Tapaamiskerta 5 (1 & 2)
Punaiset ja vihreät ajatukset
OSIO 1:
Aluksi keskustelimme siitä, millä eri tavoin olimme rentoutuneet kuluneen viikon aikana. Kertasimme myös millaisia erilaisia tunteita on olemassa ja millaisia kehonvihjeitä tiedämme.
Pohdimme sitä, mitä eroa on tunteilla ja ajatuksilla. Keskustelimme siitä, että ajatukset ovat meidän päässämme ja ne ovat asioita joita emme aina sano ääneen vaan puhumme sitä itsellemme omassa mielessämme. Tunteet taas voivat olla sekä päässämme, mutta tunnemme ne myös kehossamme. Vertasimme ajatuksia liikennevaloihin. Punainen valo ja punaiset ajatukset ovat sellaisia haittaavia ajatuksia, jotka saavat olomme tuntumaan harmistuneiksi, surullisiksi tai pelokkaiksi. Keltainen valo tarkoittaa ajatuksissa sitä, että meidän pitää hidastaa ja miettiä onko ajatuksemme punainen vai vihreä. Vihreä valo ja vihreät ajatukset saavat olomme tuntumaan paremmaksi ja saa meitä yrittämään uusia asioita.
Katsoimme kuvaa Tommi-karhun punaisista ja vihreistä ajatuksista. Mietimme ajatteleeko Tommi kuvissa punaisia vai vihreitä ajatuksia ja sitä, kummat ajatukset ovat parempia ja miksi.
Leikimme "pysähdy ja mene"- leikkiä. Lapset leikkivät ajavansa autoa. Aikuinen kertoi erilaisia ajatuksia. Jos ajatus oli lapsen mielestä hyvä eli vihreä hän jatkoi ajamista. Jos ajatus oli lapsen mielestä punainen, piti hänen pysähtyä ja matkaa sai jatkaa vasta kuullessaan seuraavan vihreän ajatuksen.
Seinälle oli laitettu vihreä ja punainen ajatuskupla. Aikuinen luki korteista erilaisia ajatuksia ja lasten piti kuljettaa ajatuskortit oikeisiin ajatuskupliin sen mukaan oliko ajatus heidän mielestään vihreä vai punainen.
Tapaamiskerran lopuksi lapset keksivät itse erilaisia punaisia ja vihreitä ajatuksia ja ne kirjattiin punaisten ja vihreiden ajatusten puihin.
OSIO 2:
Jatkoimme vielä toisen tuokion verran punaisten ja vihreiden ajatusten parissa. Muistelimme mitä tarkoitetaan punaisilla ja vihreillä ajatuksilla.
Katselimme kuvaa Anna-karhun ensimmäisestä eskaripäivästä. Mietimme kannattaako hänen valita punaisten ajatusten polku vai vihreiden ajatusten polku ja miksi.
Leikimme uudelleen Pysähdy ja mene -leikkiä, jossa lasten piti itse miettiä onko aikuisen kertoma väite punainen ajatus vai vihreä ajatus ja ohjata sen mukaan omaa autoaan.
Viime kerralla teimme punaiselle ryhmälle omat puut punaisille ja vihreille ajatuksille. Luimme yhdessä millaisia asioita lapset olivat puun lehtiin keksineet ja millaisia tunteita ne meissä herättivät.
Lattialle oli laitettu punaisia ja vihreitä muotolaattoja. Lapset kiersivät huoneessa musiikin tahdissa ja kun musiikki pysähtyi piti kulkea oikean värisen muotolaatan päälle sen mukaan oliko aikuisen kertoma ajatus vihreä vai punainen.
Lopuksi luimme kirjan "Molli ja väärä jalka". Kirja kertoi Mollista, joka tunsi olonsa kiukkuiseksi, miten ystävä Sisu oli auttamassa kiukun hetkellä ja miten kiukku saatiin karkoitettua.
KOTITEHTÄVÄ:
1.Kertokaa toisillenne iltaisin mitä vihreitä ja mitä punaisia ajatuksia teillä on ollut päivän aikana.
2. Askarrelkaa seinälle punainen ja vihreä ajatuskupla. Kirjoittakaa tai piirtäkää niihin punaisia ja vihreitä ajatuksia seuraavien päivien aikana ja vertailkaa kumpia on enemmän.