Aikataulut ja tapahtumat

Kontiolahden koulun toimintakalenteri 2018 - 2019


KEVÄT 2019

 

vk 3-6 TET (7. lk:t)

ke 13.2. klo 10.35 - 12.20 Sanoma Pro -esittely B-opehuoneessa


to 14.2. Ystävänpäivä (tukioppilaat ja oppilaskunnan hallitus järjestävät toimintaa)

pe 15.2. Lukion vanhojen tanssit. Klo 14 yläkoulu seuraamassa tansseja.

ti-ke 19.-20.2. Chance to Change - Ilmastonmuutosaiheinen teatteriesitys ja työpajat 8. luokkalaisille

ke 27.2 9 lk MOK Yrittäjäpäivä

Helmikuu KLL-salibandyturnaukset

Helmikuu Yläkoulu vs. Lukio salibandyottelu

Helmikuu KLL-hiihtokilpailut

Helmikuu: Venäläisiä vieraita Petroskoista

19.2.-12.3. 9. luokkalaisten yhteishaku

4.-8.3. TALVILOMA
8lk Nou Hätä- kisa
7lk URK pilkkiretki

11.-15.3. TET (8ABCD)

18.-22.3. TET (8HEFG)

to 14.3. Liikuntapäivä, vara 12.3.

19.3. 6. lk:n vanhempainilta (siirtyminen yläkouluun)


viikko 12 Rasisminvastainen tapahtuma

25.-29.3. TET (8IKL)

maaliskuu Metsäkartanon retki 8C9M yhteistyössä nuorisotoimen kanssa

maalis-huhtikuun vaihde: taloustaitokilpailu 9-luokkalaisille

huhti- tai toukokuu: Saksaprojektin matka Osnabrückiin

Huhtikuu yläkoulu vs lukio jääkiekko-ottelu

to 4.4. 9. lk:n taloustietokilpailu aamupäivällä

pe 5.4. klo 8.55 Seurakunnan päivänavaus auditoriossa, 8. lk

pe 12.4. klo 8.55 Seurakunnan päivänavaus auditoriossa, 9. lk

ke 17.4. Matematiikan valtakunnallinen koe 9-luokkalaisille

to 18.4. klo 14.15 Seitsemäsluokkalaisten hiljaisen viikon hartaus kirkossa.

pe 19.4. pitkäperjantai (vapaapäivä)

ma 22.4. 2. pääsiäispäivä (vapaapäivä)

huhtikuussa viikolla 17 ortodoksioppilaiden pääsiäiskirkko Joensuussa

vk 13-17 6. luokkalaisten tutustuminen Kontiolahden kouluun

ti 30.4. Hullupäivä

ke 1.5. vappu (vapaapäivä)

to 9.5. klo 8.55 Seurakunnan päivänavaus auditoriossa, 8. lk

to 16.5. klo 8.55 Seurakunnan päivänavaus auditoriossa, 9. lk

pe 17.5. klo 8.55 Seurakunnan päivänavaus auditoriossa, 7. lk

toukokuu: Välkkäriohjaajien retki

Toukokuu: Mok 8 retki 

Toukokuu Maastojuoksukisat

Toukokuu 7 lk:n melontavaellus

Toukokuu Yläkoulu vs. Lukio pesäpallo ottelu

Toukokuu: Scifest

toukokuu: ranskan ja saksan opiskelijoiden opintomatka: Bryssel - Köln (8.-9. lk)

ma 27.5. 9lk gaala

ti 28.-ke 29.5 ysien vaellus 

to 30.5. helatorstai (vapaapäivä)

la 1.6. Kevätjuhla

-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

MENNEET TAPAHTUMAT


to 9.8. KOULU ALKAA

to 30.8. Oppilaskunta mukana Saimaan järvilohen suojeluhankkeen yleisötilaisuudessa Kylmäojankoululla ja Kuurnan kanavalla

to 30.8. 7lk URK ryhmäytymisretki Höytiäiselle

to 23.8. Koulurauhaa-teema 9-luokkalaisille, poliisi ja liikenneturva järjestävät

Syyskuu KLL-suunnistuskilpailut

Syyskuu Koulufutisturnaus Lehmossa

Syyskuu: välituntiohjaajien (oppilaat) suunnittelupäivä.

ma 3.9. klo 8.55 Seurakunnan päivänavaus 7-luokkalaisille, lisäksi oppilaskuntainfo ja liikkuva koulu info

ti 4.9. Kahdeksansien luokkien mediapajoja

ti 4.9. 7. lk:n vanhempainilta, kaikki opettajat paikalle

ke 5.9. Kahdeksansien luokkien mediapajoja

ke 5.9. Yrittäjän päivä, Taloustaidon kioskin avajaiset (MOK9)

5.-7.9. Metsäkartanon leiri 8F:lle yhteistyössä nuorisotoimen kanssa.

