Kirsi

Kierrätys ja lajittelu

Kierrätys- ja lajittelurastilla käytiin ensin läpi, mitä kaikkia erilaisia jätelajeja onkaan ja miten niitä kierrätetään ja hyödynnetään. Keskusteltiin, miksi kaikkea ei kannata vain rahdata kaatopaikalle kuten joskus ennen, ja pohdittiin erilaisten jätteiden maatumisaikoja. Mietittiin myös, mistä voi tietää, miten jokin asia lajitellaan. 

Noin puolet ajasta käytettiin lajitteluviestiin, jossa kolme joukkuetta lajitteli jätteensä parhaansa mukaan. Joukkueen kanssa sai neuvotella oikesta lajittelusta, ja lajittelu oli myös mahdollista käydä tarkistamassa kauempaa aidassa olevasta ohjeesta. Lopuksi lajitellut asiat käytiin yhdessä läpi, ja voittajaksi selviytyi joukkue, joka oli lajitellut eniten oikein.

Tarvikkeet:
- köysi
- pyykkipoikia
- kaksipuoliset jätelajikortit, joiden toisella puolella kerrotaan jätelajin hyödyntämisestä
- lajiteltavat jätekortit (merkitty toiselle puolelle joka joukkueelle eri symboli, jotta lopussa tiedetään, mikä joukkue on lajitellut mitäkin)
- lajitteluohje 
- tötsät joukkueen paikan ja lajiteltavien korttien paikan merkitsemistä varten
- maatumisajoista kertova kuva