Yläkoulu

Yläkoulun vuosi 2019-2020


Yläkoulun vuosi 2019-2020 
 

ELOKUU  

13.8.-17.8. Opon tunneilla seiskoille tukareiden pitämät kummitunnit  

21 –22.8. valokuvaus  

 

Seiskojen ryhmäytykset Sarpatissa 

 

Luokkien aikataulut ja vastuuopet: 

 

Ti 20.8. 7A Merja Viinikainen ja Satu Ahonen  

 

Ke 21.8. 7B Jaana Simola ja Johanna Katajainen  

 

To 22.8.. 7F Meri Hautala ja Ari Kovanen  

 

Ti 27.8. 7D Katja Poikolainen Heidi Vehviläinen 

 

Ke 28.8. 7E Anna-Kaisa Markkanen ja Paula Jokinen 

 

To 29.8 7C Tiina Lampinen Heidi Vehviläinen 

 

22.8 Koulurauhan julistus (tukareiden aamunavaus)  

  

  

SYYSKUU  

 

Saksalaisvieraita 17.-24.9. 

Seitsemänsien luokkien vanhempainilta järjestetään torstaina 5.9. klo 18.00-19.30  

Para School Day 24.9. 

Nälkäpäiväkeräys 26.-27.9. 

  

    

LOKAKUU  

3.10. Elämysliikuntakurssin kansallispuistovaellus klo 9-15.30 9abcde 

8.10.Junior senior surf  

9.10. keskiviikko turnaus 

11.10 1. Jakso päättyy 

21.10. Klo 12 VaKi-tunti 

1.11. Halloween-ohjelmaa välitunneilla tukioppilaiden järjestämänä 

Taitaja-kisa 

Torstai 31.10.2019 klo 18-19.30 9-luokan yhteisvalintailta  

 

   

MARRASKUU  

11.11. Sarjakuvatyöpaja 

7A klo 8-10 

                           7F klo 11-13 

                             7E klo 13-15 

12.11. Sarjakuvatyöpaja 

            7B klo 8-10 

                             7C klo 10-12 

                             7D klo 13-15 

 

5.11 Svenska nu Kielilähettilään vierailu ruotsin tunneilla 

Vko 46-47 ysien tutustumispäivä Gradiaan lukioihin ja amiksiin (päivä tarkentuu) 

21.11-22.11. TET 7-luokat 

25.11.-29.11. TET 9-luokat, 8.lk:n MONO 

Vko:t 46-6 Arviointikeskustelut (7-8 luokka) 

  

  

JOULUKUU  

5.12. Taksvärkki 

6.12 Itsenäisyysvapaa  

19.12. torstai turnauspäivä ja tukioppilaiden järjestämää jouluista toimintaa 

20.12. joulukirkko 

 

21.12. 2018– 6.1.2019 Joululoma  

  1. jakso päättyy 

  

KEVÄTLUKUKAUSI 2020 

 

TAMMIKUU  

VaKi-tunti 9.1. klo 12 

9-luokkien työelämämono 20.-24.1.2020 

  

   

HELMIKUU  

 5.2. 8ABCD Helsingissä 

14.2. Ystävänpäivän ohjelmaa välitunneilla tukioppilaiden järjestämänä  

  

Toimintapäivä 19.2. keskiviikkona 

  

MAALISKUU  

4.3. 8AB Jyväskylän taidemuseossa 

5.3. 8CD Jyväskylän taidemuseossa 

6.3. 8E Jyväskylän taidemuseossa 

17.3. klo 12 VaKi-tunti 

18.3. 8E Helsingissä 

 

23.3.-27.3. TET 8-luokat, 7. lk:n MONO 

   

HUHTIKUU  

  

 Valtakunnallisia kokeita.  

  

TOUKOKUU  

Maanantai 4.5.2020 klo 18-19.30 Tulevien seiskojen vanhempainilta  

 

Tiistaina 12.5.2020 klo 8.30-11.30 Uusien seiskaluokkien ryhmäytymisaamu  

Herzhausen vierailu 

Ysien luokkaretket ja opintoretket 

 26.5.tiistai 11.45 alkaen ysien päivä. Ysien lv:t hoitavat ohjelman, kotsa hoitaa lounaan 

 Tikis Race  

Kevätjuhla, yläkoulu kahdessa osassa