierailut, Taitaja9 2019 aluekarsinnat, 9 lk Joensuun Areenalla

to 31.10 Musiikin valinnaisryhmien konsertti klo 18.00, Auditorio Ohto

pe 1.11 Musiikin valinnaisryhmien konsertti klo 12.20-13.05 7.luokkalaisille, Auditorio Ohto

ke 6.11. 9. lk:n vanhempainilta ja Kontiolahden lukion avoimet ovet

11.-15.11. TET (9ABCD)

Pe 15.11. klo 9 - 11 Rästikoetilaisuus auditoriossa

18.-22.11. TET (9EFH)

22.11 Taidetestaajat- retki Talvisirkus Bau, Helsinki; Kaapelitehdas. Luokat 8H, 8i, 8M, 8O

25.-29.11. TET (9GIKL)

Pe 29.11. klo 13-15 Rästikoe (auditorio)

ke 27.11. 8. lk:n vanhempainilta

to 28.11 Taidetestaajat- retki Jeppe Niilonpoika, Joensuu; Kaupunginteatteri. Luokka 8A.

ti 3.12. Poliisin ja Pohjois-Karjalan kriisikeskuksen Infokiertue - kiusaamisen ja mielenterveysongelmien ehkäisy, kaikki vuosiluokat

ti 3.12. klo 18 vanhempainilta: Poliisin ja Pohjois-Karjalan kriisikeskuksen Infokiertue - kiusaamisen ja mielenterveysongelmien ehkäisy

to 5.12. Itsenäisyys- ja lakkiaisjuhla

pe 6.12. itsenäisyyspäivä (vapaapäivä)

Ti 10.12. klo 8.55 Seurakunnan päivänavaus auditoriossa 7. luokkalaisille

Ke 11.12. klo 9-11 Rästikoe (auditorio)

Ke 11.12. Jouluhartaus Kontiolahden kirkossa 9. luokkalaisille klo 14.15 - 14.50

12.12 Taidetestaajat- retki Sapiens, Helsinki; Kansallisteatteri. Luokat 8F, 8G, 8K, 8L

Ti 17.12. klo 8.55 Seurakunnan päivänavaus auditoriossa 8. luokkalaisille

vko 51 tukioppilaiden ja oppilaskunnan hallituksen järjestämää joulutoimintaa

pe 20.12. syyslukukauden päättäjäiset