Bee-Bot ja Blue-Bot -robotit

BeeBot ja BlueBot -robotit

Mehiläisen näköiset BeeBotit ja siniset BlueBotit sopivat mainiosti ohjelmoinnillisen ajattelun ja robotiikan aloittamiseen esi- ja alkuopetuksessa, mutta niitä voi hyödyntää monissa muissakin aiheissa vanhempienkin oppilaiden kanssa. Oppilaat oppivat nopeasti tekemään monimutkaisiakin käskyjä ja hahmottamaan robotin liikkeitä. Kuuden robotin setillä ja erilaisilla matoilla saa tehtyä monipuolisesti harjoituksia. Valmiiden mattojen lisäksi boteille on helppo luoda omia pelialustoja vaikka kartongeista. Myös oppilaat voi laittaa itse kehittelemään ja valmistamaan pelejä.

Laitteistovaatimukset: Ei tarvita erillisiä ohjelmia. Ohjelmoidaan suoraan robotin päältä painikkeista. BeeBotit voi ohjelmoida kulkemaan 15 cm eteen/taaksepäin, kääntymään 90 astetta oikealle tai vasemmalle tai pitämään tauon. Uusimmat mallit myös tunnistavat ja ilmoittavat äänimerkillä jos toinen botti on vähintään 15 sentin etäisyydellä edessä. Uuden mallin tunnistaa siitä, että niiden pohjassa on virta ja äänikytkimen lisäksi kolmas kytkin, jolla sensorin saa päälle ja pois. Valmiin äänimerkin tilalle voi myös nauhoittaa vaikka oman huudahduksen. Pidä go-nappia pohjassa 2 sekuntia ja kuulet piippauksen. Sinulla on pari sekuntia aikaa äänittää oma äänimerkkisi. Kun kuulet kaksi piippausta äänitys loppuu automaattisesti. Jos haluat nollata oman äänityksen pidä go-nappia pohjassa kunnes kuulet taas kaksi piippausta.

Lainaamossa kolme settiä. Yhteen settiin kuuluu 6 BlueBot- tai BeeBot-robottia, latausasema ja pelimattoja. Seteissä on sekaisin uudempia ja vanhempia botteja, kun vuosien varrella rikkoutuneita on korvattu uusilla. Kaikki setit löytyvät Ylistönmäeltä.

Blue Bot -robotit, setti 1

Uuden tapahtuman luominen

Sulje

Olet luomassa tapahtumaa menneisyyteen.

Täytä vaaditut kentät.

Varoitus

Menetät kaikki syöttämäsi tiedot, jos suljet ikkunan

Viikko 52

26 December 2022 Thursday
27 December 2022 Thursday
28 December 2022 Thursday
29 December 2022 Thursday
30 December 2022 Thursday
31 December 2022 Thursday
1 January 2023 Thursday

Viikko 1

2 January 2023 Thursday
3 January 2023 Thursday
4 January 2023 Thursday
5 January 2023 Thursday
6 January 2023 Thursday
7 January 2023 Thursday
8 January 2023 Thursday

Viikko 2

9 January 2023 Thursday
10 January 2023 Thursday
11 January 2023 Thursday
12 January 2023 Thursday
13 January 2023 Thursday
14 January 2023 Thursday
15 January 2023 Thursday

Viikko 3

16 January 2023 Thursday
17 January 2023 Thursday
18 January 2023 Thursday
19 January 2023 Thursday
20 January 2023 Thursday
21 January 2023 Thursday
22 January 2023 Thursday

Viikko 4

23 January 2023 Thursday
24 January 2023 Thursday
25 January 2023 Thursday
26 January 2023 Thursday
27 January 2023 Thursday
28 January 2023 Thursday
29 January 2023 Thursday

Viikko 5

30 January 2023 Thursday
31 January 2023 Thursday
1 February 2023 Thursday
2 February 2023 Thursday
3 February 2023 Thursday
4 February 2023 Thursday
5 February 2023 Thursday
Ilmoittautuminen

Seuraavat tapahtumat

BlueBot, setti 2

Uuden tapahtuman luominen

Sulje

Olet luomassa tapahtumaa menneisyyteen.

Täytä vaaditut kentät.

Varoitus

Menetät kaikki syöttämäsi tiedot, jos suljet ikkunan

Viikko 52

26 December 2022 Thursday
27 December 2022 Thursday
28 December 2022 Thursday
29 December 2022 Thursday
30 December 2022 Thursday
31 December 2022 Thursday
1 January 2023 Thursday

Viikko 1

2 January 2023 Thursday
3 January 2023 Thursday
4 January 2023 Thursday
5 January 2023 Thursday
6 January 2023 Thursday
7 January 2023 Thursday
8 January 2023 Thursday

Viikko 2

9 January 2023 Thursday
10 January 2023 Thursday
11 January 2023 Thursday
12 January 2023 Thursday
13 January 2023 Thursday
14 January 2023 Thursday
15 January 2023 Thursday

Viikko 3

16 January 2023 Thursday
17 January 2023 Thursday
18 January 2023 Thursday
19 January 2023 Thursday
20 January 2023 Thursday
21 January 2023 Thursday
22 January 2023 Thursday

Viikko 4

23 January 2023 Thursday
24 January 2023 Thursday
25 January 2023 Thursday
26 January 2023 Thursday
27 January 2023 Thursday
28 January 2023 Thursday
29 January 2023 Thursday

Viikko 5

30 January 2023 Thursday
31 January 2023 Thursday
1 February 2023 Thursday
2 February 2023 Thursday
3 February 2023 Thursday
4 February 2023 Thursday
5 February 2023 Thursday
Ilmoittautuminen

Seuraavat tapahtumat

BeeBot, setti 3

Uuden tapahtuman luominen

Sulje

Olet luomassa tapahtumaa menneisyyteen.

Täytä vaaditut kentät.

Varoitus

Menetät kaikki syöttämäsi tiedot, jos suljet ikkunan

Viikko 52

26 December 2022 Thursday
27 December 2022 Thursday
28 December 2022 Thursday
29 December 2022 Thursday
30 December 2022 Thursday
31 December 2022 Thursday
1 January 2023 Thursday

Viikko 1

2 January 2023 Thursday
3 January 2023 Thursday
4 January 2023 Thursday
5 January 2023 Thursday
6 January 2023 Thursday
7 January 2023 Thursday
8 January 2023 Thursday

Viikko 2

9 January 2023 Thursday
10 January 2023 Thursday
11 January 2023 Thursday
12 January 2023 Thursday
13 January 2023 Thursday
14 January 2023 Thursday
15 January 2023 Thursday

Viikko 3

16 January 2023 Thursday
17 January 2023 Thursday
18 January 2023 Thursday
19 January 2023 Thursday
20 January 2023 Thursday
21 January 2023 Thursday
22 January 2023 Thursday

Viikko 4

23 January 2023 Thursday
24 January 2023 Thursday
25 January 2023 Thursday
26 January 2023 Thursday
27 January 2023 Thursday
28 January 2023 Thursday
29 January 2023 Thursday

Viikko 5

30 January 2023 Thursday
31 January 2023 Thursday
1 February 2023 Thursday
2 February 2023 Thursday
3 February 2023 Thursday
4 February 2023 Thursday
5 February 2023 Thursday
Ilmoittautuminen

Seuraavat tapahtumat

Peda.net käyttää vain välttämättömiä evästeitä istunnon ylläpitämiseen ja anonyymiin tekniseen tilastointiin. Peda.net ei koskaan käytä evästeitä markkinointiin tai kerää yksilöityjä tilastoja. Lisää tietoa evästeistä