Gruppfamiljedaghem Lyckebo

Välkommen till Lyckebo

Välkommen till Lyckebo där doften av hemgjord mat och värmen av familjär gemenskap hittas.
Vi är det lilla daghemmet på prärien med plats för 12 barn.
Vi som jobbar här är: Vynne Dahlström,Nina Nygård,Maria(Ninni) Lindblom(moderskapsvikarie)
Vår föreståndare är Lena Rosenqvist-Huhtanen.

INFO

Hej! gå gärna in och kolla info mappen som på datorn finns uppe vänstra sidan,på telefonen finns den högst uppe under en "navigointi ".
om ni inte hittar så fråga, vi visar gärna :)

vår kalender

Uuden tapahtuman luominen

Sulje

Olet luomassa tapahtumaa menneisyyteen.

Täytä vaaditut kentät.

Varoitus

Menetät kaikki syöttämäsi tiedot, jos suljet ikkunan

Viikko 52

26 December 2022 Thursday
27 December 2022 Thursday
28 December 2022 Thursday
29 December 2022 Thursday
30 December 2022 Thursday
31 December 2022 Thursday
1 January 2023 Thursday

Viikko 1

2 January 2023 Thursday
3 January 2023 Thursday
4 January 2023 Thursday
5 January 2023 Thursday
6 January 2023 Thursday
7 January 2023 Thursday
8 January 2023 Thursday

Viikko 2

9 January 2023 Thursday
10 January 2023 Thursday
11 January 2023 Thursday
12 January 2023 Thursday
13 January 2023 Thursday
14 January 2023 Thursday
15 January 2023 Thursday

Viikko 3

16 January 2023 Thursday
17 January 2023 Thursday
18 January 2023 Thursday
19 January 2023 Thursday
20 January 2023 Thursday
21 January 2023 Thursday
22 January 2023 Thursday

Viikko 4

23 January 2023 Thursday
24 January 2023 Thursday
25 January 2023 Thursday
26 January 2023 Thursday
27 January 2023 Thursday
28 January 2023 Thursday
29 January 2023 Thursday

Viikko 5

30 January 2023 Thursday
31 January 2023 Thursday
1 February 2023 Thursday
2 February 2023 Thursday
3 February 2023 Thursday
4 February 2023 Thursday
5 February 2023 Thursday
Ilmoittautuminen

Teksti

Tomte Nisse och hans undersåtar önskar alla en riktigt God Jul och ett Gott Nytt År

December

Årets sista månad börjad med ett besök till Lovisa museet där vi fick träffa och höra om vallbarnen August och Alma
Vi bjöd också på julmorgonmål åt hela familjen.
Vi firade julafton med barnen,vo åt julmat och sjöng julsånger,dansade ringdanser samt så hadde tomten lämnat på trappan en lite påse åt alla barnen.🎅🏻
Det flyttade också in en Tomte -Nisse som bode hela månaden med oss,han hadde också med sig sina vänner Mickel-räv och Råis-rådjuret.Ibland hitta de Nisse på olika saker vi skulle göra under dagen och ibland tog vi det bara lungt,
Mellan allt annat så fick vi uppleva lite snöväder och leka ute i snön.

November

Denna månd började vi med att bli fotade.
Vi hadde också Halloween fest där barnen fick "spökgott".Vi dansade också till lite 🎵 musik.Barne pysslade också träskmonster samt tryckte spöken av sina fötter
Församling var och höll en lite kortmorgonsamling .
Vi fira lilla julen med julsånger och lite ringdanser samt så åt vi till morgonmål Tomtegröt.Lunchen bestod av gräddpotatis med hjästaköttbulle och mellanmålet var kladdkakabåtar medvispgrädde och krossade pepparkakor utan på.
Och så hann vi också med lite julpyssel
Ute fick vi njuta av snö och laga snögubbar och fina sådana blev det.

October

Hej!
Nu har det åter gått en månad ,sakta men säkert börjar vi känna varandra.
Vi hadde Församlingen på besök och dom höll en kort morgonsamling.
Vi fick också besök av Specialläraren Petra.
Vi har också pysslat spöken.

September

Hej!
Vi har fortsatt att bekanta oss med varandra och fått njuta av det fina vädret.
Vi har också fortsatt med musiklekskola som barnen tycker så om och har roligt .
Vi fick också se på teatern Pappa som växye fast i stolen,och vad barnen skratta 😊
Lite pyssel har vi också hunnit med ,vi har lagat svampar och tryckt med äppel.


Vi har också varit ut och gå

Augusti

Hej!
Nu är vi tillbaka igen,hoppas att allla har haft en skön sommar.😎
Augusti månaden lär vi känna varandra och börjar sedan så småningom med verksamheten.
Vi kommer att vara mycket ute och njuta av det fina vädret som lovas.☀️

Peda.net käyttää vain välttämättömiä evästeitä istunnon ylläpitämiseen ja anonyymiin tekniseen tilastointiin. Peda.net ei koskaan käytä evästeitä markkinointiin tai kerää yksilöityjä tilastoja. Lisää tietoa evästeistä