Sankarit

Tavoitteet ja toiminnan kuvaus

Sankaritoiminta on osa Siilinlahtelaista toimintakuluttuuria, jossa Sankarit toimivat tiiviissä yhteistyössä opettajayhteisön kanssa ja auttavat hyvän kouluilmapiirin luomisessa. 
Koulusankareiden ohjaavina aikuisina toimivat opettajat, koulunkäynninohjaaja sekä kuraattori.

Sankari-oppilaiden taivoitteena on auttaa opettajia luokkien ryhmäytystyössä sekä he auttavat myös tunnistamaan ristiriitoja sekä sovittelevat oppilaiden välisiä pieniä ristiriitoja Sankarisovittelun keinoin, vertaissovittelun menetelmin. Sankari-oppilaat seurailevat myös pitkillä välitunneilla ulkona tapahtuvia ristiriitaitilanteita sekä auttavat myös yksinäisiä oppilaita. Sankari-oppilaat tunnistetaan vihreistä liiveistä. Tarkoituksena rakentaa yhdessä koulua, jonne kaikkien on turvallista tulla. 

Sankarit ideoivat myös yhdessä erilaisia tempauksia, joilla kouluyhteisöön saadaan rakennettua yhteishenkeä sekä turvallista ilmapiiriä. Menneen lukuvuoden Sankarikyselystä valittiin kaksi tärkeää aihetta, joista yhdessä sankarioppilaiden kanssa ideoidaan tulevalle lukuvuodelle kouluyhteisöä ilahduttavia tempauksia (esim. kaverilainaamo, koulumatkakaveri).

Sankarioppilaat ovat tiiviisti mukana ekaluokkalaisten ryhmäytyksessä jo heti syksystä alkaen. Sankarit pitävät syys- ja kevätlukukauden aikana itse suunnittelemiaan ryhmäytymistunteja 1.-3.-luokkalaisille 5 kertaa.

Kevätlukukaudella sankarityöryhmä suunnittelee oppituntipaketin kiusaamisen aiheisiin liittyen. Jokaisessa luokassa opiskellaan oppituntipaketin mukaisesti neljän oppitunnin verran. Oppitunneilla tutustutaan kiusaamiseen ilmiönä sekä tutustutaan Siilinlahden koulun sankaritoimintaan. Oppitunneilla käsitellään myös sankarikyselyn tuloksia ja pohditaan yhdessä oppilaiden kanssa, mitä kyselystä nousseille teemoille voitaisiin yhdessä tehdä. Lasten osallistaminen yhteiseen keskusteluun onkin keskiössä. Oppilaiden ajatukset kootaan yhteiseen tiedostoon ideoiden jatkojalostamista varten.

Lukuvuoden 2024-2025 aikana sankarityöryhmä suunnittelee ja mahdollisesti pilotoi jälkihuoltotoimintaa.

Lukuvuoden aikana toteutetaan myös sankarikysely kaikille Siilinlahden koulun oppilaille.

Tapaamiset

Sankarityöryhmä kokoontuu 1-2 kertaa kuukaudessa. Jokaisessa yksikössä tavataan myös ajankohtaisiin asioihin liittyen. Sankarityöryhmän jäsenet toimivat myös oman yksikkönsä tiedottajina sankariasioihin liittyen (talokokoukset, välkkäpalaverit).

Tavataan myös yhdessä sankarioppilaiden kesken haastatteluissa, koulutuksissa ja lukuvuoden tempauksia sekä ryhmäytystunteja suunnitellen.

Sankarityöryhmä viestii aktiivisesti myös tapaamisten välillä Wilma-viestein.


Vuosikello

Syys-lokakuu
Sankarihaku > haastattelut > valinnat
Sankarikoulutus (Käydään yhdessä sankari-oppilaiden kanssa läpi menneen lukuvuoden sankarikyselyn tuloksia ja tärkeimpiä nostoja ja huomioita.)

Marras-joulukuu
Syyslukukaudella sankarit kuraattorin mukana luokissa kaveritunneilla.
Ryhmäytystunnit 1.-3.-luokkalaisille

Tammi-helmikuu
Ryhmäytystunnit 1.-3.-luokkalaisille
Kiusaamisteemaiset oppitunnit jokaisessa luokassa

Maalis-huhtikuu
Kiusaamisteemaiset oppitunnit jokaisessa luokassa
Ryhmäytystunnit 1.-3.-luokkalaisille
Sankarikysely

Toukokuu
Sankarikyselyn tulokset
Sankarit mukana ekaluokkalaisten tutustumispäivässä
Sankarioppilaiden muistaminen


Arviointi lukuvuoden lopussa

Lukuvuoden alussa sankaritoiminnalle asetetut tavoitteet ja vuosikelloon merkityt tapahtumat ovat toteutuneet hyvin. Tänä vuonna sankarit ovat osallistuneet aktiivisesti ristiriitojen tunnistamiseen ja seuran pitämiseen pitkillä välitunneilla, vaikka kulkeminen Saharasta Viikariin on tuonut omat haasteensa. Ryhmäyttämistunteja (2-3) sankarioppilaat ovat pitäneet keväällä. Jatkossa tunnit olisi hyvä pitää heti syyslukukaudella esimerkiksi vanhojen sankarioppilaiden voimin, mikäli heitä on riittävä määrä. Tämä on helpommin toteutettavissa, kun siirrymme kaikki samaan yksikköön. Keväällä ryhmäytymistunnit voidaan toteuttaa sekä vanhojen että uusien sankarioppilaiden voimin. Vuosikelloon merkityt ilahduttavat tempaukset jäivät pitämättä, mutta sen sijaan sankarit järjestivät useita pienempiä tapahtumia.