Persia

Suuri persialainen ajattelija ZARATHUTRA opetti, että elämä oli kahden voiman; hyvän ja pahan jatkuvaa kamppailua.Oli olemassa kaksi jumaluuden ilmentymää: AHURA MAZDA, joka oli valon ja totuuden jumala ja AHRIMAN, joka oli pimeyden ja valheen jumala.

Kun ihminen syntyi maan päälle, Ahura Mazda lähetti hänen luokseen suojelushengen, jonka tehtävänä oli opastaa ihmistä totuuteen ja hyviin tekoihin. Ahriman lähetti yhden pahoista hengistään johdattamaan ihmistä valheeseen ja pahoihin tekoihin. Nämä henget pysyivät ihmisen seurana läpi elämän.

Zarathustra opetti, että ihmisen velvollisuus oli taistella Ahrimania vastaan ja tehdä työtä, raivattava korpia, hävitettävä vahingollisia eläimiä ja hoidettava karjaa hyvin. Ihmisen oli rakastettava totuutta ja harrastettava puhtautta ajatuksissa, teoissa ja puheissa. Niitä, jotka näin tekivät, odotti kuoleman jälkeen paikka Ahura Mazdan luona.

PIIRRÄ VIHKOOSI JOKO AHURA MAZDAN KUVA TAI KUVA PYHÄSTÄ TULESTA