Savulahden päiväkotikoulun ABC - tärkeitä arjen käytänteitä
Savulahden päiväkotikoulun ABC
Toiminta-ajatus:
Savulahden päiväkotikoulussa lapsi voi kulkea yhtenäisellä opinpolulla tutussa talossa ihan pienestä taaperosta neljäsluokkalaiseksi asti.
Savulahdenpäiväkotikoulusta siirrytään 5.luokalle Mankolan yhtenäiskouluun.
Arviointi
Arviointikeskustelut viikoilla 46-6 (https://peda.net/jyvaskyla/poske/oppilasarviointi/arviointiohjeita/arviointikeskustelu) ja keväisin lukuvuositodistus.
Aukioloajat
Koulun sisälle tullaan työjärjestyksen mukaisesti ja poistutaan kun koulupäivä päättyy. Ulko-ovet on lukittuina. Jälkkärin oppilaita sekä koulun kerhossa kävijöitä tiedotetaan erikseen.
Eväät
Retkille tulee eväät koululta. Mikäli tilataan eväät, se korvaa päivän kouluruokailun. Jos kuitenkin haluaa ottaa omiakin eväitä mukaan pitäydymme terveellisissä herkuissa. Vesipullo on hyvä olla mukana.
Järjestyssäännöt
Jyväskylän perusopetuksen yhteiset järjestyssäännöt löytyvät täältä.
Kengätön koulu
Koulumme on kengätön koulu, eli ulkokengät jätetään eteisen hyllyille ja vaihdetaan sisäkenkiin.
Kerhotoiminta
Koulun kerhotoimintaa koordinoi harrasteohjaaja Paula Naskali (0503118182). Lukuvuonna 25-26 Savulahden päiväkotikoululla toteutuu seuraavat kerhot: ti klo 14.30-15.30 palloilukerho 1.-2.lk; ti 15.30-16.30 bändikerho 2.-4.lk; ke 14.30-15.30 monitoimikerho 1.-4.lk.
Kaikki Jyväskylän kaupungin kerho- ja harrastustoiminta löytyy täältä:
https://www.lyyti.fi/e/cal/harrastuslaturi.html
Kirjastoyhteistyö
Luokat käyvät säännöllisesti kirjastoautossa (joka toinen keskiviikko). Lainaaminen tehdään pääasiassa omalla kirjastokortilla. Luokan oma opettaja ohjeistaa oman luokan käytänteistä.
Kodin ja koulun yhteistyö (Wilma)
Koululla pidetään oman luokan vanhempainilta luokanopettajan johdolla alkusyksystä sekä kevätpuolella tarpeen mukaan. Arviointikeskustelut pidetään viikoilla 46 – 6. Arviointikeskustelussa läsnä ovat oppilas, opettaja ja huoltaja ja tarvittaessa erityisopettaja.
Wilma on pääsääntöinen viestintäväline koulun ja kodin välillä. Opettajilla on työpuhelin. Syksyn vanhempainillassa on hyvä sopia oman opettajan kanssa käytänteistä yhteydenpitoon ja Wilman käyttöön liittyen.
Wilman salasanoissa ja muissa teknisissä asioissa voitte kääntyä koulusihteerin puoleen.
Koulumatka
Oppilaat ovat vakuutettuja koulumatkoilla. Jos koulumatkalla tapahtuu vahinko, ottakaa pikaisesti yhteys kouluun. Koulumatkat eivät muuten kuulu koulun vastuualueeseen.
Aloitamme ja lopetamme koulupäivän koululta / koululle, jos etukäteen ei ole ilmoitettu muuta. Polkupyörille on paikka koulun pihassa. Koulupäivän aikana ei saa oleskella pyöräparkeilla.
Jos oppilas tuodaan autolla kouluun, on syytä huomioida ruuhka päiväkotikoulun alueella.
Osa Savulahden päiväkotikoulun oppilaista kulkee koulumatkat taksikyydeillä. Koulu tilaa taksit ja huoltajat tekevät tarvittavat muutokset Mun App -sovelluksella.
Koulupäivän päätyttyä koulun pihaan ei jäädä odottamaan kavereita tai kerhon alkamista. Koulun pihaan voi palata leikkimään jälkkärin päätyttyä n. klo 16.30. Mikäli huoltaja ohjeistaa lasta odottamaan kyytiä esim. koulun portilla, lapsi on kodin vastuulla tuon ajan.
