Veckobrev, vecka 47

Hej där hemma!

Veckan började med smågruppsverksamhet på måndagen och tisdagen. En grupp pysslade julgranar med kulmålningsteknik (resultatet får ni se på julfesten 3.12) och den andra gruppen lekte och läste sagor. På tisdagen fick tre barn besöka bokbussen tillsammans med Xuxha. På eftermiddagarna har vi också målat med pensel i smågrupper.

På onsdagen var det mycket kyligt väder så vi hade får jumppa inne i vårt eget sovrum. Vi började med att barnen fick fånga såpbubblor. Sedan jumppade vi med bollar, barnen fick försöka rulla, sparka, studsa och kasta bollarna.

Torsdagen var en ganska spännande dag då vi hade fotografen i huset. vi var först i tur att gå till salen och ta vår gruppbild. Barnen var lite blyga men fotografen var mycket skicklig och visade lugnt och fint var alla skulle placera sej och sedan började han skoja med oss och fick oss alla att le. Efter fotograferingen gick vi ut och lekte i snön som så fint föll på morgonen.

På fredagen gjorde vi vita snö målningar på fönstret och efter det gick vi på promenad för att samla kvistar till ett kommande pyssel. Då vi hittat tillräckligt med kvistar gick vi till Kapellparkens lekpark och lekte där. Vi gungade, sprang, snurrade och lekte tillsammans Kurragömma.

I samlingen före maten har vi börjat sjunga julsånger och nästa vecka börjar vi med ringlekar.

Nästa veckas program:

Måndag - Smågrupper
Tisdag - Smågrupper
Onsdag - Jumppa
Torsdag - Promenad
Fredag - Vi firar lillajul med att dansa ringlekar, man får gärna ha med tomteluva

Nästa vecka är Xuxha i gruppen på tisdagen, torsdagen och fredagen.

Trevligt veckoslut!
Hälsningar
Viola, Johanna och Nette