Mitä sota on?

Sodalla tarkoitetaan järjestäytynyttä, väkivaltaista ja poliittista toimintaa. Sotaa voidaan käydä valtioiden välillä tai järjestäytyneiden joukkojen välillä valtion sisällä.

Sotiin ajavat erilaiset syyt kuten köyhyys, kansalaisten eriarvoisuus, talouden heikkeneminen, taistelu luonnonvaroista, luottamuksen puute eri ryhmittymien välillä ja järjestelmälliset ihmisoikeusloukkaukset. Konflikteja ja sotia voidaan estää hyvin toimivalla, oikeudenmukaisella hallinnolla sekä puuttumalla kulttuurissa, ympäristössä, taloudessa, hallinnossa ja ihmisoikeustilanteessa havaittaviin epäkohtiin varhaisessa vaiheessa. Muun muassa YK voi toimia yhteistyössä sellaisilla alueilla, joilla on riski konfliktien syntymiseen.

Levottomassa maailmantilanteessa on pohdittava sitä, voiko sota olla oikein. 400-luvulla elänyt kirkkoisä Augustinus opetti sodan olevan oikein vain, jos seuraavat kriteerit täyttyvät:

  • sotaan tulee aina olla oikeutettu syy (oman olemassaolon puolustaminen)
  • seurausten tulee olla järkevässä suhteessa saavutettavaan hyötyyn
  • sitä voidaan käydä vain laillisen hallitsijan johdolla
  • sotaan ryhdytään vasta kun muut keinot rauhan saavuttamiseksi on koeteltu
  • päämääränä on aina rauhan saavuttaminen.

2000-luvulle saavuttaessa luterilainen kirkko pitää lakisääteisen asevelvollisuuden suorittamista hyväksyttävänä, mutta tuomitsee ehdottomasti joukkotuhoaseet. Ensisijaisesti kirkossa pyritään edistämään rauhaa muun muassa kehitysyhteistyön ja asennekasvatuksen avulla. Kirkon piirissä hyväksytään myös radikaali pasifismi eli rauhanaate, jonka mukaan kaikenlainen väkivalta ja tappaminen on väärin.

Hyökkäyssotaa Ukrainaan Venäjä on perustellut monin epäloogisin tavoin. Ukrainan puhdistus natseista oli yksi perimmäisistä syistä, vaikka Ukrainan presidenttikin on juutalainen. Myös homovastaisuus ja venäläisten kaltoinkohtelu ovat olleet syitä, joilla jopa Venäjän ortodoksinen kirkko on puolustellut sotaa ja kuvaillut sitä pyhäksi sodaksi. Maailman kristilliset kirkot ovat tuominneet tällaiset ajatukset täysin raamatunvastaisiksi ja pistäneet poikki suhteet Vladimir Putinin otteessa olevaan Venäjän ortodoksiseen kirkkoon.