December - Grovmotorik

Samarbete & koordination 🤸⭐️

Vi inledde den sista Kajutanträffen med att logga in morgonen tillsammans. Efter godmorgonsången introducerades Buuklubbens rörelsekort med budskapet ”alla får och alla kan”. Barnen fick i tur och ordning dra två kort var, och vi gjorde rörelserna tillsammans. Det blev mycket skratt, igenkänning och en härlig känsla av att alla bidrog. Därefter fortsatte vi med ”Hoppa på”-sången där vi sjöng och dansade tillsammans med Buuklubbens kompis Bärtil – en energifylld start som verkligen satte kroppen i rörelse.

Barnen önskade själva att få gå till gymnastiksalen, och med glada, ivriga steg tog vi oss dit. Väl där väntade rockringdansen. Varje barn fick en egen ring och rörde sig till musiken runt den – ibland gående, ibland hoppande eller springande. När musiken pausades gällde det att snabbt hoppa in i ringen och frysa i en stilla pose. Därefter dansade barnen inne i ringen utan att kliva utanför, och senare bytte de ring med en kompis. Övningarna tränade rytm, koordination, balans och kroppskontroll på ett lekfullt sätt.

Därefter byggde barnen tillsammans en kompis-hinderbana. De valde själva redskap från förrådet, hjälptes åt att bygga, provade banan och justerade den tillsammans. Det blev många skratt, mycket rörelse och ett fint samarbete!

Vi avslutade i gymnastiksalen med en balansshow där barnen själva fick välja en rörelse de kände att de blivit bättre på. Barnen berättade frikostigt och med stolthet vad de upplevde att de utvecklat under temat – allt från att stå på händer, springa och hoppa, till att klättra, göra kullerbyttor och till och med simma jättesnabbt. Det blev ett tryggt och glädjefyllt tillfälle där barnens mod, kroppskännedom och självtillit verkligen fick ta plats. Dagen och temat rundades av med att alla barn tilldelades en medalj – ”rörelsehjälte”.

Under grovmotoriktemat i Kajutan har barnen fått uppleva rörelseglädje genom att hoppa, springa, balansera, samarbeta och våga pröva nytt. Genom lekfulla aktiviteter har de tränat kroppskontroll, koordination, turtagning och mod, samtidigt som självkänslan stärkts. Varje barn har fått utvecklas utifrån sina egna förutsättningar i en trygg gemenskap där kroppen fått vara i fokus.

- Daniela

Springa, bromsa och ändra tempo 🏃‍♀️‍➡️🏃‍♂️‍➡️ ⭐️

Tredje träffen med Stjärnkompisarna ⭐️

Glada och ivriga barn tog med sig hurtiga steg ner till Kajutan där vi loggade in dagen tillsammans. Under morgonstunden sjöng vi godmorgonsången och alla fick i tur och ordning visa sin favoritrörelse. Det blev springa, glidtrilla och krypa – rörelser som genast fyllde rummet med skratt, energi och rörelseglädje, och gav oss en lekfull start på dagen.

Vi startade dagens rörelsestund med vindleken, där pedagogen beskrev olika väder och barnen rörde sig därefter. Vid lätt vind gick vi långsamt, i bris joggade vi mjukt, i storm sprang vi fort och när regnet kom tog vi oss fram med hukande steg. Barnen lyssnade noga, anpassade tempot och visade stor inlevelse i sina rörelser.

Därefter fortsatte vi med en gemensam stafett där två barn tillsammans höll i samma boll och tog sig genom en sicksackbana utan att tappa greppet. Det krävde både samarbete, kommunikation och tålamod. Vi provade också att springa i olika banor – rak bana, sicksackbana och cirkelbana – och barnen fick uppleva hur kroppen behöver jobba olika beroende på riktning och tempo.

Ute på bakgården fortsatte rörelseglädjen till musik. I rytmstopp-leken gick och sprang barnen till musiken och frös i sina positioner när ljudet stannade. I kroppsdelsstopp fick barnen hoppa och landa med olika instruktioner, till exempel händerna på knäna eller nudda axlarna. Det blev många skratt, snabba reaktioner och fin kroppskontroll.

Vi avslutade utevistelsen med den nya leken Slott och drake, som snabbt blev mycket omtyckt. Leken tränar att springa, bromsa, mod, fantasi och samarbete. Barnen började i slottet och när pedagogen sa ”Draken sover” smög de ut för att hämta skatter i form av gula band. Med ett band i handen gällde det att springa tillbaka till slottet innan draken vaknade. När draken vaknade blev det fartfylld jakt, och om ett barn blev nuddad frös hen tills en kompis räddade genom en high five. Leken bjöd på mycket skratt, spänning och fin hjälpsamhet mellan barnen.

Dagen avslutades med barnyoga i gymnastiksalen, planerad och ledd av studerande Abby. Med hjälp av yogatavlan fick barnen själva välja vilken position de ville prova, vilket skapade både delaktighet och nyfikenhet. Övningarna gav en lugn och trygg stund där kropp och andetag fick varva ner tillsammans - en fin avslutning på ännu en härlig dag i Kajutan.

- Daniela

Hoppa studsa landa 🤸‍♀️ ⭐️

Vi startade dagen med vår gemensamma morgonstund. Godmorgonsången fyllde rummet och barnen log när vi gick igenom dagens program. Flera började redan småstudsa av iver.

Vi fortsatte med spegelleken där barnen fick härma varandras rörelser – en härlig lek som både stärker närvaro, lyssnande och samspel.

