Maalausprosessin kuvausta by Minna Repo
Maalaus on aina prosessi ja se voi alkaa vanhan taulun päälle maalaamisesta kuten Minnalla hänen kuvatessaan Poika-maalauksensa vaiheita ja kuvat ovat samassa kronologisessa järjestyksessä kuin teksti eli viimeisin on final eli valmis maalaus.
1. Jatkoin ikkunaa ylös asti ja vahvistin ikkunanpuitteita, jolloin edellisessä kuvassa oleva "liike" pysähtyi. Se hieman harmitti. Taustan olisi voinut jättää abstraktiksi edellisen kuvan tapaan.
2. Maalasin kesken jääneeseen taulupohjaan kokonaan uuden työn. Pohjalla oli vaakatasossa akryylimaalaus Talo hämärässä. Hylkäsin sen, käänsin maalauspohjan pystyasentoon ja jatkoin sen päälle lapsiaiheisella maalauksella.Vaakatasoon käännettäessä pohjalla erottuu edelleen valaistu talo ja pihapuu
3. Kokeilin vielä madaltaa ikkunaa tummalla laskosverholla, mutta siitä tuli ylityöstetyn oloinen.
4. Pohdin pitkään, että kuva kaipaa vielä yksityiskohtia ja jännitettä. Lisäsin lipaston päälle kukkamaljakon ja ikkunalle valoverhot
