Stora huset

Lekdagsveckan i Kyrkslätt sätter gamla och unga kommuninvånare i rörelse 19–24.4.2021 – delta tillsammans med egen familj

Lekdagsveckan är ett nationellt evenemang som firas nästa vecka 19–24.4.2021. Veckans höjdpunkt är den nationella Lekdagen lördag 24.4. Lekdagens tema är ”Naturnära lek”. Med temat vill man lyfta fram naturens och närmiljöns betydelse i leken. Syftet med Lekdagsveckan är att framhäva barnens möjligheter att leka i en varierande miljö och möjligheter att uppleva och vara i växelverkan med naturen.

Det finns många slags Lekdagskontroller runt om i kommunen – närmare lägen och anvisningar för kontrollerna finns i kommunens nya evenemangskalender

Kyrkslätts evenemangshelhet ”Lek med mig!” är riktat förutom till barn också till alla andra kommuninvånare. Evenemangsveckan har beretts i samarbete med lokala aktörer, och alla Lekdagsveckans kontroller i olika delar av Kyrkslätt är lämpliga för såväl unga som gamla.

Uppgifterna vid de olika kontrollerna görs tillsammans med egen familj.  https://tapahtumat.kirkkonummi.fi/sv-FI/topic/6076c0d1fe294657f93cbf46

Julkalender 2020

Välkommen till Stora huset

Stora huset är en del av Prästgårdsbackens daghem. I vårt daghem vill vi ge barnen en trygg, inspirerande och lekfull miljö att växa och utvecklas i. Vi i personalen vill ge varje enskilt barn en god vård, en trygg famn och en bra dagisdag med meningsfull verksamhet. Vi tar hänsyn till varje barns egna förutsättningar, förmågor och utvecklingsnivå när vi formar och genomför vår verksamhet utgående från barnens egna tankar, intressen och behov på ett temainriktat arbetssätt.

Vår verksamhet

I vårt daghem är vårt finlandssvenska språk och våra traditioner viktiga. I vår verksamhet och pedagogik lyssnar vi aktivt på barnen och utgår från barnens tankar, idéer och lekar.

Vi arbetar i smågrupper och använder oss av mångsidiga metoder och försöker ta tillvara glädjen i vardagen. Daghemmet är också del av projektet ”Rörelse och glädje”.

Våra tyngdpunktsområden för 2020-2021 är hållbar utveckling, rörelse och musik.

Toimintakalenteri

Uuden tapahtuman luominen

Sulje

Olet luomassa tapahtumaa menneisyyteen.

Täytä vaaditut kentät.

Varoitus

Menetät kaikki syöttämäsi tiedot, jos suljet ikkunan

Viikko39

27 September 2021 Thursday
28 September 2021 Thursday
29 September 2021 Thursday
30 September 2021 Thursday
1 October 2021 Thursday
2 October 2021 Thursday
3 October 2021 Thursday

Viikko40

4 October 2021 Thursday
5 October 2021 Thursday
6 October 2021 Thursday
7 October 2021 Thursday
8 October 2021 Thursday
9 October 2021 Thursday
10 October 2021 Thursday

Viikko41

11 October 2021 Thursday
12 October 2021 Thursday
13 October 2021 Thursday
14 October 2021 Thursday
15 October 2021 Thursday
16 October 2021 Thursday
17 October 2021 Thursday

Viikko42

18 October 2021 Thursday
19 October 2021 Thursday
20 October 2021 Thursday
21 October 2021 Thursday
22 October 2021 Thursday
23 October 2021 Thursday
24 October 2021 Thursday

Viikko43

25 October 2021 Thursday
26 October 2021 Thursday
27 October 2021 Thursday
28 October 2021 Thursday
29 October 2021 Thursday
30 October 2021 Thursday
31 October 2021 Thursday
Ilmoittautuminen

Peda.net käyttää vain välttämättömiä evästeitä istunnon ylläpitämiseen ja anonyymiin tekniseen tilastointiin. Peda.net ei koskaan käytä evästeitä markkinointiin tai kerää yksilöityjä tilastoja. Lisää tietoa evästeistä