Suunnitelma vko 51 (Tanja-open tunnit kolmosille)

Maanantai 15.12.

Äidinkieli:

- tunnilla: Näytelmäharjoitus (viimeinen ennen torstain kenraaliharjoitusta)

- läksy: Ei läksyä.

 

Matematiikka

- tunnilla: Kpl 44 kertaaminen ja 45 opiskelu + laskeminen.

- läksy: Mökki 45

 

Tiistai 16.12.

Äidinkieli:

- tunnilla: Kaveruustunti (Itsetunto ja vahvuudet -aihepiiristä osio ”Kehukukkanen”. Tunnin idea huoltajien nähtävänä täällä (pohjustetaan lisäksi vahvuuslistaa tutkimalla). Itsetuntoaihepiirin osio ”Vahvuuksien seinä” tehdään kevätlukukauden alussa.)

- läksy: Mieti jokin oma vahvuus tai asia, jossa olet hyvä ja kirjoita se paperille. Palauta opelle tiistaina. Voit katsoa tarvittaessa apua Pedassa olevasta vahvuuslistasta.

 

Matematiikka:

- tunnilla: Kpl 46 laskeminen. 

- läksy: Mökki 46


Keskiviikko 17.12.

Ympäristöoppi

- tunnilla: Vaihto matematiikkaan, vaihdetaan takaisin kevätlukukaudella. Kpl 47.

- läksy: Mökki 47

 

Torstai 18.12.

Äidinkieli:

- 1. tunnilla: Joulujuhlan kenraaliharjoitus (kaikilla esiintyvillä luokilla)

- 2. tunnilla: Vaihdetaan matematiikkaan. Kertaustuntina matikan kokeeseen kpl 48 laskeminen.

- läksy: ei läksyä. Äidinkieli jatkuu kevätlukukaudella sanaluokkien opiskelulla.

 

Matematiikka

- tunnilla: Päässälaskut kpl 44-48 + pikatesti geometriasta (vaikka on viimeinen koulupäivä, jotta ope saa käsitystä geometrian osaamisesta).

- läksy: Ei läksyä. Matematiikka jatkuu kevätlukukaudella ohjelmointituntien merkeissä) kpl 49-50 syyslukukauden kirjasta). Jos syksyn kirja ei ole enää silloin tallessa/mukana, otan kappaleista valokopioita ja opiskelemme niistä. Ohjelmointituntien jälkeen tammikuussa jaetaan kaikille oppilaille kevään kirjat (Kymppi 3 kevät).

 

Liikunta (klo 12-13):

Luokan omat pikkujoulut. Herkuttelemme aiemmin pidetyistä nyyttäreistä yli jääneet sipsit ja karkit (jaetaan tasan kaikille, uusia ei tarvitse tuoda) ja katsomme jouluisia lyhytelokuvia (esim. Taimi, joulupuun tarina). Ope tarjoaa glögiä/mehua, joten myöskään omia juomia ei tarvitse tuoda.