Koulukirjat
Oppikirjat kerätään keväällä pois, joten ne ovat kouluvuoden ajan oppilailla vain lainassa. Käsitellään kirjoja siten, että ne voidaan siirtää vielä seuraavalle oppilaalle. Tehtäväkirjat ovat oppilaan omia.
Kouluruokailu
Mikäli oppilaalla on yksilöllisiä ravitsemukseen sekä terveyden tai sairauden hoitoon liittyviä tarpeita, koti on yhteydessä ruokalaan ja terveydenhoitajaan ja omaan opettajaan. Yhdessä sovitaan ruokailuun liittyvistä asioista. Erityisruokavalion tilaamista varten huoltajan tulee toimittaa keittiöön Kylän kattaukselle sekä lääkärintodistus että huoltajan ilmoituslomake. Ilmoituslomake löytyy täältä ja sieltä toiselta sivulta löytyy tarkempi ohjeistus.
Kotitehtävät
Läksyjen tekeminen on kotien vastuulla. Koulussa tarkistetaan, että läksyt on tehty, mutta tehtävien oikeellisuutta opettaja ei kaikkien oppilaiden kohdalla ehdi tarkistamaan. Tässä pyydämme huoltajien apua, että ehtisitte katsoa tehtävät ja autatte tarvittaessa lasta korjaamaan virheet. Samalla näette, onko jokin tehtävä tuottanut vaikeuksia. Näistä kannattaa tiedottaa opettajaa mahdollisimman pian. Läksyunohduksista tulee merkintä Wilmaan. Mikäli unohduksia tulee paljon, mietitään kodin kanssa tukitoimia.
Liikuntatuntien yhteiset ohjeet
Ulkoliikuntatunnille kokoonnutaan koulun pihassa tunnin alkaessa. Mikäli on tarve vaihtaa ulkoliikuntavaatteet, tulee sopia oman opettajan kanssa käytänteistä. Sisäliikuntatunnille kokoonnutaan pukuhuoneen eteen käytävälle odottamaan liikunnanopettajaa. Pukuhuoneisiin ei mennä ilman valvontaa. Liikuntatunnille varustaudutaan liikuntaan sopivin (säänmukaisin) vaattein. Ulkoliikunnassa on hyvä olla liikuntaan sopivat kengät.
Sisäliikuntatuntien jälkeen peseydytään, joten jokaisella lapsella on oltava oma pyyhe. Pestään vähintään kädet, jalat ja kainalot. Koko suihkussa saa käydä.
Mikäli oppilaalla on jokin este osallistua liikuntatunnille tai tehdä harjoitteita, tulisi huoltajan laittaa Wilma-viesti liikunnanopettajalle.
Lääkehoito koulupäivän aikana
Oppilaan lääkehoito ei kuulu opettajan työtehtäviin. Lääkehoidon järjestämisestä koulupäivän aikana ohjeistaa Terveyden- ja hyvinvoinnin laitos (THL).
Terveydenhuollon tuki koulupäivän aikana
Löytötavarat
On hyvä nimetä kaikki oppilaan vaatteet. Koululla on löytötavaralaatikoita, joita toivomme huoltajien aika ajoin vilkaisevan.
Opetussuunnitelma
Opetussuunnitelmassa määritellään opetuksen sisällöt ja tavoitteet oppiaineille vuosiluokittain. Oppikirjat ovat yksi väline tavoitteiden saavuttamiseksi ja paljon muutakin materiaalia käytetään.
https://eperusteet.opintopolku.fi/#/fi/perusopetus/419550/tiedot
Oppilaskunta ja osallisuus
Koulun kaikki oppilaat kuuluvat oppilaskuntaan. Oppilaskuntaa johtaa hallitus, johon kuuluu oppilasedustajia vaihteleva määrä kultakin luokalta. Oppilaskuntaa ohjaa opettaja. Oppilaskunnan hallitus kokoontuu säännöllisesti ja ohjaava opettaja tiedottaa kokoontumisista luokanopettajaa. Savulahdessa oppilaskunnan hallituksessa on edustajat myös eskariryhmistä.
Pakkasraja
Pakkaspäivinäkin koulun ovet aukeavat vasta klo 8.30. Taksikyytioppilailla on mahdollisuus yli 20 asteen pakkasessa tulla aamulla koulun sisätiloihin odottamaan koulun alkua (valvojan kanssa sovitaan). Varsinaista pakkasrajaa ei ole, eli välitunnit vietetään ulkona normaalisti ja opettaja harkitsee esim. liikuntatunnin keston kelin mukaan.
