AO Keski-Suomen yleinen kokous 18.2.2015 Huviretkessä
Yhdistyksen kokouksen aluksi OAJ Keski-Suomen alueasiamies Jouko Salo piti katsauksen ajankohtaisista koulutus- ja edunvalvonta-asioista. Aiheina toisen asteen koulutuksen alueellinen kattavuus, nuorisotakuu ja sen toteutuma, toisen asteen ja vapaan sivistystyön rakenteellinen uudistaminen, ammatillinen peruskoulutus, korkeakoulutus - yksinkertaista vai ei?
Kokouksen puheenjohtajana toimi Markku Suominen ja sihteerinä Eila Aspinen. Kokouksessa hyväksyttiin hallituksen esitys yhdistyksen toimintakertomukseksi vuodelta 2014 ja yhdistyksen tilit sekä toimintasuunnitelma ja talousarvio vuodelle 2015. Kokous vahvisti tilinpäätöksen ja myönsi hallitukselle vastuuvapaudesta.
Yhdistyksen jäseniltä kantama jäsenmaksu päätettiin pitää ennallaan.
Kokouksessa valittiin hallituksen puheenjohtaja toimikaudelle 2015-2016. Uusi puheenjohtaja on Pekka Natunen. Pekka toimii Jyväskylän ammattikorkeakoulussa lehtorina.
Hallituksen jäseniksi erovuoroisten tilalle valittiin Eija Hjelt (vara Ritva Manelius), Taavi Mastola (Tuija Nurminen), Riitta Palho (Kirsi Kangasaho), Eila-Marjatta Rahunen (Taja Kiiskilä), Marjut Liimatta-Luoma (Sirpa Laakso), Anne Hiekkataipaleen varaksi Sinikka Luukkainen ja Auli Laitisen varaksi Pirkko Rouhiainen. Valitut kukitettiin ja toivotettiin lämpimästi tervetulleiksi hallitustyöskentelyyn.