Paikalliset kirjaukset FY3-FY7
Kukin moduuli muodostaa oman opintojakson. Opintojaksot KE5 (Kemiallinen energia ja kiertotalous) ja FY6 (Sähkö) pyritään opiskelemaan samassa periodissa, jolloin sisällöistä voidaan muodostaa kokonaisuuksia.
Opintojaksojen arviointi
Arviointi perustuu opintojakson tavoitteisiin ja sisältöihin sekä opintojaksolla painottuviin laaja-alaisen osaamisen osa-alueisiin. Arviointi kohdistuu opiskelijan tietoihin, taitoihin sekä
työskentelyyn.
Opintojaksolla toteutetaan sekä formatiivista että summatiivista arviointia. Oppimista arvioidaan formatiivisesti opintojakson aikana opettajan antaman suullisen palautteen ja keskustelujen myötä. Palaute pyritään antamaan positiivisessa ja kannustavassa hengessä. Oppimista edistetään myös itse- ja vertaisarvioinnin keinoin. Summatiivinen arviointi koostuu kokeista, kotitehtävistä, mahdollisista välitesteistä tai muista arvioitavista töistä. Arvioinnin perusteet käydään läpi opintojakson alussa.
Arviointiasteikko on numeroarviointi (4-10).
Ohjelmistotaidot
Opiskelijat perehdytetään opintojaksojen aikana tarvittaviin ohjelmistoihin (mm. LoggerPro, GeoGebra, SpeedCruch) ja niiden hallintaan.
Laaja-alaisen osaamisen taidot
Kaikilla opintojaksoilla opetellaan käyttämään tieto- ja viestintäteknologiaa mittaustulosten käsittelyyn ja esittämiseen (monitieteinen ja luova osaaminen).
FY3 Energia ja lämpö (2op) Opiskelija oppii soveltamaan termodynamiikan käsitteitä eri enrgiatuotantomallien tarkastelussa ja kestävän tulevaisuuden rakentamisessa, jolloin eettinen ja ympäristöosaaminen vahvistuvat. Käsitteiden ja ilmiöiden ymmärtäminen auttavat osallistumaan yhteiskunnalliseen keskusteluun, jolloin myös yhteiskunnallinen osaaminen kasvaa.
FY4 Voima ja liike (2op) Opintojakson sisällöissä on voimakkaasti esillä liikkeen ja voiman tarkasletu eri liikuntalajeissa ja liikentteessä. Tässä yhteydessä pyritään kasvattamaan opiskelija hyvinvointiosaamista lisäämällä mielenkiintoa ja positiivsta asennetta eri liikunnan muotoja kohtaan. Käsitellään myös liikenneturvallisuutta. Vuorovaikutusosaamista pyritään lisäämään painottamalla yhdessä opiskelua sekä palautteen ja kannustuksen antamista.
FY5 Jaksollinen liike ja aallot (2op) Gravitaatio-jaksossa pohditaan, miten ihmisten maailmankuva on muuttunut historian saatossa ja mikä on ollut fysiikan kehittymisen merkitys siihen (Globaali- ja kulttuuriosaaminen). Ääni-jaksossa perehdytään mm. musiikin ja melun fysiikkaan myös hyvinvoinnin näkökulmasta (hyvinvointiosaaminen).
FY6 Sähkö (2op) Opintojaksolla perehdytään ympäritöystävällisiin energian tuotantotapoihin ja ledi-tekniikkaan (eettinen ja ympäristöosaaminen). Monitieteistä ja luovaa osaamista kehitetään perehtymällä joihinkin lääketieteessä käytettäviin laitteisiin (mm. defibrillaattori, EKG).
FY7 Sähkömagnetismi ja valo (2op) Opintojakson keskeisten sisältöjen (vaihtovirta, generaattori, sähköenergian siirtäminen) ymmärtäminen kannustaa ja mahdollistaa osallistumisen energiaa käsittelevään yhteiskunnalliseen keskusteluun (yhteiskunnallinen osaaminen).
FY8 Aine, säteily ja kvantittuminen (2op) Opitaan ionisoivan säteilyn lajit, synty ja vaikutuksen terveyteen sekä opitaan säteilyn turvallista käyttöä (hyvinvointiosaaminen).
Opitaan fuusio ja fissio energian tuotantotapoina, jolloin opiskelija ymmärtää paremmin yhteiskunnallista energiakeskustelua ja osaa perustella eri näkökulmia (yhteiskunnallinen osaaminen).