Rangaistuskäytännöt

 

Opetukseen osallistuvalla on oikeus turvalliseen opiskeluympäristöön (POL 29§)

Puhuttelu on ensisijainen ojentamisen ja puuttumisen keino. Puutumme ajoissa ja ennakoiden, näin saamme monta asiaa ratkaistua nopeasti. Oppilasta voi puhutella kuka vain koulun henkilökuntaan kuuluva aikuinen. Asiasta riippuen olemme yhteydessä oppilaan huoltajiin.


KAKE
– kasvatuskeskusteluun voi antaa lähetteen koulun henkilökuntaan kuuluva aikuinen huomatessaan oppilaan käyttäytyvän asiattomasti ja/tai rikkovan koulun yhteisiä sopimuksia. Kasvatuskeskustelussa oppilas käy KAKE-opettajan kanssa läpi tilanteet, mistä KAKE on määrätty ja oppilas soittaa huoltajalleen keskustelun yhteydessä. Keskustelun tavoitteena on löytää keinot, ettei KAKEen johtanut toiminta toistu. Jos KAKE ei tuota toivottua tulosta, KAKE-prosessi jatkuu rehtorin ja huoltajien mukaan ottamisella. (POL 35a§)

Kake-portaat
  1. kasvatuskeskustelu - oppilas ja kake-opettaja sekä yhdessä soitto huoltajalle
  2. kasvatuskeskustelu - oppilas, kake-opettaja ja rehtori/rehtorit sekä yhdessä soitto huoltajalle
  3. kasvatuskeskustelu - moniammatillinen palaveri (oppilas, huoltaja, rehtori ja luokanvalvoja sekä muut riittävän tuen kannalta olennaiset yhteistyötahot koululta ja koulun ulkopuolelta

Huoltaja näkee KAKE-kirjaukset Wilmassa tuki-välilehdeltä.


Jälki-istunto, luokasta poistaminen, kirjallinen varoitus
ja muut tilanteisiin soveltuvat rangaistuskäytännöt tai pedagogiset ratkaisut ovat kasvatuskeskustelujen ohella tarvittaessa käytössä. (POL 36§)

Oppilaalla on oikeus turvalliseen koulupäivään sekä koulumatkaan. Koulun opettajan tai rehtorin tulee ilmoittaa tietoonsa tulleesta koulussa tai koulumatkalla tapahtuneesta häirinnästä, kiusaamisesta tai väkivallasta niihin syyllistyneen ja niiden kohteena olevan oppilaan huoltajille tai muulle lailliselle edustajalle. (POL 29§)