Lv 2026-2027

Lukuvuosi 2026-2027 päivittyy elokuun aikana.

Koulujen lukuvuosisuunnitelmat toimitetaan hyvinvointivaliokunnalle, joka hyväksyy ne (hallintosääntö § 27/2021). Lukuvuosisuunnitelma käsitellään hyvinvointivaliokunnassa 22.9.2026. 

Lukioasetuksen (3§) mukaan koulutuksen järjestäjän tulee laatia lukuvuosittain opetussuunnitelmaan perustuva suunnitelma, jossa määrätään opetuksen yleisestä järjestämisestä, opetustunneista ja opetuksen yhteydessä järjestettävästä muusta toiminnasta, työajoista, koulutuksen järjestäjän yhteistyöstä muiden koulutuksen järjestäjien kanssa, koulutuksen hankkimisesta muulta koulutuksen järjestäjältä sekä muulta yhteisöltä tai säätiöltä, itsenäisestä opiskelusta sekä muista tarpeellisista opetuksen järjestämiseen liittyvistä asioista. Koulutuksen järjestäjän tulee ennalta ilmoittaa opiskelijoille ja opiskelijoiksi pyrkiville keskeisistä em. asioista.

Geolukion lukuvuoteen 2026-2027 kuuluu tekoälyohjeistuksen käyttöönotto lukiokoulutuksessa. Tekoälyn kanssa askaroivat niin opettajat kuin opiskelijatkin. Tavoitteena on käyttää tekoälyä opettajan ohjeistuksessa harkiten, kohtuudella - aina ohjeistettuna. Tänä lukuvuonna jokaisessa oppiaineessa opiskelijat tekevät jonkin tehtävän, projektin tai muun tekoälyllä. Heidän kanssaan käydään myös läpi ohjeita sekä tehtyjä valtakunnallisia ohjeistuksia. Opettajia on tarkoitus myös kouluttaa tekoälystä lisää.

Järviseudun lukioiden yhteistyö jatkuu niin yhteisellä opetuksella kuin yhteisellä teemaviikon osuudelle. Lappajärven geolukio järjestää yhdessä Alajärven, Evijärven ja Vimpelin lukioiden kanssa opetusta. Opintojaksoilla voi olla kahden, kolmen tai jopa neljän lukion opiskelijoita. Opettaja opettaa yhdeltä lukiolta ja muiden lukioiden opiskelijat seuraavat opetusta etänä. Näillä yhteisillä opintojaksoilla on digitaaliset oppimateriaalit, jotka osaltaan tekevät hydridiopetuksesta helpompaa toteuttaa. Geolukion ylioppilaskirjoituksiin kertaavat opintojaksot ovat tyypillisiä yhdessä toteutettavia opintoja. Tänä lukuvuonna myös kansainvälisille opiskelijoille tarkoitetut S2-opinnot toteutetaan hybridinä.

Lukuvuoden kehittämiskohteisiin kuuluu myös huomion kiinnittäminen opiskelijarekrytointiin sekä lukion markkinointiin. Tätä varten tarvitaan niin opettajien kuin opiskelijoidenkin panosta. Lisäksi lukio tarvitsee asiantuntija-apua somen käyttämiseen.

Geolukiossa on 56 opiskelijaa syyslukukaudella 2026. Meitä ilahduttavat yhdeksän kansainvälistä lukio-opiskelijaa. Jamilta tulevia kaksoistutkinnon tekijöitä on 20.8.2026 kirjoilla yhteensä seitsemän.

Päivittyy myöhemmin:
oppilaitos- ja opettajarekisteri 2025-2026.pdf