2 Strategia, kehittämissuunnitelma, opetussuunnitelma
Strategian, kehittämissuunnitelman ja opetussuunnitelman toteuttaminen
Perusopetuksen ja nuorisopalveluiden kehittämissuunnitelmasta konkretisoidaan kärkihankkeista aiheutuvat toimenpiteet.
Perusopetuksen kehittämissuunnitelman kärkihankkeet
Opetussuunnitelmauudistus 2016, vuosina 2013 - 2016
Sähköisten oppimisympäristöjen ja teknologian kehittäminen 2013 - 2016
Toimijoiden välisen yhteistyön kehittäminen 2014 - 2017
Pedagogisen osaamisen kehittäminen 2015 - 2018
Perusopetuksen CAF-arvioinnin painopistealueena on lukuvuosisuunnitelman kohta 6: Kasvatus ja oppiminen - yhteistoiminta. Toisesta CAF-arviointikohteesta koulu päättää itse.
Vuosittaiset painopisteet valitaan kehittämissuunnitelman ja mittareiden tulosten perusteella.
Perusopetuksen yhteiset painopisteet ja arvioinnin kohteet 2014-2020:
- 2014-2015: 6 Osallisuus (vanha lukuvuosisuunnitelma)
- osallisuus opetussuunnitelmatyössä
- 2015-2016: 4 Resurssit
- tieto- ja viestintätekniikka
- 2016-2017: 6 Kasvatus ja oppiminen
- yhteistoiminta
- 2017-2018: 1 Johtaminen
- 2018-2019: 7 Oppilashuolto ja muu oppilaan tuki
- 2019-2020: 2 Strategia, kehittämissuunnitelma, ops
Koulut valmistelevat oman toimintansa kehittämissuunnitelmat ja kehittämishankkeet.
Tärkeimpänä kehittämiskohteena on opetussuunnitelman uudistaminen. Koulun henkilöstö osallistuu opetussuunnitelman laadintaan sekä sen toimivuuden ja toteuttamisen arviointiin. Huoltajat ja muut yhteistyökumppanit sekö oppilaat voivat osallistua soveltuvin osin opetussuunnitelman laadintaan sekä toimivuuden ja toteuttamisen arviointiin.
Koulu laatii suunnitelman koulun ops-prosessin 2016 toteuttamisesta. Vuosittain arvioidaan opetussuunnitelman toteutumista ja päätetään mahdollisista toimenpiteistä.
Lisätietoja:
opetusjohtaja Leena Auvinen 044 718 4003
perusopetuspäällikkö Sari Helena Kokkonen 044 718 4018
Koulun toimenpiteet
- Kaupungin kouluissa toteutetaan CAF-pika-arviointi kevätlukukaudella 2017. Arvioinnin kohteena on vuosisuunnitelman osio 6 Kasvatus ja oppiminen ja erityisesti yhteistoiminta.
- Koulukohtainen arviointikohteemme on uusi ops ja siihen liitetään myös osio 5: asiakkuuden ja kumppanuus. Myös lukuvuoden monialainen oppimiskokonaisuus eli luonto ja luonnon antimet sisältyy opsin toiminnan arviointiin.
- Lukuvuoden 2016-2017 tavoitteena on:
2) Edellisen lukuvuoden tapaan sähköisten oppimisympäristöjen ja käytettävissä olevan teknologian aktiivinen hyödyntäminen. Pyrimme kehittämään koulumme tvt-valmiuksia monipuolisesti niin resurssien, opettajien koulutuksen kuin opetustoiminnan kehittämisen kautta. Laitteiden oppilasköyttöä edistetään kaikilla luokka-asteilla huomioiden kaupungin tvt-opsin vaatimukset. Tavoitteena on saada koululle toimiva langaton verkko.
3) kehittää edelleen Liikkuva koulu -toimintaa.
PAINOPISTEALUEET:
1) uusi ops
2) tvt- taidot ja oppimisympäristöjen kehittäminen
3) liikkuva koulu
4) vuonna 2017 Suomi 100 vuotta
Pyrimme osallistumaan kaupungin tarjoamiin koulutuksiin ja harkinnan mukaan myös muihin koulutuksiin mahdollisuuksien mukaan.