Yo-kertausta abeille (VKA9) 2 op
Moduulin yleisteemana on valmentautuminen ylioppilaskokeeseen. Moduuli sopii hyvin myös kielen yleiseen kertaamiseen.
Tavoitteena on, että opiskelija
- kertaa lukion oppimäärää
- harjoittelee kielitaidon eri osa-alueita
- treenaa yo-kokeeseen.
Keskeiset sisällöt
- tuottavat tehtävät (etenkin kirjoitelmat, muut suulliset harjoitukset)
- kuunteluharjoitukset
- kielioppirakenteiden syventäminen
- yo-kokeen tehtävätyypit ja vastaustekniikka
Opintojaksossa harjoitellaan kaikkia kielen osa-alueita, mutta pääpaino on kirjallisessa tuottamisessa ja kuullun- ja luetunymmärtämisessä. Opintokokonaisuus arvioidaan asteikolla hyväksytty - hylätty.
Monitieteinen ja luova osaaminen: Opintojaksossa harjoitellaan yo-kokeen vaatimia kielenopiskelutaitoja. Opiskelijaa ohjataan tunnistamaan vahvuuksiaan ja kehittämään niitä sekä syventämään osaamistaan.
Yhteiskunnallinen osaaminen: Opintojaksossa harjoitellaan yo-kokeen vaatimia kielenopiskelutaitoja. Opiskelijaa ohjataan tunnistamaan vahvuuksiaan ja kehittämään niitä sekä syventämään osaamistaan.