Englanti + Ruotsi

Homework / läxor

To 24.9.

5.lk:
s. 33 teht. 15 a ja b.

6.lk RU:
tee s. 37 tehtävät loppuun, jos jäi tunnilla kesken.




Ke 23.9.

3.lk:
maanantaina pidetään sanakoe kappaleen 2 kuvasanoista. Harjoittele! Voit kokeilla myös sanastot-sovelluksella harjoittelua.

4.lk: maanantaina pidetään sanakoe kappaleen 2 kuvasanoista. Harjoittele! Voit kokeilla myös sanastot-sovelluksella harjoittelua.

5.lk: Huomenna sanakoe kappaleesta 2. 

6.lk: Omat läksyt.



Ma 21.9.

3.lk:
Kirjoita vihkoon kappaleen 2 kuvasanat englanniksi ja suomeksi.

4.lk:
Kirjoita vihkoon kappaleen 2 kuvasanat englanniksi ja suomeksi.

5.lk: s. 32 teht. 11

6.lk: omat läksyt

RU: s. 36 teht. 52 ja 53.



Ke 26.8.

3.lk:
Lue tekstikirjan s. 8-9 sanastoa kotona.

4.lk:
ei läksyä tänään

5.lk:
Huomenna torstaina sanakoe kappaleen 1 kuvasanoista.

6.lk:
Ei läksyä tänään


Ma 24.8.

3.lk:
s. 10 teht. 8

4.lk:
s. 10-11 teht. 5 ja 8

5.lk: Kirjoita kuvasanat vihkoon kpl 1. Tunnilla teimme työkirjasta s.16-17 tehtävät. Muista tehdä vihkoon! Torstaina pidetään kappaleen 1 sanakoe.

6.lk: Ei läksyä enkusta

RU: kirjoita vihkoon värit s. 12 ruotsiksi ja suomeksi.

Arttu-sovellus ja Sanastot-sovellus.

Englannin Come with me -kirjasarjaan ja ruotsin Biljettiin on käytettävissä Sanoma Pro Arttu-sovellus, jolla oppilas voi kuunnella oppikirjan sisältöjä ja katsoa videoita puhelimen tai tabletin avulla. Sovellus on ilmainen, helppokäyttöinen ja löytyy oman laitteen sovelluskaupasta. Lisätietoa : https://www.sanomapro.fi/arttu/

Kirjasarjoihin on käytettävissä myös Sanoma Pro Sanastot-sovelluksen sanastonharjoittelua varten. Tämä o hyvä apu sanakokeisiin! Käyttö on ilmaista ja täysin vapaaehtoista.