4. Toimenpiteet yhdenvertaisuuden edistämiseksi

4.1 Ikä

Ikäsyrjinnällä tarkoitetaan ikään perustuvaa syrjintää. Kuka tahansa voi tulla syrjityksi ikänsä perusteella, vaikka ikä saattaakin olla heikosti tunnistettava syrjintäperuste. Ikäsyrjinnälle on ominaista, että sen kohteena voivat olla eri-ikäiset ihmiset. Kuitenkin ikäsyrjintä kohdistuu usein nuoriin. On tärkeää ymmärtää, että ikäsyrjintä perustuu monesti erheellisiin tietoihin ikääntymisestä. Opiskeluyhteisöissä on eri-ikäisiä ja erilaisissa elämäntilanteissa olevia ihmisiä.

Sievin lukiokoulutuksen toimintaperiaatteet: Sievin lukiokoulutuksessa eri-ikäisiä ihmisiä sekä heidän vahvuuksiaan ja kehittämishaasteitaan arvostetaan ja kunnioitetaan. Eri-ikäisten opiskelijoiden kohtaamisille luodaan suotuisa ilmapiiri.


4.2 Elämänkatsomus, vakaumus ja mielipiteet

Vakaumuksen ja mielipiteiden käsitteeseen kuuluu monenlaisia arvopohjia, jotka voivat olla lähestymistavoiltaan eettisiä, yhteiskunnallisia tai uskonnollisia. Esimerkiksi vegaani, totaalikieltäytyjä, vapaa-ajattelija, muslimi tai poliittisesti aktiivinen henkilö voi joutua syrjinnän kohteeksi. Syrjintä vakaumuksen perusteella on laissa kielletty. Kiellettyä on myös oman syrjivän käytöksen perusteleminen vakaumuksella. Syrjintä vakaumuksen perusteella tarkoittaa ihmisen elämänkatsomuksellisten arvojen loukkaamista.

Sievin lukiokoulutuksen toimintaperiaatteet:

Sievin lukiokoulutuksessa kunnioitetaan ihmisten erilaisia elämäntapoja ja –arvoja. Ilmapiiri on erilaisia vakaumuksia kohtaan avoin ja erilaisiin vakaumuksiin suhtaudutaan yhdenvertaisesti. Jokainen lukio on yhteisö, jossa monista kieli-, katsomus ja uskontotaustoista tulevilla ihmisillä on mahdollisuus tunnistaa hyvän elämän arvoja ja periaatteita sekä harjaantua yhteistyöhön. Lukiossa kannustetaan keskinäiseen välittämiseen ja huolenpitoon. Arvoperusta toteutuu lukion toimintakulttuurissa, kaikkien oppiaineiden opetuksessa ja työskentelyn organisoinnissa.

Kyselyn mukaan 92 % opiskelijoista ei ole kokenut syrjintää tai kiusaamista uskonnon, vakaumuksen tai mielipiteen vuoksi, mutta n. 7 % on kokenut syrjintää tai kiusaamista ko. asioissa. Opiskelijoista n. 93 % ei ole huomannut ketään syrjittävän uskonnon, vakaumuksen tai mielipiteen vuoksi, mutta n. 3 % opiskelijoista on huomannut syrjintää tai kiusaamista ko. asioissa.


4.3 Etninen tausta, kansallisuus ja kieli

Kansainvälistymisen johdosta taustaltaan, kansallisuudeltaan ja kieleltään erilaiset ihmiset kohtaavat yhä enemmän. Etnisyyden keskeisiä käsitteitä ovat etninen identiteetti ja etninen ryhmä. Ryhmällä voi olla yhteinen alkuperä tai se voi koostua saman kulttuurin tai ryhmäidentiteetin omaavista ihmisistä. Etninen ja kulttuurinen tausta kuuluvat identiteettiin ja sisältävät monenlaisia tapoja olla suhteessa itseen, toiseen ja ympäristöön.

Sievin lukiokoulutuksen toimintaperiaatteet:

Sievin lukiokoulutus on monikulttuurinen ja se ylläpitää avointa ja rohkeaa keskustelukulttuuria. Kaikkia lukiokoulutuksessa toimivia henkilöitä kohdellaan tasavertaisesti riippumatta henkilön etnisestä taustausta, kansallisuudesta ja kielestä. Näihin asioihin liittyvää syrjintää ei hyväksytä. Lukio- opetus kannustaa pohtimaan kansainvälisen kehityksen mahdollisuuksia, kansainväliseen yhteistyöhön ja maailmankansalaisuuteen YK:n kehitystavoitteiden mukaisesti. Lukiokoulutus tarjoaa opiskelijoilleen mahdollisuuden monipuoliseen tietojen ja taitojen hankkimiseen mm. kansainvälisten yhteistyöverkostojen kautta.

