3. tunti

Pe 12.11

Perjantai 12.11

Sisällöt

Työtavat, materiaalit ja välineet

Tavoitteet

Aloitus: Kuuntelutoive

Classroom, oppilaslähtöinen työ

Tarjotaan oppilaalle mahdollisuuksia ääniympäristön ja musiikin elämykselliseen kuunteluun ja havainnointiin sekä ohjataan häntä keskustelemaan havainnoistaan

Tunnin kulku ja tavoitteet:

Ope käy läpi tunnin kulun ja tavoitteet. Lisäksi opettaja painottaa aktiivista osallistumista, sekä kannustaa pitkäjänteiseen työskentelyyn ja keskittymiseen, sillä jakson lopussa on koe populaarimusiikista.

Diaesitys

 

Kuunnellaan Bob Marleyn kappale. Opetellaan reggae rytmi yhdessä.






















Ilmiö 2: Reggae musiikki

https://www.youtube.com/watch?v=pHlSE9j5FGY


Harjoitellaan opettajajohtoisesti koko luokan kanssa reggaerytmi. Kehorytmi.


Tämän jälkeen opettaja kerää ryhmät (valmisjako dioissa) rumpusetin luokse ja oppilaat saavat vuorotellen näyttää opettajalle rytmin. Akustiset rummut. 


Muut oppilaat kuuntelevat sillä välin edellis kerran kappalelistaa ja tekevät muistiinpanoja niistä. Oma iPad, kuulokkeet ja Classroom.



Opettaja luennoi. Diaesitys. Oppilaat tekevät muistiinpanoja iPadilleen.

Ohjataan oppilasta tarkastelemaan musiikkia taiteenlajina ja ymmärtämään, miten musiikkia käytetään viestimiseen ja vaikuttamiseen eri kulttuureissa.


Rakennetaan yhteyksiä musiikin ja muiden oppiaineiden sekä erilaisten yhteiskunnallisten ilmiöiden välillä.


Pohditaan ja arvioidaan kriittisesti musiikin merkityksiä elämän eri tilanteissa eri aikoina ja aikakausina.

Äänenavaus:


Yhteissoittaminen: Power soinnut kitaralla

Opettaja avaa oppilaiden kanssa ääntä. Piano. Harjoitteina mm. Kehon avaus, “kasvojen” lihasten avaus/rentoutus, otetaan oma leikkiauto käteen ja tehdään äänellä m-kirjainta, liike mukana, mummeli-mummeli harjoite Suutarin emännän kehtolaulu sävelmään.


Dance monkey kappaleen harjoittelu. Bändisoittimet. Oppilaat saavat hieman aikaa itsenäiseen harjoitteluun. Ope on jakanut soitinryhmät valmiiksi. Ope käy kiertelemässä soitinryhmiä ja katsoo varsinkin kitararyhmän, joiden tarkoituksena on oppia Power soinnut. Ope tsekkaa valmiiksi, että kielisoittimet ovat vireessä ja äänentoistolaitteet pelittää.

Ope rohkaisee oppilasta musiikilliseen ilmaisuun





Ope kannustaa oppilasta kehittämään soitto- ja yhteismusisointitaitojaan keho-, rytmi-, melodia- ja sointusoittimin

Lopetus: koonti. Käydään tunnilla käydyt asiat, tavoitteet läpi. Oppilaiden itsearviointia peukulla.

Sitten ope kertoo vielä seuraavan kerran aiheen, muistuttaa tulevasta kokeesta ja toivottaa hyvät vkonloput!