Perjantai 19.3
Hei taas, tästäkin päivästä on selvitty. Koko ajan kehitellään myös muita keinoja kotiopetuksen tueksi, esim. videoyhteys. Katsotaan mitä saadaan aikaiseksi. Laitan myös päivän ohjelman luokan sivulle. Pääset sinne suoraan koulun kotisivun kautta, luokat ja 3b. Tulemme laittamaan materiaalia oppilaan omaan pedanettiin, joten tunnus ja salasana on hyvä olla oppilaalla näkyvissä kotona. Tarvittaessa laita viestiä wilman kautta, jos tunnus tai salasana on unohtunut.
Tässä perjantain ohjelma:
9.00-9.45 Äikkä
Kertaa vuorosanatekniikka Välkyn tekstikirjasta s. 163
Tee tarina vihkoosi tehtäväkirjan s. 50 esineistä, eläimistä ja paikoista. Tarinassa tulee olla neljä vuoropuhelua. Tarinassa tulee olla vähintään 15 virkettä.
10.00-10.45 Matikka
Bingeliä 45 min. tai kirjasta tekemättömiä aiempia tehtäviä
Villen ryhmä: Harjoittele sinulle hankalia kertotauluja 15 minuuttia lukemalla kirjasta. Muistele mistä kertotauluista et ole vielä päässyt läpi. Lue ja harjoittele erityisesti niitä. Testaa taitosi joko Kertotaulut.com-pelissä tai mene Bingelin saaren kertotauluihin. Sieltä löytyy 2-9:n kertotaulut. Ne löytyvät eilisestä poiketen Kymppi 3-syksyn sivustoilta. Olisi hyvä jos joku sisaristasi tai vanhemmat pystyvät kyselemään sinulta kertolaskuja noin 5-10 minuuttia. “Jauhakaa” ja toistakaa vaikeimpia kertolaskuja. Näin se painuu muistiin.
Tiinan pienryhmä sama tehtävä, treenaa kertotauluja. Harjoittele hyvin yksi sellainen kertotaulu, joka ei ole vielä hyvin muistissa. Pyydä lopuksi joku vanhemmista tai sisko tai veli kyselemään ja tee Bingelistä vielä harjoittelemasi kertotaulu (esimerkiksi kolmen kertotaulu) saarelta Kymppi 3 syksyn matematiikan tehtävistä. Sieltä kertotauluharjoitukset löytyvät.
11.00-11.45 TVT/Kuvis
Kirjaudu Pedanettiin.
Luo uusi sivu. Nimeä se “Kotiopetus”.
Piirrä ja väritä oma pyörremyrsky. Työ voi olla maalaus tai tarkempi yksityiskohta, mitä pyörremyrskyssä lentelee (esineet, eläimet, ihmiset jne.)
Ota valmiista työstäsi kuva.
Lisää kuva pedanettiin “Kotiopetus”- sivulle. Valitse “Teksti” ja lisää kuva.
Kirjaudu sen puhelimen kautta, jolla otit kuvan.
Pedanetin ohje löytyy tämän linkin kautta: pedanetin ohje
Jos linkki ei aukea maalaa tämä ja liitä osoitekenttään: https://www.dropbox.com/s/w6i8t3o5nci5kvg/Pedanet%20ohjeet.pdf?dl=0
Ruoka
12.15-13.00 Liikunta
-
Omaa ulkoliikuntaa (pyöräilyä, Pokemon go, lähipuistossa leikkiä, metsässä aarteen etsintää, jos löytyy kaveri). Muistakaa “hajurako” kaveriin, ettei pöpöt tartu!
Laittakaa kuittaus huomenna viikon tehtävistä, esim. kotiläksyt tehty ja tarkistettu.
Hyvää viikonloppua!
Hanna-ope