to 9.4.

Huomenta ja hyvää kiirastorstaita!

Nälkäpelissä jo 7. osa etäkoulun aikana, ole hyvä!

Jos olet valmis jakamaan oman BookTube-videosi koko luokan nähtäväksi, laita minulle viestiä. Videot ovat huikeita, olisi siistiä, jos muutkin kuin oma pikkuryhmäsi saisi nähdä, mitä olet lukenut! Kenties me kaikki saisimme uusia kirjoja lukulistallemme. 
Mikäli innostutte ajatuksesta, luon sellaisen kansion, joka on koko luokan nähtävissä ja lisään sinne niiden oppilaiden videot, jotka antavat minulle luvan niiden jakamiseen. 

1. oppitunti
 
Tosiaan, tänään on kiirastorstai, joka edeltää huomista pitkäperjantaita. Pitkäperjantai on pääsiäissunnuntaita edeltävä pyhäpäivä ja tuttuun tapaan se on meille kaikille myös vapaapäivä. Pääsiäisen pyhät ja vapaat jatkuvat koko pitkän viikonlopun, joten palaamme koulutehtävien pariin vasta ensi viikolla tiistaina.

Juhlitpa pääsiäistä tai et, sivistä itseäsi katsomalla tämä video https://www.youtube.com/watch?v=yFzvioiK_YA. Tiesitkö, että pääsiäistä on juhlittu jo kauan ennen sen kristillistä sanomaa? Tai että myös juutalaisille pääsiäinen on suuri juhla? 


2. oppitunti: matematiikkaa

1) Tarkista kpl 33 tehtävät tästä linkistä: https://docs.google.com/presentation/d/1Iq6BVjycuDqcqTFk_Utsq88A_sN8icVoDa8c-wEnc98/edit?usp=sharing
2) Mene ViLLEen.
3) Valitse Matematiikka, 5. luokka 2019-2020 - Yhtälö.
4) Laske vähintään pronssipokaaliin saakka.

3. oppitunti: englantia

1)Ota esille englannin tekstikirja s. 75. 
2) Avaa sanomapro.fi - oppilaan avain 9kukki - Yippee! 5 - 12. Adventure camp
3) Lue kirjasta s. 75 ja Kuuntele samalla  12 Start (Äänitiedosto 37)
4) Lue s. 75 kohdat ääneen englanniksi. Mieti sen jälkeen, mitä tekstit tarkoittavat suomeksi.
5) Avaa tehtäväkirja s. 132. Tee tehtävät 1-2. Tehtävässä 2 käytä apunasi tekstikirjan s. 75. Jos et muista superlelujen nimiä, ne löytyvät tekstikirjan takakannesta. 
6) Ota kuva tehtävistä ja lisää palautuskansioosi. Laita otsikoksi EN 9.4.


Etkö millään jaksaisi tehdä opettajan taukojumppia? Katso tästä motivaatiovideo istumisen tauottamiseen: https://www.youtube.com/watch?v=IiuYTPpqVxM Toivottavasti inspiroiduit, ei muuta kuin jumppaamaan: https://www.youtube.com/watch?v=zt83X4JF5tM


LOUNASTAUON PAIKKA?

4. oppitunti: äidinkieltä

1) Ota esille Välkky 5- tekstikirja s. 96-97.
2) Lue (ja kuuntele Artusta) s. 96-97 "Mitä on viestintä?"
3) Tee teht. 1-2 vihkoosi tai palautuskansioosi. Ota kuva ja palauta palautuskansioon. Laita otsikoksi AI 9.4.


Oletko valmis? Onneksi olkoon! Palataan peda.nettiin taas tiistaina, mutta liikuntabingoa voit varmasti suorittaa myös tulevina pääsiäspäivinä. Auringoista pääsiäistä ja virkistäviä vapaapäiviä teille kaikille! t. Kerttu