Teholliset arvot
Vaihtovirran ja jännitteen suurimpia itseisarvoja kutsutaan huippuarvoiksi. Niitä merkitään [[$\hat i$]] ja [[$\hat u$]]. Sähkövirta vaihtelee siis arvojen [[$\hat i$]] ja [[$-\hat i$]] välissä ja jännite arvojen [[$\hat u$]] ja [[$-\hat u$]] välissä. Vastus tuottaa resistanssinsa vuoksi jatkuvasti lämpötehoa, mikä määritellään kaavalla [[$P=UI$]]. Teho jollain tietyllä hetkellä saadaan käyttämällä virran ja jännitteen arvoja tuona hetkenä. Koska virran ja jännitteen arvot vaihtelevat, myös teho vaihtelee. Matemaattinen malli teholle voidaan muodostaa jännitettä ja sähkövirtaa ilmaisevien sinifunktioiden tulona:
[[$ \quad u=\hat u \cdot \sin (2\pi f t) $]]
[[$ \quad i=\hat i \cdot \sin (2\pi f t) $]]
[[$ \quad ui=\hat u \hat i\cdot (\sin (2\pi f t))^2 $]]
Jännite ja virta saavat positiivisia ja negatiivisia arvoja. Tehon lauseke on sinifunktion neliö, joten sen arvot ovat aina suurempia tai yhtä suuria kuin nolla. Tehon suurin arvo on jännitteen ja virran huippuarvojen tulo eli [[$\hat u \hat i$]]. Alla on esitetty esimerkkikuvaajat jännitteelle, sähkövirralle ja näiden tuottamalle teholle.

Tehon kuvaajan perusteella voidaan päätellä keskimääräinen teho. Kuvaajan symmetrian perusteella se on pienimmän ja suurimman tehon keskiarvo, eli [[$\dfrac{\hat u \hat i}{2}$]]. Alla oleva kuva havainnoillistaa symmetriaa pinta-alan kautta.

Sähkötehoa voidaan ilmaista määrittämällä vaihtojännitteelle ja vaihtovirralle teholliset arvot. Näitä merkitään [[$U_\text{eff}$]] ja [[$I_\text{eff}$]]. Ne tarkoittavat sellaisia tasavirran ja jännitteen arvoja, joilla vastus tuottaisi yhtä suuren tehon kuin vaihtojännitteessä. Tehollisten arvojen suhde huippuarvoihin voidaan johtaa tarkastelemalla kahta laskutapaa teholle:
[[$ \quad U_{\text{eff}}I_{\text{eff}}=\dfrac{\hat u \hat i}{2}=\dfrac{\hat u \hat i}{\sqrt 2 \sqrt 2}=\dfrac{\hat u}{\sqrt 2}\cdot\dfrac{\hat i}{\sqrt 2}
$]]
Teholliset arvot vaihtojännitteelle ja vaihtovirralle ovat siis niiden huippuarvot jaettuna [[$ \sqrt 2 $]]:lla. Laitteisiin ja esimerkiksi sulakkeisiin merkityt arvot ovat aina tehollisia arvoja.
Vastuksen teho vaihtojännitteessä
Sähkövirran ja jännitteen teholliset arvot [[$U_\text{eff}$]] ja [[$I_\text{eff}$]] tarkoittavat niitä tasavirran ja jännitteen arvoja, joilla vastus tuottaisi yhtä suuren tehon kuin vaihtojännitteessä. Teholliset arvot lasketaan virran ja jännitteen huippuarvojen [[$\hat i$]] ja [[$\hat u$]] perusteella seuraavasti:
[[$ \quad U_{\text{eff}}=\dfrac{\hat u}{\sqrt 2} $]]
Vastuksen kuluttama teho vaihtojännitteessä:
[[$ \quad P=U_{\text{eff}}I_{\text{eff}} $]]