4. Harjoitus - tekstin kopiointi

Harjoitus a:
  1. Luo uusi Word-tiedosto OneDrive-->Tekstinkäsittely -kansioon
    • Anna tiedostolle Harjoitus 5 - Windowsin syntysyy -nimeksi
  2. Kopioi seuraavana oleva teksti edellä luomaasi tiedostoon:

    Kuvan siirtäminen tai siirtäminen sivulla Wordissa on yhtä yksinkertaista kuin sen vetäminen hiirellä. Joskus se ei kuitenkaan onnistu. Saat haluamasi tulokset valitsemalla asetteluasetukset.

    Tekstin tasossa sijoittaa kuvan kappaleeseen aivan kuin se olisi tekstiä. Kuvan sijainti muuttuu, kun tekstiä lisätään tai poistetaan. Muiden vaihtoehtojen avulla voit siirtää kuvaa sivulla niin, että teksti juoksee sen ympärillä.

    Jos kuva sisältää useita pieniä osakuvia, näitä kannattaa sijoittaa rinnakkain ja/tai alekkain siten, että vajaa kuvarivi täytetään vasemmalta alkaen. Osakuvat merkitään yleensä kirjaimella, joka sijoitetaan kuvan viereen vasempaan yläkulmaan. Kaikille osakuville kirjoitetaan yhteinen kokonaisuuden alle tuleva kuvateksti, jossa kuhunkin osakuvaan viitataan kuvan kirjaimella.

    1. Valitse ensin kopioitava teksti
    2. anna kopioi-käsky, esim. Ctrl + C (tai hiirellä valiten)
    3. Vie kursori Word-tiedostossa paikkaa, johon haluat kopioida tekstin
    4. anna liitä-käsky, esim. Ctrl + V (tai hiirellä valiten)  
  3. Kopioi myös kuvat luomaasi tiedostoon seuraavasti:
    1. paina hiiren 2-näppäintä kuvan päällä ja valitse kopioi
    2. vie hiiren kursori Word- tiedostossa 1. kappaleen viimeisen sanan vasemmalle puolelle
    3. anna Wordissä komento liitä.
    4. Toista tämä myös kuvan numero 2 kanssa.
  4. asettele kuvat esimerkissä näkyvällä: tekstin ja kuvien kopiointi.png

Lisäharjoitus b:
  1. Avaa tästä Tekstin ja kuvien kopionti.pdf​ -tiedosto ja tee ohjeiden mukaan