Kyselyn mukaan n. 94 % ei ole kokenut syrjintää kansalaisuuden, kielen tai etnisen taustan vuoksi Sievin lukiossa, mutta n. 3 % on kokenut syrjintää ko. asioissa. Opiskelijoista n. 96 % vastaa, että ei ole huomannut ketään syrjittävän kansalaisuuden, kielen tai etnisen taustan vuoksi, mutta n. 2 % on huomannut syrjintää ko. asioissa.


4.4 Sukupuolen moninaisuus

Luonnollistettua sukupuolijakoa monipuolistavat mm. intersukupuoliset, transsukupuoliset sekä henkilöt, jotka jättävät sukupuolensa kokonaan määrittelemättä tai määrittelevät sen joksikin muuksi kuin naiseksi tai mieheksi. Sukupuoli-identiteetin lisäksi myös sukupuolen ilmaisu voi erota juridisesta sukupuolesta. Sukupuoleen kohdistuva syrjintä ilmenee esim. sukupuoli-identiteetin tai sukupuolen ilmaisun väheksymisenä tai asiattomina kommentteina.

Sievin  lukiokoulutuksen toimintaperiaatteet:

Kaikkia opiskelijoita, henkilöstön jäseniä ja vierailijoita kohdellaan yhdenvertaisesti ja kunnioittavasti huolimatta heidän sukupuolestaan tai sukupuolen ilmaisustaan. Sukupuoleen, sukupuoli-identiteettiin tai sukupuolen ilmaisuun kohdistuvaa syrjintää ja väheksyntää tai sukupuoleen perustuvaa ja seksuaalista häirintää ei hyväksytä.


4.5 Seksuaalinen suuntautuminen ja seksuaalinen häirintä

Ihmiset määrittelevät itsensä seksuaalisuudesta puhuttaessa esimerkiksi aseksuaaleiksi, biseksuaaleiksi, heteroiksi, homoiksi, lesboiksi, joksikin muuksi tai jättävät määrittelyn tekemättä. Tätä seksuaalista moninaisuutta tulee kunnioittaa. Lain mukaan ihmistä ei saa asettaa eriarvoiseen asemaan seksuaalisen suuntautumisen perusteella. Jokaisella on oikeus seksuaaliseen koskemattomuuteen ja loukkaamattomuuteen niin fyysisesti kuin verbaalisestikin.

Sievin lukiokoulutuksen toimintaperiaatteet:

Opiskelijan, henkilökuntaan kuuluvan ja vierailijan seksuaalista suuntautumista kunnioitetaan eikä siihen perustuvaa syrjintää sallita. Erilaisten ihmisten kohtaamisen ja arvostamisen kulttuuria tuetaan ja edistetään. Minkäänlaista seksuaalista häirintää ei sallita.

Kyselyn perusteella 94 % opiskelijoista ei ole kuullut seksuaalisuuteen liittyviä huomautuksia, mutta 2 % on kokenut jonkun esittävän sellaisia. Opiskelijoista 96 % ei ole saanut epäasiallista postia tai viestejä, mutta 2 % ilmoittaa saaneensa sellaista. Opiskelijoista 97 % ei ole kokenut lähentelyä tai epäasiallista koskettelua, mutta 1 % ilmoittaa kokeneensa sellaista. Häirintää kokeneista vain 4 % on saattanut asian oppilaitoksen tietoon, joten asian kertomiseen tulee rohkaista jatkossa voimakkaammin.


4.6 Vammaisuus ja terveydentila

Vammaisuudella tarkoitetaan synnynnäistä tai myöhemmin sairauden tai tapaturman aiheuttamaa ominaisuutta. Vammainen ihminen ei välttämättä ole sairas. Vammaisella voi olla myös liikuntarajoitteita ja niiden vuoksi hän saattaa tarvita apuvälineitä. Apuvälineitä käyttävällä tulee olla mahdollisuus osallistua täysipainoisesti ja toimia yhdenvertaisesti muiden kanssa.

Sievin lukiokoulutuksen toimintaperiaatteet:

Ketään ei syrjitä vamman tai terveydentilan perusteella, kohtelu on yhdenvertaista ja asiallista, on sitten kyse psyykkisestä tai fyysisestä sairaudesta tai vammasta. Opiskelijalla tai henkilöstöön kuuluvalla on oikeus päättää, mitä hän kertoo yhteisönsä henkilöille terveydentilastaan tai vammastaan. Opiskeluympäristössä tehdään mahdollisuuksien mukaan erityisjärjestelyitä ottaen huomioon sairauden tai vamman tuomat haasteet.


4.7 Yhdenvertaisuuteen liittyvien epäkohtien työstäminen

Kyselyn esille tuomat yhdenvertaisuuteen liittyvät lievät epäkohdat on nostettu esille opettajien kokouksessa. Yhdenvertaisuuteen kiinnitetään yhä enemmän huomiota. Opiskelijoita rohkaistaan kertomaan kaikesta syrjinnästä ja kiusaamisesta opettajille tai kuraattorille ongelmien käsittelyn mahdollistamisen ja poistamisen vuoksi.