Poissaolot
Lapsen sairastuessa huoltaja laittaa Wilmaan poissaolomerkinnän. Poissaolomerkintä tehdään kohdassa tuntimerkinnät. Etukäteen tiedossa olevista poissaoloista tarvitaan lupa: opettaja voi antaa vapautusta koulun toiminnasta 1-5 päivää ja rehtori pitemmät ajat. Lupa haetaan Wilmasta kohdasta hakemukset.
Poissaolon aikana tulleet tehtävät tehdään mahdollisimman pian. Käytänteistä sovitaan yhdessä opettajan kanssa. Sairauspoissaolojen aikana tehtäviä voi tehdä kotona, jos olo sen sallii. Läksyt noudetaan silloin koululta tai vaihtoehtoisesti joku oppilaista voi tuoda, jos se hänelle sopii. Sairauden takia tietoihin jääneitä aukkoja paikataan mahdollisesti tukiopetuksessa. Lomamatkojen aikana tulleista läksyistä ja opetuksesta huolehtii huoltaja. Läksyjä annetaan mukaan lomalle lähtöä edeltävänä päivänä.
Mikäli oppilaan täytyy lähteä kesken koulupäivän, esim. hammaslääkäriin, tarvitaan siitä ilmoitus. Turvallisuussyistä suosittelemme, että lapsi haetaan koulusta ja saatetaan kouluun.
Poissaoloihin puuttumisen toimintamalli
Jyväskylän kaupungin perusopetuksen kouluilla noudetetaan väkivallan, kiusaamisen, häirinnän ja syrjinnän vastainen toimintamallia (VKHS). Yhtenäinen toimintamalli luo yhdenmukaiset toimintatavat kaikille kouluille ja vahvistaa oppilaiden yhdenvertaista kohtelua.
VKHS (väkivallan, kiusaamisen, häirinnän ja syrjinnän vastainen toimintamalli)
Tapaturmat
Koulussa sattuu pienempiä ja isompia kolhuja päivittäin. Ensiavun jälkeen tilannetta arvioidaan. Tarvittaessa soitetaan kotiin ja pyydetään huoltajaa viemään lapsi terveyskeskukseen. Vakavissa tapauksissa soitetaan aina ambulanssi. Mikäli lapsi joudutaan kuljettamaan sairaalaan, ambulanssihenkilökunta huolehtii lapsesta. Koululta tiedotetaan huoltajia. Opettaja tekee tarvittaessa tapaturmailmoituksen Wilmaan vakuutuksen ja seurannan vuoksi. Tapaturmatilanteessa käytetään julkista terveydenhuoltoa.
Vanhempaintoimikunta
Päiväkotikoululla toimii aktiivisesti vanhempaintoimikunta, johon kaikki lasten huoltajat ovat tervetulleita. Vanhemmat suunnittelevat ja toteuttavat mm. koko koulua koskevia tapahtumia, josta esimerkkinä jo perinteeksi muodostunut Halloween-disco. Vanhempaintoimikunta on koko talon yhteinen eli mukaan voi tulla oli oma lapsi päiväkodissa tai koulussa. Halukkaita kysellään mukaan alkusyksyn vanhempainilloissa, mutta kyytiin pääsee myös kesken vuotta olemalla yhteydessä koulun rehtoriin.
Välipala
Mikäli oppilaalla on tarve välipalan / eväiden syöntiin koulupäivän aikana, sovitaan siitä oman luokanopettajan kanssa. Päiväkotikoulu on allergioiden vuoksi pähkinätön koulu.
Välitunnit
Välitunnit vietetään välituntialueella, jolta ei saa poistua ilman lupaa. Oppilaat viettävät välitunnit pääsääntöisesti ulkona, joten pukeutumisen tulee olla säänmukainen.
Autojen pysäköintialueella ei saa oleskella välitunnin aikana. Pyöriä, potkulautoja, skeittilautoja yms. saa käyttää koulupäivän aikana jos siitä on erikseen opettajan kanssa sovittu.
Sisätiloissa, salia lukuun ottamatta, ei saa juosta.
Keinuja käytetään vuorotellen.
Kivien, hiekan, keppien, omenoiden, käpyjen, lumipallojen, jään ym. heittely on kielletty.
Oppilaat voivat rakentaa majoja lähimetsikköön opettajan luvalla.
Välituntivalvojien yleisiä turvallisuusohjeita on noudatettava.
Xylitol- pastilli
Ruokailun jälkeen oppilas voi ottaa xylitol- pastillin. Pastillit tuodaan kotoa ja säilytetään omassa pulpetissa. Purukumia ei tuoda kouluun.
Älylaitteiden käyttö
