Suorittaaksesi kuvataiteen lukiodiplomin, sinulla tulee olla pohjana 8 op (= 4 kurssia) laajuiset kuvataiteen lukio-opinnot.
Tule tapaamaan opettajaa, opettaja antaa ohjausta ja tukea lukiodiplomiopintojakson suunnitteluvaiheessa (ohjauskeskustelu). Opettaja seuraa opiskelijan lukiodiplomin suorittamisen etenemistä säännöllisesti.
Opiskelija päättää kuvataiteen lukiodiplomin toteutustavasta yhteistyössä opettajan kanssa.
Opiskelija asettaa kuvataiteen lukiodiplomin suorittamiselle omat lähtökohdat ja tavoitteet.
Opiskelija tekee kuvataiteen lukiodiplomiopintojakson aluksi työ- ja ajankäyttösuunnitelman, josta ilmenee hänen lukiodiplominsa lähtökohdat, tavoitteet ja kurssin ajankäyttö. Opiskelija liittää lopuksi työ- ja ajankäyttösuunnitelman portfolioonsa.
Opiskelijaa suositellaan pitämään lukiodiplomiopintojaksolla työpäiväkirjaa, jota hän voi hyödyntää tehdessään kuvataiteen lukiodiplomin portfoliota. Erillistä työpäiväkirjaa ei jätetä arvioitavaksi.
Arvioitavaksi palautettava kokonaisuus sisältää teoksen sekä portfolion jossa kuvataan oppimis- ja työskentelyprosessia, itsearviointia ja visuaalisen kulttuurin tuntemusta. Lopullinen tuotos tulee olla palautettuna 1.4.2026 menessä.