Vuosiluokat 5-6 (2025-2026)

Yleistä vuosiluokkien 5-6 valinnaisaineiden toteuttamisesta

Tähän lyhyt kuvaus valinnaisainevalintojen toteutuksesta. Esimerkiksi
  • Valinta-ajankohta: kevät 2025 sekä syksy 2025
  • Laajuudet: 1 oppitunti viikossa, keskiviikkoisin klo 14:15-15
  • Toteutustapa: vuosiluokkatasoittain

Vuosiluokkien 5-6 valinnaisaineiden teemat (OPS 1.8.2025 alkaen):

  • Aktiivinen oppilas (yrityssankarit)
  • Hyvinvointi (liikunta)
  • TVT
  • Ympäristö- ja luontokasvatus

Alla on lueteltu vuosiluokille 5-6 tarjottavat valinnaisaineet. Jokaisen teeman alla on tarjolla vähintään yksi kurssi.

Opettaja Kurssin nimi Lyhyt kuvaus
Mari Nieminen Kielinurkkaus Tutustumme kurssilla eri kieliin ja kulttuureihin ja matkailuun oppilaiden kiinnostuksen mukaan. Tavoitteena on oppia tervehtimään ja esittäytymään useilla eri kielillä.
Mari Nieminen !Hola Español! Kiinnostaako espanjan kielen alkeet. Opettelemme espanjankielen alkeita ilman kokeita.
Katriina Vihriälä Kuoro Laulaminen yhdessä on superkivaa! Kuorossa pääset käyttämään ääntäsi, opettelemaan stemmoja ja luomaan yhteinen sävel yhdessä toisten kanssa. 
Katriina Vihriälä Kuvataide:
minimaailma
Pienoismaailman rakentaminen kierrätysmateriaaleista. Luodaan ja rakennetaan oma pieni installaatio.
Katriina Vihriälä Kuvataide/kädentaidot:
Kirjansidonta
Valmistetaan oma kirja kirjansidonnan menetelmillä. Tehdään kirjaan vahvat kannet ja paljon tyhjiä sivuja odottamaan piirroksia, tekstejä tai ihan mitä vaan!
Maisa Vehkonen  kuvataide: paperilaminointi valmistetaan sanomalehtipaperista ja liisteristä käyttö- tai koriste-esine tai vaikkapa naamio.
Juha Lahtinen
(Veikko myös) 
Tekninen työ  Suunnitellaan kotiin jokin käyttöön tuleva esine, kuten säilytin.
Juha Lahtinen
(Veikko myös) 
Liikunta Sisältö voidaan sopia yhdessä osallistujien kanssa.
Veikko Kyyrö Ulkoilu ja retkeily Retkeilyä ja kevyttä liikuskelua lähiluonnossa. 
Laura Kanervo Medialukutaito ja luokkalehden teko Miten mainokset ja muu postilaatikkoon tuleva materiaali vaikuttaa meihin. Mitä osa-alueita on luokkalehden toimituksessa?
Joonas Purojärvi Draama Valmistetaan lyhyitä esityksiä ja elokuvia. Leikitään teatterileikkejä ja tehdään erilaisia esiintymisharjoituksia.
Piia Hakkarainen Liikunta Sisältö voidaan sopia yhdessä osallistujien kanssa.
Piia Hakkarainen Kuvataide Maalausta, grafiikkaa (oman painolaatan valmistus ja vedosten teko) sekä lyijykynätöitä.
Veikko/ Joonas Yrityssankarit  Yrityssankari on toiminnallinen oppimiskokonaisuus, joka antaa lapsille mahdollisuuden oppia tärkeitä tulevaisuuden taitoja oman harjoitusyrityksensä kautta sekä kokeilla taitojaan myyntitapahtumassa. 

Liikunta

Vuosiluokat: 5, 6

Laajuus: 1h/ viikko

Tavoitteet: 

Sisällöt : 

Teema: Yrittäjäkasvatus

Vuosiluokat: 5, 6

Laajuus: 1h/ viikko

Tavoitteet: Oppilaat oppivat yhteiskuntaopin sisältöjä leikinomaisesti oman yrityksen perustaen. Menee otsikon aktiivinen oppilas alle.

Sisällöt : Yrityssankari on toiminnallinen oppimiskokonaisuus, joka antaa lapsille mahdollisuuden oppia tärkeitä tulevaisuuden taitoja oman harjoitusyrityksensä kautta sekä kokeilla taitojaan myyntitapahtumassa. 

Mahdolliset erityispiirteet: Yrityssankarit- kokonaisuus päättyy myyjäistapahtumaan, joka järjestetään koulun aikana. Oppituntien ja myyjäisen aikana oppilaat käyttävät oikeaa rahaa muusta koulun toiminnasta poiketen.