15.2 Biodiversiteetin erot maapallon eri osissa

Biodiversiteetti vaihtelee paljon maapallon eri osissa. Se ei myöskään ole jakautunut maapallon ekosysteemien kesken tasaisesti. Kullakin ekosysteemillä on oma lajistonsa, joka on sopeutunut juuri kyseisen alueen tarjoamiin elinmahdollisuuksiin.


Monimuotoisuuskeskukset.

Maapallolla on alueita (esimerkiksi Madagaskar), joissa lajimonimuotoisuus on poikkeuksellisen suuri. Näitä alueita kutsutaan maapallon monimuotoisuuden keskuksiksi (hot spot eli kuuma piste).

Hotspot-keskuksia on eniten kuumalla ja lämpimällä lämpövyöhykkeellä. Monet monimuotoisuuden keskukset sijaitsevat valtamerten eristyneillä saarilla, kuten Galapagossaarilla ja Havaijisaarilla.

Näillä alueilla on paljon ainutlaatuisia, kotoperäisiä lajeja, joita ei esiinny missään muualla maailmassa.


Havaijisaarilla on suuri biodiversiteetti eli lajimonimuotoisuus.