Vk 9 27.2-3.3.2023

Tällä viikolla pienryhmissä (ma, to, pe):
Äidinkielen/suomenkielen harjoituksia: Ä-kirjain, pitkä ja lyhyt äänne kuuntelemalla sekä äänneratana, ylä- ja alakäsitteitä, asioiden nimeämistä.
Oma satu: Satukirjan otsikointi ja etukannen tekemien. Tutkimme miltä kirjan kansi näyttää, miten otsikoidaan.
Kädentaidot ja askartelu: Askartelimme pakkaspäiviin sopivia kaakaokuppeja; leikkausharjoitusta ja omaa luovuutta.

Tiistaina Kalevalan -ja Suomen kulttuurin päivänä Kalevalaa pöytäteatterina. Tarinassa selviää miten Seppo Ilmarinen voittaa kauniin Pohjan neidon rakkauden itselleen.

Keskiviikkona aamupäivä ulkoiltiin koko ryhmänä. Liikunnassa perinneleikkejä, jotka olivat muunneltuna Kalevala tarinaan. Mm. Sammon ryöstö. Hiidenhirvihippa. Loppurentoutuksena kuuntelimme kannel musiikkia ja tarinan päätöksen. Tärkeä asia ja opetus tarinassa oli, että jos jostakin asiasta(Sammosta) taistellaan niin kovasti, se voi mennä rikki eikä kukaan saa sitä. Riidat kannattaa sopia ja asioita jakaa.

Torstaina jatkoimme Suomalaisen kulttuurin teemaa.