Dagens huvudaktivitet var våra hoppstationer, och energin var verkligen på topp. Barnen hoppade mellan rockringar och tränade både rytm, balans och koncentration. Därefter fortsatte vi med grodhopp, kaninhopp och jättehopp som fick hela rummet att gunga av både rörelse och skratt.

Vid hoppet från den lilla höjden (bänk) jobbade vi med att landa mjukt med böjda knän. Många var stolta över att kunna ”smyglanda”, och ännu fler ville visa ”hur högt jag vågar hoppa idag”.

Vi avslutade stationsdelen med att studsa ballonger och försöka hålla dem i luften – en uppgift som ballongerna inte alltid samarbetade i, vilket gjorde det hela ännu roligare. I par rullade barnen studsbollar till varandra, långsamt först och sedan snabbare. Det blev mycket koncentration, några ivriga skratt och många ”oj, vi måste prova igen!”.

Efter stationsdelen gick vi tillsammans till Barkersparken. På vägen tog vi oss uppför och nerför trappor utan att hålla i ledstången, vilket blev en spännande och modstärkande utmaning. Under promenaden lekte vi ”springa–stopp–springa”, där barnen sprang till en markerad plats och stannade exakt när pedagogen gav signal. I lekparken fortsatte rörelseglädjen när barnen utforskade klätterställning, rutschbana och andra redskap som bjöd in till kroppskontroll, styrka och skratt.

Tillbaka i Kajutan rundade vi av med björntasstryckningar – en lugn, trygg och omtyckt avslutning. Barnen låg på mage och fick välja var pedagogen skulle trycka och vilken styrka som kändes bäst: pappabjörn, mammabjörn eller babybjörn.

När alla hade fått sina björntasstryckningar och kroppen började kännas både mjuk och lugn, satt vi en stund tillsammans och bara njöt av stillheten. Det blev ett fint avslut på en dag som bjudit på både skratt, utmaningar och modiga rörelser. Barnen verkade stolta över allt de provat och vi avslutade träffen med en varm känsla av gemenskap – en riktigt härlig Kajutandag.

- Daniela

Balans & kroppskontroll ⭐️ 🤸‍♂️

Blandgruppen på övre våningen har samlats för sin första gemensamma stund i Kajutan. ✨
Tema GROVMOTORIK – kroppen i rörelse

Vi började dagen med en varm och lekfull inloggning där barnen själva fick välja hälsning – give me five, honnör, kram eller armbåge mot armbåge. Det blev en mjuk och positiv start som gjorde alla delaktiga. Under vår gemensamma morgonstund skickade vi runt en boll där barnen fick säga sitt namn när de fångade den. Därefter väckte vi kroppen till liv med ”God morgon kroppen”, där barnen fick välja en kroppsdel som alla rörde på tillsammans. Stämningen blev både humoristisk och sammansvetsande.

Sedan röstade barnen fram gruppens namn – Stjärnkompisar– något de tog sig an med stor entusiasm och stolthet. Vi fortsatte med rörelsesången ”Huvud, axlar, knä och tå” som hjälpte oss att hitta rytmen och värma upp inför dagens grovmotoriska aktiviteter.

I Kajutans verksamhetsrum fick barnen sedan prova balansövningar med en liten bok på huvudet. De gick framåt och bakåt, stannade, satte sig och reste sig igen – och många balanserade med tungan rätt i mun, helt fokuserade och ivriga att lyckas utan att tappa boken. Vi fortsatte med en djurlek där pedagogen sa ett djur och barnen rörde sig som det: flamingo på ett ben, katt som smyger tyst, björn med breda rörelser och kanin som hoppar. Fantasin flödade, och barnen uttryckte kropparna rikligt och med glädje.

Därefter introducerades studsbollar, som användes för att utforska koordination och kroppskontroll. Barnen fick studsa bollen, fånga den, rulla den och prova hur snabbt eller långsamt den kunde röra sig. Det blev mycket skratt och flera små aha-upplevelser kring kraft, riktning och rörelser.

Efter samlingen fortsatte dagens program i gymnastiksalen, där Skeppsbrott-leken fick nytt liv i den stora ytan. Barnen rörde sig fritt tills pedagogen ropade kommandon: skeppsbrott – springa till en markerad ö, havet – simma med armarna, kasta ankare – sitta på huk, storm – luta kroppen från sida till sida och vågskvalp – vagga sakta. Den öppna salen gav barnen möjlighet att springa, svänga och ta ut sina rörelser ordentligt.

I gymnastiksalen fortsatte vi med balans på linje, där barnen fick gå på en markerad linje framåt och baklänges. Övningen tränade fokus, kroppskontroll och mod att prova något som kan kännas lite svårt.

Vi fyllde på rörelseglädjen med rörelsesången “Honky Tonk” (Mora Träsk), där barnen fick använda hela kroppen i takt till musiken – en energifylld och uppskattad stund.

Som avslutning gjorde vi övningen balanskompisar, där barnen arbetade två och två – rygg mot rygg och resa sig tillsammans, eller stå hand i hand och prova balans på ett ben. Det blev fina, samarbetsfyllda stunder där barnen fick känna på att hjälpas åt och lyckas tillsammans.

Vi rundade av träffen med en lugn och trygg ballongandning. Barnen fick ett litet havsdjur på magen och kunde följa hur det långsamt rörde sig upp och ner i takt med deras andetag. En stilla och närvarande avslutning efter en aktiv och glädjefylld förmiddag.

- Daniela