Opetusharjoitusten organisointi ja seuraajien tehtävät
1. Olen varannut oppilaille alakäytävän ryhmäpukuhuoneet. Sopikaa ryhmänne kanssa kaksi ”pukkarivastaavaa” kummallekin kerralle (yksi molempiin ryhmäpukuhuoneisiin). He ottavat oppilaat vastaan ja huolehtivat, että oppilaat menevät oikeisiin saleihin sekä lukitsevat pukuhuoneet lopuksi.
2. Sopikaa keskenänne, että molemmissa saleissa on sama määrä seuraajia.
3. Pedanetissä on opetusharjoituksen seurantaan kysymyksiä. Sopikaa samassa salissa olevat seuraajat keskenänne jaatteko kysymykset vai annatteko palautetta opettajakohtaisesti. Antakaa/lähettäkää havaintonne ja palaute kirjallisena opettajille.
4. Opetusharjoituksen päätyttyä pukkarivastaavat pyytäkää minulta avain ja käykää avaamassa oppilaille pukuhuoneet
5. Opetusharjoitusten päätyttyä salissa olijat auttavat opettajia järjestämään salin kuntoon (jos salia ei ole järjestelty oppilasryhmän kanssa), mahdollisuuksien mukaan pidetään lyhyt keskustelutuokio voimistelusalissa ja vaihdetaan ajatuksia. Varsinainen yhteenvetokerta opetusharjoituksista on erillinen kerta opetusharjoitusten jälkeen.