17.9. Pienryhmien retki Patvinsuolle yhteistyössä nuorisotoimen kanssa

28.9. Maanpuolustus juhla, kalustonäyttely koulun pihalla ja Intti tutuksi -tapahtuma

28.9. Kouluruokailun juhlapäivä

ma 10.9. klo 8.55 Seurakunnan päivänavaus 8-luokkalaisille

ti 11.9. klo 8.55 Seurakunnan päivänavaus 9-luokkalaisille

ti 11.9. Kahdeksansien luokkien mediapajoja

pe 14.9. Metsästyspäivä, yhteistyössä Kontiolahden erämiehet ja SML

16.-20.9. Venäjän opiskelijoita Petroskoissa

ma 17.9. Syysretki nuorisotoimen kanssa 7MNO, 8CF, 9M

ke 19.9.-26.9. Saksalaisia ystävyyskouluvieraita Osnabrückistä

to 20.9. 7lk URK- kalastusreissu Lieksaan.

to-pe 20.-21.9. Nälkäpäivä-keräys

pe 21.09. Retki Uimaharjun tehtaalle 9. lk

ti 25.9. klo 8.00 Opettajainkokous

ke 26.9. Kahdeksansien luokkien mediapajoja

to-pe 27.-28.9. Tukioppilaiden ja oppilaskunnan hallituksen tuoppileiri Hirvirannassa

pe 28.9. Intti tutuksi -tapahtuma (9. luokkalaisille, ohjelmaa aamupäivän ruokailuun asti) ja maanpuolustusjuhla klo 13.15-14.30 (koko koulu osallistuu)

Lokakuu KLL-lentopalloturnaus

Lokakuu Opettajat vs. Oppilaat lentopallopeli

to 4.10. Taidetestaajat - Joensuun kaupungin orkesterin konsertti 8. luokkalaisille klo 10-12

pe 5.10. Tänään koulun jälkeen -teatteriesitys seitsemäsluokkalaisille klo 12.20 ja 13.20

ti 9.10. 7O -luokan retki Hirvirantaan yhteistyössä seurakunnan nuorisotyön kanssa.

ke 10.10. klo 15.00 Opettajainkokous

to 11.10. Taitaja9 -kisan koulun karsinta 3-4-tunneilla.

15.-19.10. SYYSLOMA

23.10. Anssi Tikanmäen konsertti, esitetään kaikille luokkatasoille auditoriossa.

24.10. klo 12-13 "Mun elämä, mun rahat" - tilaisuus 8-luokkalaisille (nuoren talousasioita)

24.10. klo 13.15 - 15.00 Rästikoetilaisuus

24.10.-6.11.2018 7. luokan museoretket Joensuuhun

to 25.10. klo 8.00 Opettajainkokous

 25.-26.10. Toisen asteen yhteys- tapahtuma, ammattikoulu- ja lukiovierailut, Taitaja9 2019 aluekarsinnat, 9 lk  Joensuun Areenalla

29.10. Matematiikkakilpailu 7-9 luokille

31.10. Halloween tapahtuma, ohjelmaa ruokatunneilla

29.10-2.11. TET (9ABCD)

5.-9.11. TET (9EFHM)

ke 7.11. 9. lk:n vanhempainilta (kaikki luokanvalvojat ja opot)

  • yleiset kouluasiat, päättöarviointi, TET-jaksot ja yhteishakuun valmistautuminen

pe 9.11. klo 8.00 Opettajainkokous

12.-16.11. TET (9GIKL)

ma 19.11. klo 15.00 Opettajainkokous

to 29.11. 8. lk:n vanhempainilta

Ti 4.12. klo 8.55 Seurakunnan päivänavaus 7-luokkalaisille

ti 4.12. klo 15.00 Opettajainkokous

ti 11.12. klo 8.55 Seurakunnan päivänavaus 8-luokkalaisille
 klo 6-23 8A-8H-luokkien Taidetestaajat-matka Helsinkiin

ke 12.12. klo 14.15 Jouluhartaus Kontiolahden kirkossa yhdeksäsluokkalaisille.
klo 6-23 8i-8L -luokkien Taidetestaajat-matka Helsinkiin
klo 9-15 8A-8H-luokkien vapaapäivä

to 13.12. klo 9-15 8i-8L-luokkien vapaapäivä

Joulukuu: 8lk m1TÄH-kurssin (valinnainen tähtitiedekurssi) retki Jakokoskelle

to 6.12. itsenäisyyspäivä (vapaapäivä)

ke 19.12. klo 8.00 Opettajainkokous

ma-to 17.-20.12. jouluviikon ohjelmaa (tukioppilaat ja oppilaskunnan hallitus)

pe 21.12. syyslukukauden päättäjäiset

-------
Kevätlukukausi 2019

ma 7.1. kevätlukukausi alkaa

pe 11.1. Tulevaisuusfoorumi 9. luokkalaisille auditoriossa klo 13.20

ke 16.1. ko 8.55 Seurakunnan päivänavaus auditoriossa, 7. lk

Tammikuu Forestcup-turnaus (salibandy)

Tammikuu KLL-salibandyturnaukset

Tammikuu: tukioppilaiden ja oppilaskunnan hallituksen leiri Vaiviossa

ma 21.1. klo 8.55 Seurakunnan päivänavaus auditoriossa, 9. lk

ti 22.1. 7. lk:n vanhempainilta (valinnaisaineet 8. luokalle)

ke 23.1. klo 8.55 Seurakunnan päivänavaus auditoriossa, 8. lk

30.-31.1. Verottaako-työpajat yhdeksäsluokkalaisille